Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. augusta 2011

Procházka chce na funkcionárov tlačiť cez peňaženku



Verejní funkcionári by mali niesť nielen trestnoprávnu, ale aj hmotnú zodpovednosť za škodu spôsobenú svojou nedbanlivosťou. Za škody, ktoré vedomou nedbanlivosťou spôsobia na verejnom majetku, ...



Zdieľať
prochadzka BRATISLAVA 19. augusta (WEBNOVINY) – Verejní funkcionári by mali niesť nielen trestnoprávnu, ale aj hmotnú zodpovednosť za škodu spôsobenú svojou nedbanlivosťou. Za škody, ktoré vedomou nedbanlivosťou spôsobia na verejnom majetku, by tak mali platiť.


Prostredníctvom novely zákona o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci to navrhuje poslanec za KDH Radoslav Procházka.

„Môj návrh zákona nejde po osobnej slobode, ale ide po peňaženke,“ povedal dnes na tlačovej besede pri predstavovaní návrhu, ktorý dnes odovzdal do parlamentnej podateľne.

Procházka sa nazdáva, že je nevyhnutné prijať zmenu, ktorá vytvorí priestor pre aspoň čiastočnú náhradu škôd spôsobených štátu či vyšším územným celkom. Navyše si od novely sľubuje, že bude pôsobiť preventívne.

„V prípade, že bude reálna hrozba, že sa to škodcu dotkne na vlastnej peňaženke, je reálny predpoklad, že bude s verejnými zdrojmi nakladať zodpovedne,“ nádeja sa.

Zodpovednosť za svoje konanie by niesli aj kolektívne orgány vrátane vlády. Bez trestu by však unikli tí členovia tohto kolektívneho orgánu, ktorí hlasovali proti vykonaniu úkonu, pre ktorý vznikla škoda.


Verejný funkcionári sa proti škode môžu poistiť

Novela tiež umožňuje, aby sa verejní funkcionári proti potenciálne spôsobenej škode poistili. Zákon nestanovuje žiadne minimálne ani maximálne poistné plnenie. Procházka sa spolieha na slobodné rozhodnutie poisťovní, či a v akej podobe budú takúto službu poskytovať. „Nezdá sa mi, že by toto mala byť prekážka, aby sa ten princíp uplatnil. Ak takýto produkt nebude, o to väčší tlak bude na verejného funkcionára, aby postupoval s maximálnou obozretnosťou,“ vysvetlil novinárom.

Poslanec priznal, že jeho novela je do výraznej miery experimentom, ktorý nepozná z iných krajín. „Myslím si, že je to experiment, ktorý zodpovedá špecifikám našej domácej situácie. (...) Nastal čas to prinajmenšom vyskúšať,“ povedal. Priznal, že ak by novelu predložila vláda, mohla byť mať väčšiu šancu na úspech, nechce sa mu však čakať. „Vláda teraz zjavne bude zápasiť s problémom ešte väčšieho rádu ako je tento, a to je situácia v eurozóne.“

Čakať na vládny návrh sa Procházkovi nechce aj preto, že ho roky „vytáča“, ako bez trestu unikajú ľudia, ktorí daňovníkom spôsobili škody. Tvrdí, že títo ľudia nečelia inej ako iluzórnej zodpovednosti v podobe medializácie. „Tri dni sa o ňom píše v novinách, v tom lepšom v úvodzovkách, prípade sa aspoň začne trestné stíhanie neznámeho páchateľa a úplne v luxusných prípadoch výnimiek je vznesené obvinenie. Ale tam to proste vždy končí,“ posťažoval sa.


S novelou sa stotožnila aj Lucia Žitňanská

Podporu si Procházka sľubuje nielen od svojho hnutia, ale aj od SaS, ktorá má podobný bod vo svojich 120 predvolebných bodoch, či od Igora Matoviča a jeho Obyčajných ľudí.

Súhlas s predmetom novely vyjadrila Procházkovi aj ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS), ktorá má podľa poslanca v strane „nepochybne autoritu“.

Mostu-Híd návrh odovzdal tiež, zatiaľ však nedostal prísľub podpory ani pripomienky.

Parlament v júli schválil novelu Trestného zákona, ktorá rozšírila trestanie verejných funkcionárov aj na prípady tzv. „vedomej nedbanlivosti“.


Ak spôsobia škodu, hoci nie úmyselne, ale s vedomím, že ich konanie k nej môže viesť, od septembra môžu ísť do väzenia až na päť rokov. Procházka si však myslí, že je potrebné od vinníkov vymáhať aj náhradu škody.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Daňové riaditeľstvo sa rozhodlo pre Nitra Invest
<< predchádzajúci článok
MH rozdalo firmám z eurofondov takmer 30 mil. eur