Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. júna 2012

Prezidentským kandidátom ODS sa stal Přemysl SobotkaPrezidentským kandidátom českých občianskych demokratov (ODS) v prezidentských voľbách bude Přemysl Sobotka. V primárkach získal podporu 61 percent členov strany, čo je 3771 hlasov. Vo ...Zdieľať
premysl sobotka PRAHA 28. júna (WEBNOVINY) - Prezidentským kandidátom českých občianskych demokratov (ODS) v prezidentských voľbách bude Přemysl Sobotka.


V primárkach získal podporu 61 percent členov strany, čo je 3771 hlasov. Vo štvrtok to uviedol predseda ODS a premiér Petr Nečas.

Sobotkov protikandidát, europoslanec Evžen Tošenovský, dostal 39 percent hlasov (2432). Nečas informoval, že na primárnych voľbách sa mohol zúčastniť každý člen strany. "ODS je jediná strana, ktoré si trúfla na nominácie. Náš kandidát má silný mandát," vyhlásil Nečas.

Dodal, že o prezidentskom kandidátovi rozhodla asi pätina straníkov z 30-tisícovej členskej základne ODS. Prezidentského kandidáta musí ešte formálne potvrdiť Výkonná rada ODS, ktorá zasadne 2. júla.


Prvé kolo by vyhral Jan Fischer

Sobotka podľa prieskumov nepatrí medzi favoritov priamej prezidentskej voľby. Prvé kolo prezidentských volieb by v súčasnosti vyhral nestraník Jan Fischer, ktorého by volilo 25,3 percenta Čechov.

Fischer by sa v druhom kole stretol s ďalším nestraníckym kandidátom Janom Švejnarom, ktorý by získal 15,8 percenta hlasov. Tesne za ním nasleduje bývalý premiér Miloš Zeman, volilo by ho 13,4 percenta opýtaných.

V rebríčku českých prezidentských kandidátov sa na ďalšom mieste umiestnil Tomio Okamura s 8,8 percentom hlasov. Nasleduje ho Jana Bobošíková, ktorá by získala podporu 7,6 percenta.

Minister zahraničia Karel Schwarzenberg sa teší podpore 5,2 percenta respondentov a jeho stranícky kolega z ODS Zdeněk Túma by získal 4 percentá hlasov.

Prezidentské voľby sa v Českej republike uskutočnia na prelome januára a februára budúceho roka.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Dunajský inovačný fond by mal zabrániť odlivu mozgov
<< predchádzajúci článok
ARTISTRY™ Výrazne predlžujúca maskara