Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

14. januára 2006

Príchod tretieho operátora je otázny



Telekomunikačný úrad SR má v pláne do polovice tohto roka predať licencie na prevádzku mobilných sietí GSM a UMTS tretiemu operátorovi.



Zdieľať
Svoj zámer predstavil koncom roka, no doteraz nešpecifikoval prípadných záujemcov. Do úvahy pripadá britský kolos Vodafone, ktorý už svojho času chcel kúpiť podiely vo vtedajšom EuroTeli, o silnú expanziu sa pokúša španielska Telefónica a jej dcéra Telefónica móviles. Istý potenciál majú aj virtuálni operátori - Virgin prípadne Unient.

Problém je však v tom, že možnosti rastu sú na Slovensku obmedzené - dnešní operátori Orange a T-Mobile (stoja za nimi tiež odvetvoví giganti France a Deutsche Telecom) majú zapísaných 80 percent Slovákov. Každý z nich investoval desiatky miliárd do svojej siete „vykrývačov“ a ich ziskovosť na zákazníka zďaleka nedosahuje hodnoty bežné v EÚ. Najdôležitejšie však je, že celkom prirodzene nemajú záujem na vstupe ďalšej konkurencie. Ani Orangeu ani T-Mobilu sa nedá poprieť schopnosť lobbingu.
Doterajší operátori uviedli, že keby štát predal rovnaké frekvencie, aké majú oni za nižšiu cenu (30 miliónov dolárov ich napríklad stálo právo postaviť sieť UMTS), určite by sa súdili pre porušenie rovností šancí v obchodnej súťaži. Firma, ktorá by pôsobila iba na Slovensku, nemá nárok na žiadnu pomoc štátu - ani na zľavu z ceny licencie. Nový operátor by teda hneď na začiatku musel zaplatiť niekoľko miliárd korún za frekvencie. Na vybudovanie mobilnej siete by potreboval ďalšie miliardy.
Aby zaujal a získal zákazníkov, musel by tretí operátor začať cenovú vojnu, ktorá by viedla k ďalšiemu zníženiu ziskovosti, a teda aj k spomaleniu návratnosti týchto investícií. Aj bohatá firma si dôkladne premyslí, či urobí takýto krok. Pritom do času, kým si vybuduje svoju sieť na celom území Slovenska, by boli zákazníci 3. operátora znevýhodnení, lebo by sa im často stalo, že nemajú signál - prinajmenšom firmy by si takéhoto poskytovateľa telekomunikačných služieb nevybrali. Vnútroštátny roaming - riešenie, pri ktorom sa môže zákazník jedného operátora za poplatok pripojiť do siete druhého, nie je technický problém, ale ani Orange ani T-Mobile nemajú o takéto riešenie záujem.
Možnosťou by bol vstup virtuálneho operátora. Tekéto firmy v podstate nemajú ani meter vlastného kábla a ani jeden „vykrývač“. Celú infraštruktúru si prenajímajú od konkurencie. Ako veľkoodberatelia majú významné rabaty, ktoré im dovoľujú byť konkurencieschopní, hoci v cenovej politike veľa vody nenamútia. Vo Veľkej Británii takto funguje Virgin mobile, v Česku napríklad rozbehla svoje aktivity firma Unient, zatiaľ má však zmluvu len s pevným telefonickým operátorom. Problém je pri tomto riešení v tom, že Orange a T-Mobile by museli takémuto operátorovovi prenajať svoje kapacity. Zatiaľ takúto povinnosť nedajú, no podľa svojho hovorcu Romana Vavra Telekomunikačný úrad pripravuje nariadenie, podľa ktorého im takáto povinnosť vznikne.
Vojtech Hollan

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Lanská inflácia neprekvapila
<< predchádzajúci článok
V skratke