24hod.sk    Zaujímavosti

09. júla 2010

Pri zatmení Slnka v Pacifiku aj slovenský astronóm



V nedeľu nastane zatmenie Slnka. Tento úkaz však nebude pozorovateľný zo Slovenska. Pás ...



Zdieľať
zatmenie slnko Zatmenie Slnka v nedeľu 11. júla nebude z Európy pozorovateľné ani ako čiastočné.

Foto: SITA/AP
POPRAD 9. júla (WEBNOVINY) - V nedeľu nastane zatmenie Slnka. Tento úkaz však nebude pozorovateľný zo Slovenska. Pás úplného zatmenia, pás totality, začne v oceáne asi 1800 km východne od Nového Zélandu, bude pokračovať Tichým oceánom na východ a prvou pevninou ležiacou v páse totality bude vulkanický ostrov Mangaia z Cookových ostrovov. Úplné zatmenia Slnka predstavujú neopakovateľnú a nenahraditeľnú príležitosť pozorovať slnečnú korónu s veľkým rozlíšením, skúmať jej dynamiku, morfológiu a fyzikálne vlastností a nepriamo aj magnetické pole Slnka. Výskum slnečnej koróny sa robí nielen pre poznanie Slnka, ale aj pre vplyv Slnka a prejavov jeho aktivity na našu Zem, vrátane ľudí. Zatmenie Slnka bude pozorovať aj Vojtech Rušin z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied v Tatranskej Lomnici, ktorý je členom americko-česko-nemecko-slovenskej expedície, informoval SITA Július Koza z AsÚ SAV. Cieľom medzinárodnej expedície je vedecké pozorovanie koróny počas úplného zatmenia Slnka na korálovom atole Tatakoto v súostroví Tuamotu vo Francúzskej Polynézii, kde úplné zatmenie potrvá štyri minúty a 39 sekúnd.

Zatmenie Slnka v nedeľu 11. júla nebude z Európy pozorovateľné ani ako čiastočné. Zvláštnosťou tohto zatmenia je, že sa odohráva takmer výlučne nad oceánom. Aj najdlhšie úplné zatmenie trvajúce päť minút a 20 sekúnd nastane v Tichom oceáne ďaleko od najbližšej súše. Pás totality sa postupne rozširuje zo 179 km na hodnotu 262 km, ktorú má v mieste blízko najdlhšieho zatmenia. Na svojom konci sa zužuje na 183 km. Počas 2,5 hodiny mesačný tieň prekoná vzdialenosť 11 100 km a pokryje 0,48% plochy Zeme.

Zatmenie Slnka nastáva v čase okolo novu Mesiaca, keď sa uzlový bod dráhy Mesiaca nachádza v blízkosti spojnice Zem-Slnko. V tom čase sa úzky kužeľ mesačného tieňa dotkne povrchu Zeme a v dôsledku orbitálneho pohybu Mesiaca sa postupne kĺže od západu na východ. Tak vytvorí na zemskom povrchu úzky pás totality, z ktorého je pozorovateľné úplné zatmenie. Práve počas neho Slnko odhalí svoju korónu a protuberancie. Úplné zatmenie môže trvať maximálne 7,5 minúty, no takto dlhé zatmenia sú veľmi zriedkavé. Mimo pásu totality je možné pozorovať len čiastočné zatmenie, pretože Mesiac nezakryje slnečný disk úplne.

Nasledujúce úplné zatmenie Slnka nastane 13. a 14. novembra 2012 a bude pozorovateľné pri východe Slnka zo severnej Austrálie a opäť z väčšinou neobývaných oblastí južného Pacifiku. Dôvodom zvláštneho dvojdátumu zatmenia je skutočnosť, že pás totality prechádza dátumovou hranicou. Najbližšie u nás dobre pozorovateľné zatmenie Slnka nastane 4. januára 2011 dopoludnia a bude pozorovateľné iba ako čiastočné. Úplné zatmenie Slnka pozorovateľné zo severnej časti Slovenska nastane až v budúcom storočí - 7. októbra 2135, a potrvá tri minúty a 18 sekúnd. Bratislava bude vtedy mimo pásu totality a na úplné zatmenie, ktoré však potrvá len 30 sekúnd, si bude musieť počkať až do 16. mája 2227. Viac informácií o zatmení nájdu záujemcovia na internetovej stránke Astronomického ústavu SAV www.astro.sk/news.

SITA

   Tlač    Pošli

https://www.24hod.sk/pri-zatmeni-slnka-v-pacifiku-aj-slovensky-astronom-cl124868.html