Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. novembra 2017

Princ Charles dal veniec k Hrobu neznámeho vojaka namiesto kráľovnej



Vojvodkyňa z Cambridgeu Kate (vľavo), jej manžel a britský princ William, princ Charles a jeho manželka Camilla.



Zdieľať
Vojvodkyňa z Cambridgeu Kate (vľavo), jej manžel a britský princ William, princ Charles a jeho manželka Camilla. Foto: TASR/AP
Londýn 12. novembra (TASR) - Britský princ Charles položil v nedeľu veniec k Hrobu neznámeho vojaka v centre Londýna. V predchádzajúci deň, v sobotu 11. novembra, si tisíce ľudí po celej Británii pripomenuli dvoma minútami ticha Deň prímeria, teda koniec prvej svetovej vojny z roku 1918. Zároveň si uctili pamiatku krajanov padlých vo vojne.


Kráľovná Alžbeta II. (91) a jej manžel princ Philip (96) prvýkrát sledovali obrad z neďalekého balkóna. Panovníčka totiž umožnila Charlesovi položiť veniec ku kenotafu v jej mene. Charles tam potom položil aj druhý veniec vo svojom vlastnom mene.

Dve minúty ticha sa začali v sobotu predpoludním o 11.00 h miestneho času (12.00 h SEČ), keď stíchli ulice, námestia i železničné stanice. Toto presné časové určenie - jedenásta hodina jedenásteho dňa jedenásteho mesiaca - symbolizuje záver prvej svetovej vojny, ktorá sa skončila presne pred 99 rokmi, 11. novembra 1918.

V Londýne sa rozoznel aj zvon na neďalekom Big Bene - veži Westminsterského paláca, v ktorom sa nachádza parlament. Zvon bolo počuť prvý raz od augusta, keď ho dali do opravy. Potom nasledovalo trúbenie poľníc.

Mnoho Britov malo v sobotu na odeve pripnuté papierové kvety červeného vlčieho maku, symboly krviprelievania na západnom fronte prvej svetovej vojny.

Premiérka Theresa Mayová a líder opozičných labouristov Jeremy Corbyn takisto v nedeľu položili vence z červených vlčích makov.

Na obrade sa zúčastnili tiež princ William, princ Harry, náboženskí a armádni predstavitelia, ako aj mnoho vojnových veteránov.

Kenotaf, čo znamená "prázdny hrob", je pomník vyše miliónu britských vojakov, ktorí položili životy v novodobých vojnách, vrátane takmer 900.000 vojakov zabitých v prvej svetovej vojne.

Deň prímeria ukončil krvavý konflikt, vtedy známy ako Veľká vojna. Začal sa 28. júla 1914, keď Rakúsko-Uhorsko vyhlásilo vojnu Srbsku, pripomenula tlačová agentúra DPA.





Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Severný Spiš a Pieniny lákajú návštevníkov z celého sveta
<< predchádzajúci článok
Každá piata domácnosť v USA má nulové bohatstvo alebo dlhy