Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. mája 2011

Pri komunikácií cez internet buďte opatrní



Na riziká spojené s internetom a komunikáciou na sociálnych sieťach upozorňuje polícia a radí ľuďom byť opatrnejšími. Vďaka informáciám, ktoré ľudia ...



Zdieľať
google Ilustračné foto. Foto: SITA/APBRATISLAVA 16. mája (WEBNOVINY) - Na riziká spojené s internetom a komunikáciou na sociálnych sieťach upozorňuje polícia a radí ľuďom byť opatrnejšími.


Vďaka informáciám, ktoré ľudia o sebe zverejňujú na internete, sa totiž stávajú ľahkými korisťami možných páchateľov. Tým, že v svojich profiloch uvedú pravdivú adresu, telefónne číslo alebo iné osobné údaje, je veľmi jednoduché vyhľadať ich.

Cieľom potenciálnych páchateľov je získať čo najviac informácií o možných obetiach, na čo často využívajú práve internet. "Príkladom je posledný prípad prípravy úkladnej vraždy občana Švajčiarska," skonštatovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Andrea Dobiášová.

Ako podotkla, často sa stáva, že ľudia vo svojich profiloch spomínajú čo všetko vlastnia, priložia k tomu fotografie, poprípade spomenú, kedy nie sú doma. Pripomenula, že nemusí ísť hneď o násilníka, ktorý ohrozí ich život a zdravie, ale môže sa stať, že im vykradnú dom alebo byt. Keďže ľudia nevedia, s kým v skutočnosti komunikujú, pretože páchatelia často vystupujú pod falošnou identitou, môže sa stať, že sa stretnú úplne s niekým iným ako očakávali.

"Preto odporúčame, aby sa nestretali na odľahlých miestach, kde sa nesústreďujú iní ľudia. Najmenej rizikové je sa stretnúť na verejnom mieste a neodchádzať s neznámou osobou na ním určené miesto," radí. Pred stretnutím je potrebné uvedomiť si všetky možné riziká, každá neznáma osoba môže byť od zlodeja, cez podvodníka, násilníka až po vraha.


Na webe bez plaviek

Pri vytváraní prezývky (nickname) je vhodné vybrať si takú, z ktorej nie je na prvý pohľad jasné koľko má užívateľ rokov alebo akého je pohlavia. Polícia tiež odporúča nepridávať si každého, s kým si človek píše, medzi tzv. priateľov - tí majú často krát prístup ku všetkým informáciám zverejneným v profile.
Jednou z rád ako sa uchrániť je aj tá, aby ľudia nedávali na internet alebo cez mobil žiadne fotografie či videá, na ktorých sú v plavkách, v spodnej bielizni, s odhalenými časťami tela alebo pôsobia na nich eroticky. Bezpečné nie je dávať na internet alebo cez mobil svoje osobné údaje.

Ako Dobiášová upozornila, páchateľ sa najčastejšie snaží svoju obeť získať spoločnými záujmami, porozumením, pochopením problémov a podobne.

Pri zdieľaní akýchkoľvek súkromných informácii neznámej osobe je nutné byť opatrný, lebo aj zdanlivo nevinné informácie je možné podvodníkmi ľahko zneužiť. "Nevyplňujte svoj internetový profil, pokiaľ ste nútení vložiť do systému údaje, používajte fiktívne informácie," radí Dobiášová. Opatrnosť je potrebná aj v prípadoch internetového zoznámenia sa s človekom, ktorá má nový profil. Novou identitou sa môže snažiť zakryť svoje predchádzajúce pôsobenie v komunikácii.


EÚ a internet

Európska komisia uskutočnila od roku 1999 niekoľko kampaní na zvýšenie povedomia o bezpečnom správaní ľudí na internete. Európsky deň za bezpečnejší internet sa organizuje každý rok v druhý februárový utorok od roku 2004. Hlavným cieľom je upozorniť na zodpovedné používanie internetu. Európsky deň za bezpečnejší internet podporuje Komisia prostredníctvom Programu pre bezpečnejší internet a od roku 2004 ho každoročne organizuje Európska sieť pre bezpečný internet (INSAFE). Tohto roku sa obrátila na deti a mládež s témou: "Internet je viac ako hra, je to tvoj život!" O bezpečnosti na sociálnych sieťach robil prieskum aj Eurostat. Výsledky ukázali, že na Slovensku sa preventívnymi opatreniami zaoberá iba 3% rodičov.



Ovce na internete

Ako môžu rodičia a učitelia ochrániť svoje deti pred nástrahami virtuálneho sveta? Odpovede na túto otázku ponúkajú dve príručky na portáli Ovce.sk v sekcii Príručky. Autori projektu, ktorý zastrešuje ministerstvo vnútra. „Aj keď rodič nie je internetovo zdatný, vie si so svojím dieťaťom krok za krokom prejsť jednotlivé ohrozenia,“ hovorí Miroslav Drobný z autorského tímu.Ilustračné foto. Foto: SITA/AP

Edukačný projekt Ovce.sk upozorňuje na úskalia virtuálnej komunikácie prostredníctvom deviatich krátkych rozprávok na rovnomennej internetovej adrese.

Venujú sa pálčivým problémom ako diskriminácia a rasizmus na internete, zneužívanie fotografií a videí, zverejňovanie fotografií s odhalenými časťami tela, kybernetické prenasledovanie či anorexia ako výsledok receptov krásy na internete.

Príručka pre rodičov ponúka komentáre k jednotlivým epizódam. Príručka pre učiteľov prináša nápady na doplnkové aktivity pre deti. Podľa Drobného sú animované videá určené predovšetkým najmenším deťom, už v škôlke a následne na prvom stupni základných škôl. „Je to základ, pretože na druhom stupni sa už deti stretávajú so sociálnou sieťou a ďalšími ohrozeniami, ktorým sa venujeme,“ poznamenal Drobný.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Šéf MMF sa ocitol vo väzení pre sexuálnych predátorov
<< predchádzajúci článok
Koncom mája vyrazí Gemerský expres do Slavošoviec