Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

31. októbra 2010

Pri voľbe nového GP má najväčšiu šancu Trnka



Ak má niektorý z kandidátov na generálneho prokurátora šancu uspieť v prvom kole, je to Dobroslav Trnka, ktorý túto funkciu zastáva aj ...



Zdieľať
pavol hrusovsky Pavol Hrušovský. Ilustračné fotoFoto: SITA/Nina BednárikováBRATISLAVA 31. októbra (WEBNOVINY) - Ak má niektorý z kandidátov na generálneho prokurátora šancu uspieť v prvom kole, je to Dobroslav Trnka, ktorý túto funkciu zastáva aj dnes.


Myslí si to predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský, ktorý to vyhlásil v dnešnej diskusnej relácii Slovenskej televízie O 5 minút 12.

"Hovorím to preto, lebo tam vidím veľa spoločných znakov jednej z koaličných politických strán a najsilnejšej politickej strany dnes, strany Smer. Minimálne v záujme zvoliť terajšieho generálneho prokurátora," hovorí Hrušovský o špekuláciách o prepojení SDKÚ-DS a Smeru-SD. Ak by totiž platili štatistiky a nebola by opakovaná voľba, postúpiť by mala práve kandidátka troch koaličných strán Eva Mišíková. Ak totiž bude zvolený Trnka, bude to znamenať "veľký prienik do jednoty vládnej koalície", tvrdí Hrušovský.

Kresťanský demokrat však verí, že k dohode môže dôjsť, a to až do momentu, kým poslanci prídu k urnám. Podpredseda Smeru-SD Dušan Čaplovič tvrdí, že jeho strana zváži všetky tri mená a prikloní sa ku kandidátovi, ktorý bude najlepšie spĺňať kritériá profesionality. Poslanecký klub KDH sa rozhodol podporiť Mišíkovú a Hrušovský nevidí dôvod, prečo by svoje podpisy z návrhu mali zobrať späť. Zároveň očakáva, že sa SDKÚ-DS prikloní k väčšinovému názoru.

Súčasný generálny prokurátor Dobroslav Trnka nenaplnil očakávania, odpovedal Hrušovský na otázku, či generálny prokurátor sklamal. S Trnkom sme spokojní, jeho aktivity vnímam za posledných sedem rokov ako dobré, kontroval mu Čaplovič. Všetky nedostatky boli viac-menej spôsobené vyšetrovateľmi, dodal. Celý problém označil Čaplovič za problém koalície a cíti ho ako atak na nezávislosť súdnictva zo strany vlády. Hrušovský však upozornil na podozrenie z politického prepojenia tejto generálnej prokuratúry.

KDH je podľa Hrušovského za obmedzenie priestupkovej imunity a zrušenie trestnoprávnej imunity. Je presvedčený, že iniciatíva by mala vychádzať z poslaneckých klubov. Ako dodal, na návrhu pracujú, no nevie, kedy ho predložia do parlamentu. Bol by však za to, aby to nebolo tento rok. "Po vyjadreniach o trestnoprávnej imunite máme istú obavu," priznal Čaplovič.

Situácia, ktorá reále môže vzniknúť
Hrušovský hovoril aj o návrhu novely zákona o štátnom občianstve. Tú mal pripraviť ich minister vnútra Daniel Lipšic, no šéf rezortu diplomacie Mikuláš Dzurinda pripravil vlastný návrh, ktorý predložili do parlamentu poslanci troch koaličných klubov. Šéf poslaneckého klubu KDH však dnes potvrdil, že návrh kresťanských demokratov je už v parlamente. "Nám nestačilo iba deklaratórne ustanovenie o tom, že Slovenská republika nerešpektuje, ak bolo štátne občianstvo iného štátu nadobudnuté v súlade s medzinárodným právom. Takáto situácia tu reálne vzniknúť môže," vyhlásil Hrušovský v súvislosti s maďarským zákonom, ktorý začne platiť 1. januára 2011.

Za návrh vlády Roberta Fica hlasovali aj poslanci KDH, no ukázali sa jeho nedostatky aj ustanovenia, ktoré sú v rozpore s medzinárodným právom. V novele KDH zavádza sankčný mechanizmus. Ak sa občan rozhodne prijať iné občianstvo, chce KDH zamedziť, aby mohol byť zamestnaný v policajnom zbore, SIS, bezpečnostných zložkách. O podpore koaličných partnerov podľa Hrušovského rokujú, šéfa Mostu-Híd Bélu Bugára už informoval a Hrušovský čaká, že tento postup bude schválený.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
PB: O umiestnení volebných plagátov rozhodne žreb
<< predchádzajúci článok
Rusi postavia vo Vietname prvú jadrovú elektráreň