Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. mája 2015

Priemerná výmera poľovného revíru na Slovensku je 2374 hektárovPoľovačka, archívne fotoZdieľať
Poľovačka, archívne foto Foto: TASR/Eduard Fašung
Bratislava 22. mája (TASR) - Priemerná výmera poľovného revíru v SR je 2374 hektárov (ha). "Na Slovensku je v súčasnosti 1876 poľovných revírov s celkovou výmerou 4.454.253 ha," uviedol pre TASR hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) Peter Hajnala.


Zákon o poľovníctve podľa neho taxatívne vymenúva, ktoré pozemky sú nepoľovné. "Všetky ostatné pozemky sú poľovné. Sú teda súčasťou niektorého poľovného revíru a možno na nich vykonávať právo poľovníctva," priblížil.

O tom, kto bude užívateľom poľovného revíru, rozhodujú vlastníci poľovných pozemkov uznaných za poľovný revír na zhromaždení vlastníkov poľovných pozemkov, a to nadpolovičnou väčšinou počítanou podľa veľkosti vlastníckeho podielu na výmere poľovného revíru. Vlastníci zároveň rozhodujú o výške "nájomného" za užívanie poľovného revíru, ako aj o podmienkach užívania poľovného revíru.

Osobitný režim podľa Hajnalu platí v poľovných revíroch, v ktorých sú viac ako dve tretiny poľovných pozemkov vo vlastníctve štátu. "V takomto prípade sa užívateľ poľovného revíru vyberá na základe obchodnej verejnej súťaže, čím je zabezpečené dosiahnutie maximálneho možného finančného ohodnotenie za pozemky vo vlastníctve štátu," upozornil.

Pre zabezpečenie optimálnej početnosti, kvality a správnej vekovej a pohlavnej štruktúry zveri sa podľa neho zaviedlo veľkoplošné poľovnícke hospodárenie. "V rámci Slovenska bolo vytvorených 31 poľovných oblastí pre jeleniu zver, 14 poľovných oblastí pre srnčiu zver a 8 poľovných oblastí s chovom malej zveri. V rámci nich je vytvorených 20 poľovných lokalít pre danieliu zver a 17 poľovných lokalít pre mufloniu zver," dodal hovorca MPRV.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Maďarsku oslávili 65. výročie založenia slovenskej školy v Budapešti
<< predchádzajúci článok
Krajiny na summite v Rige vydali spoločnú deklaráciu

Priemerná výmera poľovného revíru na Slovensku je 2374 hektárov - diskusné fórum čitateľov