Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

31. októbra 2015

PRIESKUM: Každý piaty Nemec si myslí, že médiá nehovoria pravdu



Každý piaty občan Nemecka si myslí, že médiá v jeho krajine nehovoria pravdu. Vyplýva to z telefonického prieskumu, ktorý v dňoch 29. a 30. októbra vykonal ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Kolín nad Rýnom 31. októbra (TASR) - Každý piaty občan Nemecka si myslí, že médiá v jeho krajine nehovoria pravdu. Vyplýva to z telefonického prieskumu, ktorý v dňoch 29. a 30. októbra vykonal inštitút Infratest Dimap pre rozhlasovú stanicu WDR 5 na vzorke 750 osôb od 18 rokov a jeho výsledky má k dispozícii agentúra DPA.


Respondenti mali odpovedať na otázku: V súvislosti s protestmi hnutia Pegida (Vlasteneckí Európania proti islamizácii Západu) sa často používa termín "Lügenpresse" (Lüge - klamstvo, Presse - tlač). Keď myslíte na noviny, rozhlas a televíziu v Nemecku, použili by ste osobne by ste termín "Lügenpresse"?

Presne 20 percent opýtaných uviedlo, že by tento termín osobne použilo. Takmer tri štvrtiny respondentov (72 percent) s ním však nesúhlasia. Zvyšok zvolil možnosť "neviem".

Niečo viac ako polovica opýtaných (52 percent) hodnotí informácie v nemeckých médiách za vierohodné, 42 percent má o tom pochybnosti.

Miera dôvery v jednotlivé druhy médií je však rôzna. Nemci najviac dôverujú verejnoprávnemu rozhlasu (77 percent), avšak len osem percent ho uviedlo ako najčastejší zdroj informácií o politických udalostiach. Na druhom mieste nasleduje verejnoprávna televízia, ktorú považuje za dôveryhodnú 71 percent opýtaných, no len pre zhruba jednu tretinu slúžia ako hlavný zdroj informácií. Viac ako dve tretiny respondentov (68 percent) veria dennej tlači. Internet je dôveryhodným médiom len pre takmer každého tretieho Nemca (31 percent).

Termín Lügenpresse sa v nemeckej jazykovej oblasti používa v rôznych kontextoch od polovice 19. storočia. Od začiatku 21. storočia ním najmä v Nemecku narába predovšetkým krajná pravica, pravicoví populisti a xenofóbne a islamofóbne kruhy, pričom je úzko spojený s hrozbami násilím proti novinárom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Šéfovia francúzskej armády sa sťahujú do nového francúzskeho Pentagonu
<< predchádzajúci článok
Ocenenie Bratislavského kraja získa v tomto roku aj Kamil Peteraj