Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

09. mája 2016

PRIESKUM: Slovákom chýbajú návyky a prehľad vo výdavkoch



Až 32 % slovenských domácností tvrdí, že z výplaty im neostane ani euro. Ďalších 34 % nasporí na horšie časy ledva 10 % z príjmu. Ukázal to prieskum Nadácie ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván
Bratislava 9. mája (TASR) - Až 32 % slovenských domácností tvrdí, že z výplaty im neostane ani euro. Ďalších 34 % nasporí na horšie časy ledva 10 % z príjmu. Ukázal to prieskum Nadácie Partners, v spolupráci s agentúrou Focus. Prieskum tiež ukázal, kam odchádzajú peniaze slovenských domácností.


Podľa Martina Gduľu, odborníka na osobné financie, sa ľudia mylne domnievajú, že na životnú úroveň možno vplývať iba výškou príjmu a jeho prípadným zvyšovaním. Rozhodujúci vplyv má však paradoxne nie príjem, ale to, ako sú pod kontrolou výdavky.

Až 67 % respondentov z prieskumu je presvedčených, že má dobrý prehľad o svojich financiách, a to aj napriek tomu, že až 52 % si nevedie pravidelný prehľad o príjmoch a výdavkoch. Viac ako polovica (52 %) domácností uvádza, že sa o financie v rodine starajú obaja partneri. Takmer tretina (31 %) opýtaných spravuje rodinné financie sama a až 15 % sa spolieha výlučne na svojho partnera.

Najkritickejšou oblasťou je nepremyslená spotreba v domácnosti. Najviac peňazí rodinám odchádza na stravu a bývanie, ale značnú časť rodinného rozpočtu pohltí aj nákup kozmetiky, oblečenia, či voľnočasové aktivity. Nedostatočný prehľad všetkých rodinných výdavkov ovplyvňuje ostatné aspekty správne nastavených rodinných financií.

Bez dôkladnej analýzy domáceho finančného toku prehľad o financiách sa nedá získať. Vlastnú domácnosť je potrebné vnímať rovnako ako firmu. Tak ako firma i domácnosť má svoju ekonomiku, má svoje príjmy a výdavky.

Rezerva sa vytvára optimálne do šesťnásobku mesačného príjmu. Tieto prostriedky musia byť dostupné a bezpečné, nejde o to, aby boli výnosné, tvrdí Gduľa. Ak už je vytvorená potrebná rezerva, 10 % z príjmu možno presmerovať na napĺňanie iných cieľov, napr. sporenie na štúdium detí alebo na dôchodok.

TASR informovala Mária Urbanová zo spoločnosti Partners Group SK.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Štátna pomoc v SR sa vlani zvýšila o 36,79 % na 440,65 mil. eur
<< predchádzajúci článok
Jemenské letisko v niekdajšej bašte al-Káidy obnovilo prevádzku