Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. septembra 2015

Príbuzní si chcú naďalej pripomínať obete útokov z 11. septembra 2001



Na snímke rad lampášov, ktorý vedie k pamätnému múru 10. septembra 2015 v Shanksville. V piatok 11. septembra 2015 uplynulo štrnásť rokov od toho, čo teroristická organizácia al-Káida uskutočnila útok unesenými lietadlami na obe ...



Zdieľať
Na snímke rad lampášov, ktorý vedie k pamätnému múru 10. septembra 2015 v Shanksville. V piatok 11. septembra 2015 uplynulo štrnásť rokov od toho, čo teroristická organizácia al-Káida uskutočnila útok unesenými lietadlami na obe veže Svetového obchodného centra (WTC) v New Yorku a na budovy Pentagónu vo Washingtone a v Pensylvánii. Pri teroristickom čine zahynulo 2973 ľudí. Foto: TASR/AP/Gene J. Puskar
New York 11. septembra (TASR) - Príbuzní obetí teroristických útokov na USA z 11. septembra 2001 si dnes pripomenuli smutné výročie na tichom zhromaždení na takzvanom ground zero v New Yorku. Vyhlásili, že ich odhodlanie verejne si pripomínať stratu blízkych nevymizlo, i keď už prešlo 14 rokov a davy ľudí na obrade sa preriedili.


Stovky príbuzných - takisto menší počet než v prvých rokoch po útokoch - sa zhromaždili na obrade, ktorého súčasťou je už tradične vyzváňanie zvonov, minúta ticha a čítanie mien takmer 3000 ľudí zabitých pri náraze lietadiel do budov Svetového obchodného centra (WTC) prezývaných Dvojičky, do Pentagónu a na pole neďaleko obce Shanksville v americkom štáte Pennsylvánia.

"Prichádzame každý rok. Davy sa zmenšujú, ale my tu chceme byť. Kým dýcham, budem tu," povedal 81-ročný Tom Acquaviva, ktorý prišiel o syna Paula Acquavivu, systémového analytika. Zomrel v severnej veži Dvojičiek, uviedla tlačová agentúra AP.

Príbuzní niesli fotografie s menami svojich milovaných a modlili sa za mier, vzdali poctu záchranárom a tiež vojakom - a prihovárali sa mŕtvym blízkym, pričom niektorých ani nemali možnosť spoznať.

"Keby som ťa tak mohla stretnúť," povedala Valerie Arnoldová a myslela pri tom na svojho strýka, hasiča Michaela Boyla. Bol mimo služby, ale napriek tomu 11. septembra 2001, keď ona ešte nebola na svete, pomáhal zachraňovať ľudí.

Vo Washingtone prezident USA Barack Obama a prvá dáma Michelle Obamová vyšli z Bieleho domu o 08.46 h miestneho času - vtedy prvé zo štyroch lietadiel unesených teroristami narazilo do severnej veže WTC. Obama s manželkou si minútou ticha pripomenuli obete. O niečo neskôr mal prezident naplánovanú spomienkovú návštevu na vojenskej základni Fort Meade v štáte Maryland, aby vyslovil armáde uznanie za jej prácu pri ochrane krajiny.

V areáli pamätníka Flight 93 National Memorial neďaleko Shanksville v západnej Pennsylvánii otvorili vo štvrtok nové centrum pre návštevníkov. Práve v tejto lokalite spadlo na pole lietadlo unesené teroristami, keď ich premohli cestujúci, aby zabránili ďalšiemu útoku.

V Pentagóne, sídle amerického ministerstva obrany, si minister Ash Carter a ďalší predstavitelia spoločne s príbuznými pripomenuli pamiatku obetí - zamestnancov Pentagónu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ruský veľvyslanec musel Švédom vysvetlovať vyhrážky ohľadne NATO
<< predchádzajúci článok
VIDEO: V Mekke sa počas búrky zrútil žeriav, zahynuli desiatky ľudí