Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

06. marca 2011

Privatizácia teplární je podľa Janiša nutná



Privatizácia teplární je podľa predsedu parlamentného výboru pre hospodárstvo Stanislava Janiša (SDKÚ-DS) nutná a potrebná vzhľadom na hospodárske ...



Zdieľať
janis Foto: Ilustračné foto SITA/Ľudovít VaniherBRATISLAVA 6. marca (WEBNOVINY) - Privatizácia teplární je podľa predsedu parlamentného výboru pre hospodárstvo Stanislava Janiša (SDKÚ-DS) nutná a potrebná vzhľadom na hospodárske výsledky teplární a zrovnoprávnenie na trhu. "Posledný príklad prideľovania emisií štátom štátnym teplárňam len potvrdzuje, že včera už bolo neskoro. Prešov, Trenčín, Nitra a ďalšie desiatky miest nemajú štátne teplárne, teplo dodávajú a vyrábajú súkromné firmy a ľudia tam ani nemrznú a majú aj teplú vodu,“ uviedol pre agentúru SITA Janiš. Koncové ceny tepla pre občanov tak či tak podľa neho reguluje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).


Teplárne budú musieť podľa Janiša v nasledujúcich rokoch prejsť transformáciou ako personálnou, tak hlavne technickou, pretože prísne limity emisií im neumožnia vyrábať teplo v súčasnom režime. "Pre štát a občanov bude len dobré, ak tieto povinnosti preberie na seba súkromný investor,“ zdôraznil Janiš.

Privatizácia teplární by sa mala podľa Janiša uskutočniť dvojkolovo. V prvom kole by sa mali vybrať firmy, ktoré sa s výrobou a dodávkou tepla hlavne pre komunálnu sféru zaoberajú roky. "To zabezpečí, aby sa teplárne nedostali do rúk finančných skupín, pre ktoré budú biznisom, ale serióznych firiem, ktoré roky v tomto segmente podnikajú a majú dobré výsledky. V druhom kole bude rozhodovať len cena. Na takýto systém nepotrebujeme žiadnych kontrolórov. Bude to čisté, transparentné a profesionálne,“ vyhlásil Janiš.

Štát by mal podľa Janiša predať v teplárňach celý stopercentný balík. "Mestá dostali v minulosti od štátu výmenníkové stanice a sekundárne rozvody a mnohé z nich už ich predali alebo vytvorili spoločné podniky so súkromným kapitálom, pretože nemali dostatok peňazí na ich modernizáciu. Čudujem sa mestám, že keď nenašli peniaze na modernizáciu svojho majetku doteraz, kde ich chcú v súčasnej dobe nájsť na teplárne,“ dodal Janiš. Podľa neho súčasné informácie o hospodárení vo vodárňach a kanalizáciách dávajú veľký otáznik nad transparentným spravovaním tohto majetku.

Vláda sa na privatizácii štátnych teplární dohodla vo februári. Podľa Fondu národného majetku je totiž predaj výhodnejší ako poberanie dividend z týchto spoločností. Ich odhadovaná trhová hodnota sa pohybuje na úrovni 160 až 200 miliónov eur, priemerný ročný dividendový výnos za všetky teplárne v rokoch 2002 až 2010 dosiahol 4,2 milióna eur. Štát vlastní Bratislavskú teplárenskú, a.s., Trnavskú teplárenskú, a.s., Martinskú teplárenskú, a.s., Zvolenskú teplárenskú, a.s., Žilinskú teplárenskú, a.s., a Tepláreň Košice, a.s.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
MAŇKA: EÚ musí presvedčiť, že má vôľu na presadenie sa
<< predchádzajúci článok
Koaličná rada sa v pondelok zíde na riadnom rokovaní