Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. februára 2013

Prezidentova amnestia sa vzťahuje aj na vyhostené osoby



Amnestia prezidenta Ivana Gašparoviča, ktorú udelil pri príležitosti 20. výročia vzniku Slovenskej republiky, sa vzťahuje aj na viacerých cudzincov. Hlava štátu totiž odpustila aj ...



Zdieľať
ivan gasparovic BRATISLAVA 2. februára (WEBNOVINY) - Amnestia prezidenta Ivana Gašparoviča, ktorú udelil pri príležitosti 20. výročia vzniku Slovenskej republiky, sa vzťahuje aj na viacerých cudzincov.


Hlava štátu totiž odpustila aj tresty vyhostenia, ktoré právoplatne uložili slovenské súdy pred 1. augustom 2004 občanom iného členského štátu EÚ alebo zmluvného štátu Dohody o Európskom hospodárskom priestore.

Aj v týchto prípadoch musí rozhodnúť súd, či sa na konkrétneho človeka amnestia vzťahuje. "Rozhodnutie je súd povinný aj doručiť na poslednú známu adresu, ktorá je uvedená v spise,“ dodala hovorkyňa rezortu spravodlivosti Jana Zlatohlávková.

Evidenciou amnestovaných vyhostených cudzincov sa bude zaoberať polícia. „Policajný zbor prostredníctvom správcu informačného systému vymaže z informačného systému tie osoby, ktorým bude trest vyhostenia zrušený v súlade s realizáciou amnestie prezidenta, po doručení rozhodnutia príslušného súdu, ktorý trest vyhostenia uložil,“ vysvetlila hovorkyňa prezídia PZ SR Denisa Baloghová. Podľa policajných údajov z evidencie by malo ísť o 121 osôb.

Amnestia prezidenta Ivana Gašparoviča, ktorú udelil pri príležitosti 20. výročia vzniku Slovenskej republiky, sa vzťahuje na tých, ktorí boli odsúdení na trest neprevyšujúci 18 mesiacov. Odsúdených na dlhšie tresty sa netýka, rovnako sa nevzťahuje ani na ľudí odsúdených za spáchanie trestných činov s následkom smrti, ťažkej ujmy na zdraví alebo škody veľkého rozsahu a niektoré ďalšie trestné delikty.

Prezident odpustil napríklad aj tresty odňatia slobody, ktorých výkon je podmienečne odložený, nevykonané tresty uložené mladistvým a väzňom v ústavoch s minimálnym stupňom stráženia, ktorí nedostali viac ako 18 mesiacov. Hlava štátu odpustila aj nevykonané tresty odňatia slobody za vojenské trestné činy spáchané vojakmi v povinnej základnej vojenskej službe či v povinnej náhradnej vojenskej službe. Nevzťahuje sa to však na tých, ktorých odsúdili za trestné činy porušovania práv vojakov.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rusi si pripomenú prvú porážku nacistov, vráti sa Stalingrad
<< predchádzajúci článok
Štát nepodporuje vysokoškolákov rovnomerne