Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

24. januára 2019

Princ Salmán telefonoval do Iraku a ponúkol mu plnú podporuNa archívnej snímke saudskoarabský korunný princ Muhammad bin SalmánZdieľať
Na archívnej snímke saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán Foto: TASR/AP
Arbíl 24. januára (TASR) - Saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán ponúkol vo štvrtok počas telefonátu s irackým premiérom Ádilom Abdalom Mahdím jeho krajine plnú podporu týkajúcu sa bezpečnosti. Píše o tom agentúra Reuters.


Rijád a Bagdad sa dostali do vzájomného sporu po invázii Iraku do Kuvajtu v roku 1990. Zmienený telefonát je podľa Reuters najnovším signálom úsilia zameraného na zlepšenie vzťahov, k rozmrazovaniu ktorých dochádza od opätovného otvorenia saudskoarabského veľvyslanectva v Bagdade v roku 2016.

Bin Salmán podľa vyhlásenia kancelárie irackého premiéra vyjadril "plnú podporu saudskoarabského kráľovstva Iraku, ako i jeho trvalej bezpečnosti a prosperite".

Saudská Arábia chce spoločne so Spojenými štátmi získať Bagdad na svoju stranu v rámci snáh o zmiernenie regionálneho vplyvu Iránu. Irak má zasa o užšie vzťahy s Rijádom záujem pre - z toho plynúce - hospodárske výhody.

Iracký premiér ocenil prostredníctvom vyhlásenia "vývoj vo vzájomných vzťahoch".

V októbri 2017, dva mesiace pred vyhlásením víťazstva nad extrémistickou organizáciou Islamský štát (IS), vytvorili obe krajiny spoločnú iracko-saudskoarabsku koordinačnú radu, ktorej cieľom je obnova oblastí dobytých od militantov Islamského štátu v Iraku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Polícia zasahuje v Berlíne a okolí v prípade pašovaných zbraní zo SR
<< predchádzajúci článok
Prechodová obec Malá Ida bojuje proti cestným pirátom

Princ Salmán telefonoval do Iraku a ponúkol mu plnú podporu - diskusné fórum čitateľov