Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

20. augusta 2015

Prieskum študentských účtov: Poznáme, ktoré používate najčastejšie



Ilustračné foto Foto: TASR



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR



Bratislava 20. augusta (TASR) - Študentské účty sú vstupnou bránou do sveta finančných produktov. Banky ich ponúkajú bez poplatkov nie preto, že študenti nemajú peniaze, ale pre získanie klientely do budúcnosti. Viac ako 80 % totiž ostáva verných banke aj po skončení študentských výhod.

Podľa Pavla Škriniara z portálu Finančná Hitparáda tieto účty nie sú nákladovo náročné. Študent ich môže mať naraz aj niekoľko. Je to jedinečná možnosť, ako spoznať rozdiely medzi bankami. Po skončení štúdia tak nebude kupovať mačku vo vreci. Na základe vlastných skúseností bude vedieť, ktorá banka mu vyhovuje najviac.

Študentské účty už na rozdiel od minulosti nemajú zvýhodnené úročenie. Jedna banka síce ponúka úrok 2 %, no iba do zostatku 1000 eur, do ktorého banka zároveň pýta poplatok za účet. Študent tak vyššie úročenie na svojich peniazoch nepocíti.

Paradoxne sú banky, ktoré ponúkajú účty zadarmo a nenazývajú ich študentskými. Študent tak má na výber, či bude plniť stanovené podmienky banky, alebo si zvolí banku, ktorá si žiadne podmienky nestanovuje.

Fakulta podnikového manažmentu na Ekonomickej univerzite v Bratislave zrealizovala prieskum medzi študentmi deviatich univerzít. Na prieskume sa zúčastnilo 1907 respondentov. Cieľom dotazníkového prieskumu bolo predovšetkým zistiť úroveň finančnej gramotnosti študentov. Z množstva otázok sa niekoľko týkalo aj využívania bankových služieb.

Prieskum ukázal, že až 92,9 % opýtaných má otvorený bankový účet. Medzi uvádzané dôvody pri výbere konkrétnej banky sa ich najviac, a to 27,01 %, riadilo radami rodiny, u 20,78 % boli rozhodujúce poplatky, 18,16 % uprednostnilo ponúkané možnosti účtu, 14,88 % dalo na odporúčania známych. U 5,83 % respondentov rozhodovala dostupnosť.

Ak ako dôvod bola uvedená rodina, tak ide o radu až príkaz rodiča. Časť študentov oceňuje okamžitý presun peňazí. Pri 1,41 % rozhodovalo to, že v danej banke pracoval člen rodiny.

Otvorenie účtu vôbec nesúvisí so študijným zameraním. Rozdiely medzi študentmi z rôznych fakúlt boli minimálne.

Podľa Škriniara by sa dalo povedať, že študenti, ktorí sa finančne nespoliehajú na rodičov, ich nepotrebujú ani pri výbere konkrétnej banky. Inak povedané, sú nezávislejší, a teda v tejto oblasti nemusia poslúchať. Z tých študentov, ktorým pri voľbe banky pomáhali rodičia, 49,2 % nemá iný zdroj príjmov než od rodičov (celkovo je bez brigády 45,3 % opýtaných). Spomedzi tých, čo sa zamerali na obsah účtov, nemá brigádu 39,2 %.











Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kurz eura posilnil na 1,1132 USD/EUR
<< predchádzajúci článok
Pražské hlavné nádražie uzavreli pre anonymnú bombovú hrozbu