Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

10. septembra 2019

Priemysel sa v júli čiastočne zotavil, napriek poklesu v autosektorePriemysel v SR sa v júli 2019 čiastočne zotavil, napriek pretrvávajúcemu poklesu v autosektore. Uviedol to v komentári k júlovej priemyselnej produkcii Ľubomír ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/Radovan Stoklasa
Bratislava 10. septembra (TASR) - Priemysel v SR sa v júli 2019 čiastočne zotavil, napriek pretrvávajúcemu poklesu v autosektore. Uviedol to v komentári k júlovej priemyselnej produkcii Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia.


"Po prekvapivom júnovom prudkom prepade slovenského priemyslu sa ten v úvode leta predsa len mierne spamätal. Napriek tomu však dynamika medziročného rastu priemyslu stále výraznejšie zaostávala za tempami z úvodu roka. Čísla počas letných mesiacov neraz skresľujú pravidelné dovolenkové odstávky produkcie, ktoré sa nerovnomerne rozkladajú medzi júl a august. Pre silnejšie závery si preto musíme počkať aj na augustové čísla, ktoré môžu júlovú stabilizáciu priemyslu potvrdiť, ale aj vyvrátiť. Očakávame však, že tento rok mohol byť dovolenkový efekt podobne rozložený ako v minulom roku a august skôr potvrdí mierny rast slovenského priemyslu," spresnil.

Priemysel podľa Koršňáka v júli zaznamenal rast aj napriek tomu, že kľúčové odvetvie slovenského priemyslu opäť nerástlo. Z celkového medziročného rastu priemyslu tak automobilový priemysel v júli ubral 1,32 percentuálneho bodu (p.b.).

"Zdá sa teda, že ani produkcia v novej automobilke nebola v posledných mesiacoch schopná prevážiť pokles v už etablovanej časti odvetvia, ktorý zápasí s klesajúcimi predajmi na viacerých európskych trhoch. Dôvodom slabších čísel časti automobilového priemyslu v posledných mesiacoch však mohol byť aj výrobný cyklus, keď sa niektoré miestne automobilky viac sústredili na prípravu výrobných liniek na produkciu nových modelových radov či modernizácií starších modelov," priblížil.

Okrem automobiliek podľa analytika z rastu priemyslu výraznejšie opäť uberal aj petrochemický priemysel. Jeho produkcia sa v júli medziročne znížila až o 35,4 % a celkový medziročný rast priemyslu znížil o 1,17 p.b. V porovnaní s predchádzajúcimi mesiacmi sa však pokles v sektore predsa len zmiernil a pravdepodobne ešte stále súvisel s plánovanou údržbou výrobných zariadení v Slovnafte, ktorá znižovala produkciu najmä v máji a júni. Dlhodobo červené čísla stále vykazuje hutnícky priemysel, ktorý zápasí s cyklickým spomaľovaním európskej ekonomiky, ale aj dlhodobými štrukturálnymi problémami v európskom hutníctve a silnou mimoeurópskou konkurenciou.

Ako Koršňák informoval, priemysel na druhej strane stále prekvapivo ťahá nahor najmä dvojica silných exportných odvetví – výroba elektrických zariadení a výroba strojov, ktoré aspoň nateraz odolávajú cyklickému spomaleniu európskych ekonomík a slabnúcemu externému dopytu. Obe odvetvia si aj v úvode leta udržali silné dvojciferné dynamiky medziročného rastu produkcie, pričom dynamika rastu sa v oboch odvetviach dokonca ďalej zrýchľovala.

Slovenský priemysel podľa Koršňáka bude musieť aj v najbližších mesiacoch zápasiť so slabnúcim externým dopytom. Predstihové ukazovatele nálad zatiaľ nenaznačujú skoré oživenie európskeho priemyslu, skôr naopak. Napriek slabším číslam v posledných dvoch mesiacoch analytik očakáva, že kľúčový automobilový priemysel by sa na jeseň mohol vrátiť k stabilnejšiemu medziročnému rastu. "Na druhej strane, i napriek silným číslam strojárov a výrobcov elektrických zariadení v prvej polovici roka predpokladáme, že cyklickému spomaleniu sa nakoniec nevyhnú ani oni," dodal Koršňák.

Podľa analytičky Slovenskej sporiteľne Kataríny Muchovej k rastu priemyselnej produkcie v júli najviac prispela výroba elektrických zariadení, ktorá sa medziročne zvýšila o 36,8 %, nasledovaná výrobou strojov a iných zariadení s medziročným rastom 19,3 % a produkciou výrobkov z gumy a plastu (s rastom o 10,7 %). Na druhej strane, rast v priemysle v júli najviac brzdilo spracovanie kovov (medziročný pokles o 14,7 %) a výroba áut (pokles o 5,8 %).

"Napriek plánovaným letným odstávkam u niektorých veľkých producentov, hlavne v automobilovom priemysle, bol júlový výsledok priemyselnej výroby priaznivý. Vidieť však aj prenos určitej slabosti nemeckého priemyslu na slovenský, ktorý je na Nemecko a celkovo EÚ výrazne napojený. Tohtoročný impulz novej automobilky, ktorý pomáha v priemyselnej produkcii aj v zahraničnom obchode, nedokáže naplno kompenzovať slabšie externé prostredie," doplnila Muchová.

Štatistický úrad (ŠÚ) SR v utorok informoval, že priemyselná produkcia v júli 2019 medziročne vzrástla o 2,8 %. Po zohľadnení sezónnych vplyvov sa priemyselná produkcia v júli 2019 oproti júnu 2019 zvýšila o 0,7 %.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vauxhall zastaví investície v Británii na dva dni po brexite
<< predchádzajúci článok
Kremeľ potvrdil, že preň pracoval muž identifikovaný ako špión CIA

Priemysel sa v júli čiastočne zotavil, napriek poklesu v autosektore - diskusné fórum čitateľov