Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

06. septembra 2009

Príčinou krízy sú odmeny bankárom a riziko, tvrdí G20



Finanční lídri G20 označili na svojom stretnutí za hlavnú príčinu vzniku finančnej krízy vysoké odmeny bankárom a priveľkú akceptáciu rizika a uviedli, že na mimoriadnu podporu ekonomiky budú ...



Zdieľať
LONDÝN 6. septembra (WEBNOVINY) - Finanční lídri G20 označili na svojom stretnutí za hlavnú príčinu vzniku finančnej krízy vysoké odmeny bankárom a priveľkú akceptáciu rizika a uviedli, že na mimoriadnu podporu ekonomiky budú potrebné po istý čas ešte bilióny dolárov. Aj napriek tomu, že globálna ekonomika je v lepšej kondícii, ako tomu bolo na stretnutí G20 v apríli, v záverečnom vyhlásení predstavitelia skupiny povedali, že ekonomické stimuly neustanú, pokiaľ nebude ozdravenie dostatočne zakorenené.


"Klasickými omylmi ekonomickej politiky počas kríz je, že vlády konajú príliš neskoro s nedostatočnou silou a potom zaťahujú za brzdy priskoro. Tieto chyby nezopakujeme." uviedol americký minister financií Timothy Geithner. Podľa britského premiéra Gordona Browna je svetové hospodárstvo v bode zlomu a je nevyhnutné využiť všetky prostriedky na zvýšenie rastu a zlepšenie hospodárskej situácie v jednotlivých krajinách.

Premiér pripustil, že situácia minimálne v niektorých krajinách sa začína zlepšovať, no napriek tomu varoval pred "prílišnou spokojnosťou a sebadôverou". Japonsko, Nemecko aj Austrália zaznamenali v druhom štvrťroku rast, a Veľkej Británii by sa to malo podľa očakávaní podariť v treťom štvrťroku. Brown okrem iného vyzval na reformu bankového systému a zosilnenie sankcií voči daňovým rajom. Oba kroky by mali byť podľa neho podrobne pripravené do začiatku budúceho roka. Niektoré zdroje znepokojuje aj nedostatočný pokrok v znižovaní nadmerných odmien bankárom, najmä tým, ktorí sú zamestnaní v inštitúciách, ktoré dostali štátnu pomoc.

Finanční lídri sa zhodli, že banky by mali mať viac kapitálu ako nárazovú zónu voči takýmto katastrofickým stratám, ktoré nedávno viedli k bankrotom a poskytovaniu štátnej pomoci, pričom vo vyhlásení G20 sa hovorí, že banky budú po skončení krízy nútené držať viac a kvalitnejšieho kapitálu. Ako napokon ministri financií a centrálni bankári krajín G20 informovali, rozvíjajúce krajiny ako India a Čína, by mali mať silnejšie slovo pri fungovaní Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky, avšak nenačrtli, ako by sa mali na činnostiach organizácií zúčastňovať.

Ministri mali v Londýne pripraviť témy pre summit G20, ktorý sa bude konať koncom septembra v Pittsburghu. Členmi zoskupenia G20 sú Argentína, Austrália, Brazília, Čína, Francúzsko, India, Indonézia, Japonsko, Južná Afrika, Južná Kórea, Kanada, Mexiko, Nemecko, Rusko, Saudská Arábia, Spojené štáty, Taliansko, Turecko, Veľká Británia a Európska únia, ktorú reprezentuje jej predsedajúca krajina, teda momentálne Švédsko.

SITA/AP/Reuters

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ostré zrážky medzi odporcami a sympatizantmi prisťahovalcov
<< predchádzajúci článok
Deväť obetí, desiatky nezvestných po potopení sa trajektu pri Filipínach