Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

24. novembra 2015

Prípadov HIV infekcie na Slovensku pribúda



Zdravotník odoberá vzorku krvi na test HIV počas kampane pri príležitosti Svetového dňa boja proti AIDS, archívne foto



Zdieľať
Zdravotník odoberá vzorku krvi na test HIV počas kampane pri príležitosti Svetového dňa boja proti AIDS, archívne foto Foto: TASR/AP
Bratislava 24. novembra (TASR) - Slovenská republika patrí naďalej k členským štátom Európskej únie (EÚ) s najnižším výskytom HIV infekcie (vírusu ľudskej imunitnej nedostatočnosti). Avšak od začiatku 21. storočia pozorujeme u nás vzostupný trend vo výskyte nových prípadov HIV infekcie.


Ako konštatovala Danica Staneková z Národného referenčného centra (NRC) pre prevenciu HIV/AIDS Slovenskej zdravotníckej univerzity (SZU) v Bratislave, v roku 2014 bol zaznamenaný doteraz najvyšší počet prípadov v jednom kalendárnom roku - 86 prípadov, čo je incidencia (výskyt) 1,59 prípadu HIV infekcie na 100.000 obyvateľov SR, v porovnaní s rokom 2013, kedy bolo zaznamenaných 83 prípadov.

"V roku 2015 pokračoval vzostupný trend vo výskyte nových prípadov HIV infekcie. Od 1.1.2015 do 30.9.2015 bolo diagnostikovaných a epidemiologicky vyšetrených 73 nových prípadov HIV infekcie, diagnostikovaných bolo päť prípadov syndrómu získanej imunitnej nedostatočnosti (AIDS) a hlásené boli štyri prípady úmrtia pacientov s HIV infekciou. Zo 73 nových prípadov HIV infekcie boli štyri diagnostikované u cudzincov pri ich pobyte v SR," uviedla ďalej Staneková na dnešnej tlačovej besede v Bratislave pri príležitosti nadchádzajúceho Svetového dňa AIDS, ktorý každoročne pripadá na 1. decembra. V tejto súvislosti sa v pondelok 30. novembra uskutoční v NRC pre prevenciu HIV/AIDS na SZU v Bratislave Deň otvorených dverí.

Od začiatku monitorovania prípadov HIV/AIDS na Slovensku v roku 1985 do 30.9.2015 bolo registrovaných u občanov SR i cudzincov spolu 798 prípadov infekcie vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti. Zo 664 prípadov u občanov SR sa 578 vyskytlo u mužov a 86 u žien. U 83 osôb (71 mužov a 12 žien) prešla HIV infekcia do štádia AIDS a zaznamenaných bolo 58 úmrtí HIV infikovaných osôb, z toho 43 v štádiu AIDS.

Väčšina HIV infekcií bola v SR zaznamenaná v skupine mužov majúcich sex s mužmi a získanie nákazy homosexuálnym stykom bolo stanovené v 62,8 percenta prípadov. Heterosexuálnym stykom bolo prenesených 22,9 percenta infekcií, 2,0 percentá injekčným užívaním drog (z 13 prípadov väčšina získaná mimo SR), 0,2 percenta transfúziou krvi (jeden prípad nákazy mimo SR v roku 1986) a v 12,1 percenta prípadov nebol spôsob prenosu stanovený.

Najviac HIV infikovaných osôb žije vo väčších mestách a najväčší výskyt HIV infekcie je dlhodobo v Bratislavskom kraji, nasledujú Nitriansky a Trnavský kraj.

Pavol Jarčuška z Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach na stretnutí s novinármi zdôraznil, že HIV je chronické nevyliečiteľné, ale liečiteľné ochorenie. V súčasnosti sa liečba realizuje prostredníctvom troch účinných antiretrovírusových liečiv. Liečba je dostupná aj na Slovensku a lieky sú hradené poisťovňami. Cieľom liečby je zaistiť pacientom čo najdlhší a kvalitný život. Dnes už sa títo pacienti dožívajú aj vyše 70 rokov. Dôležité však je i pri tomto ochorení začať s liečbou čo najskôr.

Na strach pacientov postihnutých HIV a ich časté vylúčenie zo spoločnosti poukázal infektológ Azzaden Shunnar z Univerzitnej nemocnie Bratislava. Predsudky spoločnosti voči pacientom s HIV podľa neho vyplývajú zo zaužívaného spôsobu vnímania AIDS ako "choroby homosexuálov" a zo strachu z nákazy. Medzi najčastejšie problémy pacientov infikovaných HIV patrí neochota iných lekárov a zdravotného personálu vyšetriť týchto pacientov napríklad s tehotenstvom, ošetrením zubov, biopsiou, odobratím hnisu a pod.

Pacienti po diagnostikovaní HIV sa obávajú diskriminácie vo viacerých oblastiach, v zdravotníctve, na úradoch, v rodine, v školstve a pod. Shunnar preto považuje za potrebné podporovať nadácie, ktoré pomáhajú týmto pacientom. Rovnako dôležité je rozvíjať edukačné programy zamerané na sexuálnu výchovu, predchádzanie nákazy HIV a na ľudské práva pacientov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Lipšic: Zákon prinášajúci exekučnú imunitu teplárňam je protiústavný
<< predchádzajúci článok
OĽaNO: Od konania Š. Kuffu sa dištancujeme, na kandidátke nebude