Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

20. februára 2006

Pri vyraďovaní V1 prichádzajú do úvahy tri varianty



V súčasnosti sa posudzujú tri varianty vyraďovania jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach. Prvý variant predstavuje bezprostredné vyraďovanie JE V1. Jeho hlavným znakom je ...



Zdieľať

JASLOVSKÉ BOHUNICE 20. februára (WN/SITA) - V súčasnosti sa posudzujú tri varianty vyraďovania jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach. Prvý variant predstavuje bezprostredné vyraďovanie JE V1. Jeho hlavným znakom je plynulá demontáž zariadení a príprava miesta na opätovné využitie. Rádioaktívne odpady budú priebežne spracovávané, alebo sa uskladnia. Pre agentúru SITA to uviedol Igor Matejovič z firmy STM POWER, ktorá v konzorciu s nemeckou spoločnosťou EWN GmbH pripravuje Správu o hodnotení vplyvov vyraďovania jadrovej elektrárne (JE) V1 na životné prostredie. Druhý variant ráta s odloženým vyraďovaním s uzavretím jadrovej elektrárne s dozorom na 30 rokov. Znamená prerušovaný proces vyraďovania, kde sa zariadenia bezpečne uzavrú a monitorujú počas určenej doby a nakoniec sa demontujú s následným uvoľnením lokality k ďalšiemu využitiu. Základom tretieho variantu je ochranné uloženie reaktora v jeho šachte tiež na dobu 30 rokov.

Ako ďalej informoval, nulový variant popisuje udržiavanie odstavenia JE V1 bez časového obmedzenia. Autori správy ho však vopred považujú za neprípustný z dôvodov zvýšenia rádiologických rizík vrátane vysokých nákladov. Z etického hľadiska má znamenať prenesenie zodpovednosti na budúce generácie a nesúlad s princípom trvalo udržateľného rozvoja.

Igor Matejovič z STM POWER za najvhodnejší považuje prvý variant. "Pokiaľ by sme vyraďovanie prerušili na dobu 30 rokov, vymení sa nám niekoľko generácií pracovníkov a to by znamenalo ťažší transfer vedomostí a poznatkov na niekoľko generácií,“ vysvetlil. Preto navrhuje začať vyraďovanie so súčasným personálom. Z hľadiska rádiologických rizík pripustil určité znevýhodnenie prvého variantu "lebo čím neskôr pristúpime k vyraďovaniu, tým viac poklesne prirodzeným spôsobom rádioaktivita a ľudia absorbujú nižšie dávky z ožiarenia." Nemá byť však neprijateľný z hľadiska bezpečnosti. Tento variant má súčasne podľa neho najmenšie sociálno-ekonomické dopady na lokalitu, najmä z pohľadu zamestnanosti. Konzorcium momentálne pracuje na hodnotiacej správe (EIA) pre všetky varianty.

Slovenské elektrárne (SE) predložili Ministerstvu životného prostredia (MŽP) SR Komplexnú štúdiu vyraďovania JE V1 na posúdenie ešte v júni 2002. Rozsah hodnotenia vydalo v októbri toho istého roka. V ňom rozviedlo všetky požiadavky týkajúce sa nakladania s rádioaktívnymi odpadmi vrátane stanovísk kompetentných orgánov. Obnovenie procesu hodnotenia vyraďovania JE V1 nastalo až v januári 2006, kedy SE a konzorcium uzavreli zmluvu na vypracovanie správy EIA. Tá má byť hotová v júli 2006. V rámci prípravy Správy o hodnotení vplyvov vyraďovania jadrovej elektrárne (JE) V1 na životné prostredie vznikol i plán zapojenia verejnosti do procesu posudzovania. Vytvorili ho odborníci konzorcia tvoreného nemeckou firmou EWN GmbH a slovenskou STM POWER. Jeho cieľom je oboznámiť účastníkov konania, ale aj širšiu verejnosť s variantmi vyraďovania jadrovej elektrárne V1 a ich vplyvmi na životné prostredie. V auguste sa začína jej pripomienkovanie, o mesiac neskôr sa verejne prerokuje. EIA správa aj Plán zapojenia verejnosti budú dostupné na internetovej stránke Slovenských elektrární a Európskej banky pre obnovu a rozvoj s možnosťou pripomienkovania EIA správy elektronickou poštou. Záverečné stanovisko vydá MŽP v januári 2007.

Prvý blok JE V1 bude odstavený koncom tohto roka, druhý odstavia do decembra 2008. Ukončovanie prevádzky bude prebiehať do roku 2012. Vyvezie sa vyhorené jadrové palivo z reaktora, spracujú sa prevádzkové odpady a zabezpečí sa radiačná kontrola.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Moskve sa začali rusko-iránske rokovania o uráne
<< predchádzajúci článok
Opozícia zvoláva parlament, aby odvolal Tótha