Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. júla 2023

Princíp, Karma, Spravodlivosť a ďalšie. Do volieb idú aj strany, o ktorých ste možno nikdy nepočuliPrijímanie kandidátnych listín pre predčasné parlamentné voľby 2023 je ukončené. Kandidátky predložilo 24 politických strán, ktoré na ...Zdieľať
volby do nr sr 676x386 3.7.2023 (SITA.sk) -Prijímanie kandidátnych listín pre predčasné parlamentné voľby 2023 je ukončené. Kandidátky predložilo 24 politických strán, ktoré na prekročenie brány parlamentu potrebujú získať 5-percentnú podporu voličov, a jedna koalícia, ktorá musí prekročiť 7-percentnú hranicu.

O zvolenie sa bude uchádzať 2 728 kandidátov politických subjektov. Do 12. júla kandidátne listiny preskúma Štátna komisia pre voľby a financovanie politických strán. Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva vnútra v tlačovej správe.

„Každá predložená kandidátna listina prechádza kontrolou. Najdôležitejšie pritom je, aby bol kandidát správne rozpoznateľný ,teda správne uviedol meno, vek a obec. Tieto skutočnosti treba dôkladne overiť," uviedla riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán MV SR Eva Chmelová.

Štátna komisia musí najneskôr do 22. júla kandidátne listiny v súlade so zákonom zaregistrovať. Bezodkladne po zaregistrovaní kandidátnych listín určí žrebom číslo, ktorým sa označí kandidátna listina každej politickej strany alebo koalície.

Odovzdané kandidátky


Plný možný počet kandidátov, teda 150, predložili strana Sloboda a Solidarita, hnutie Republika, Slovenská národná strana, Hlas - sociálna demokracia, Demokrati, Smer - sociálna demokracia, Progresívne Slovensko, hnutie Sme rodina, Kresťanskodemokratické hnutie, Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko, Szövetség - Magyarok. Nemzetiségek. Regiók/Aliancia - Maďari. Národnosti. Regióny, Spoločne občania Slovenska a koalícia OĽaNO a priatelia: Obyčajní ľudia (OĽANO), Nezavíslí kandidáti (NEKA), NOVA, Slobodní a zodpovední, Pačivale Roma, Magyar Szívek a Kresťanská únia a Za ľudí.

Strana Modrí, Most - Híd predložili kandidátku do 149 menami. Do nadchádzajúcich volieb odovzdali kandidátku aj politické subjekty: Maďarské fórum, Občianski demokrati Slovenska, Za regióny, Rómska koalícia, Demokratická strana (125 kandidátov), Srdce vlastenci a dôchodcovia - Slovenská národná jednota (100 kandidátov), Komunistická strana Slovenska (81 kandidátov), Princíp (73 kandidátov), Pirátska strana – Slovensko (60 kandidátov), My Slovensko (49 kandidátov), Slovenské Hnutie Obrody (45 kandidátov), Vlastenecký blok (41 kandidátov), Spravodlivosť (27 kandidátov), Karma (17 kandidátov) a Slovenská demokratická a kresťanská únia - Demokratická strana (11 kandidátov).
Zdroj: SITA.sk - Princíp, Karma, Spravodlivosť a ďalšie. Do volieb idú aj strany, o ktorých ste možno nikdy nepočuli © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Wagnerovci pozastavujú nábor nových členov, sťahujú sa do Bieloruska
<< predchádzajúci článok
Dzurinda kritizuje Sulíka a Matoviča, strana na protest neobsadila 150. miesto na kandidátke