Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

10. apríla 2007

Pri Pamätníku umučených si pripomenuli oslobodenie Trenčína



TRENČÍN 10. apríla (WEBNOVINY) – Desiatky ľudí si dnes pripomenuli 62. výročie oslobodenia Trenčína od nacistov pri Pamätníku umučených v lesoparku Brezina. Na pietnom akte spojenom s kladením vencov sa zúčastnili okrem ...



Zdieľať

TRENČÍN 10. apríla (WEBNOVINY) – Desiatky ľudí si dnes pripomenuli 62. výročie oslobodenia Trenčína od nacistov pri Pamätníku umučených v lesoparku Brezina. Na pietnom akte spojenom s kladením vencov sa zúčastnili okrem príslušníkov Ozbrojených síl SR aj priami účastníci II. svetovej vojny, členovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB), predstavitelia Trenčianskeho samosprávneho kraja, krajského úradu, mesta Trenčín, ako aj politických strán. Na Brezine nebola žiadna mládež.

Primátor Branislav Celler (SDKÚ-DS) si v príhovore uctil pamiatku ľudí, ktorí položili život za oslobodenie Trenčína a boj proti nacizmu a vyslovil prianie, aby už ďalšie generácie nemuseli podobné krutosti a zverstvá zažiť. Taktiež vyzval k tomu, aby sme si uctievali pamiatku ľudí postihnutých režimom, ktorí v Československu nastal po roku 1948. „Oslobodenie od nacizmu v roku 1945 bolo sprevádzané úľavou a eufóriou z nového začiatku po prežitých hrôzach. Vtedy ešte nikto netušil, že namiesto želanej slobody myslenia, rozhodovania a konania onedlho nastúpi ďalších štyridsať rokov inej ideológie a nátlaku moci. Nie, jej zločiny sa už neprejavovali vo forme otvoreného vojnového konfliktu, na uliciach, pred zrakmi všetkých. Prebiehali však skryte, nemenej zákerne, často za dverami totalitných súdnych siení, na základe vykonštruovaných obvinení, v nevľúdnych vyšetrovniach tajnej služby. Postupne sa vkradli do hláv a mnohých otupených sŕdc. Ani na tieto obete by sme nemali zabúdať,“ povedal Celler.

Na pietnom akte sa zúčastnili aj predstavitelia Komunistickej strany Slovenska (KSS). Jej predseda Jozef Hrdlička odmieta porovnávanie komunizmu s nacizmom. „Odmietame takéto tendencie protagonistov pravicových strán. Je to nevhodné, neprijateľné a zastierajúce historickú pravdu,“ povedal pre agentúru SITA Hrdlička. Podľa jeho slov KSS už viackrát priznala, že vtedajšie vedenie sa dopustilo mnohých chýb, medzi ktoré zaradil 50. roky. Hrdlička dodal, že sa na minulosť nepozerajú cez ružové okuliare, ale chcú, aby sa prezentovala historická a reálna pravda.

Ako informoval podpredseda Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB) Pavol Liška, Trenčín oslobodili sovietski a rumunskí vojaci. Podľa jeho slov po bleskovom útoku Nemci sotva z mesta ušli, stačili však vyhodiť do povetria oba mosty cez rieku Váh, boje a ostreľovanie mesta z druhej strany Váhu pokračovalo ešte dvadsať dní. Boje na území vtedajšieho okresu Trenčín si vyžiadali 1 380 padlých Rumunov, 1 255 Sovietov, zahynulo aj 171 civilistov. Boje v okrese ustali 30. apríla 1945.

Dva týždne po skončení vojny, 22. mája, sa našlo na Brezine v Dúšovej doline sedem hromadných hrobov. V nich bolo 69 tiel. Išlo o mučených partizánov, ale aj civilistov s antifašistickým zmýšľaním. Nemci ich aj za pomoci Hlinkových gárd mučili v budovách terajšieho krajského súdu a štatistického úradu od októbra 1944 do apríla 1945. Liška ďalej uviedol, že po krutom mučení ich doviedli na Brezinu, zastrelili alebo uškrtili a vhodili do hrobu. Po exhumácii 43 z nich identifikovali. Najmladší Jozef Chrenko z Dubodiela mal len 19 rokov. Medzi umučenými boli aj muži, ženy, ale aj cudzinci zo Sovietskeho zväzu, Spojených štátov amerických, Česka, Rakúska, Maďarska a Francúzska. Telá pochovali pri pamätníku nad čerešňovým sadom.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Mladí z celého sveta budú v Buenos Aires hovoriť o vode
<< predchádzajúci článok
Kódex správania sa na internetových blogoch

Pri Pamätníku umučených si pripomenuli oslobodenie Trenčína - diskusné fórum čitateľov

Chcel by som preto upresniť fakty.16.4. 14:16:23