Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

27. augusta 2008

PROFIL: Michal Dočolomanský



Herec Michal Dočolomanský sa narodil 25. marca 1942 v obci Niedzica (Nedeca) v dnešnom Poľsku.



Zdieľať
Na konci druhej svetovej vojny sa dvanásťčlenná rodina na čele s učiteľom Rudolfom Dočolomanským a matkou Florianou rumunského pôvodu presťahovala do Svätého Jura. Tu trinásťročnému Michalovi učaroval svet javiska. V ochotníckom divadle si zahral prvú hlavnú úlohu v Andersenovej rozprávke Snehová kráľovná. Poslednou hrou, v ktorej účinkoval ako svätojurský ochotník, bol Geľo Sebechlebský. Napriek tomu, že sa vyučil za automechanika, vrátil sa späť k herectvu a Vysokú školu múzických umení v Bratislave absolvoval s červeným diplomom v roku 1964. Od augusta toho istého roku bol členom činohry Slovenského národného divadla.

Nezabudnuteľné sú jeho postavy v Dostojevského Bratoch Karamazovovcoch, Ibsenovej dráme Peer Gynt, Strindbergovej Slečne Júlii alebo muzikáli Neila Simona Pozor na Leona. Divákom učaroval aj ako Mortimer v komédii Brooklynská noc a v mnohých ďalších. V roku 1974 ho režisér Karol Zachar obsadil do úlohy Jánošíka v slávnom muzikáli Ernesta Brylla a Katerzyny Gärtnerovej Na skle maľované. V roku 1999 bola už 555. repríza a Dočolomanský bol jedným z troch hercov z pôvodného obsadenia. Jeho nahovorenie všetkých postáv v slovenskom znení poľského večerníčka Macko Uško zaznamenalo priaznivý ohlas u detského publika.

Do nakrúcania filmov sa pustil na začiatku 60. rokov. Zahral si v televíznom poviedkovom filme Tvár v okne (1963), po boku Juraja Kukuru v televíznej dráme podľa baladickej novely Margity Figuli Tri gaštanové kone (1966). V sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch patril k najžiadanejším slovenským hercom. V tomto období účinkoval napríklad vo filmoch Medená veža (1970), Stratená dolina (1976), inscenácii Bačova žena (1972), ale aj v dobrodružno-historickom seriáli Adam Šangala (1972). Veľký úspech mu priniesli aj televízny film podľa románu Františka Hečka Červené víno (1976), komediálny triptych Sváko Ragan (1976) a rola neporaziteľného súkromného detektíva Nicka Cartera v krimi komédii Adéla ještě nevečeřela (1977). V roku 1981 sa objavil v rozprávke Plavčík a Vratko, komédii Tajemství hradu v Karpatech a dobrodružnej dráme Noční jazdci. Zahral si aj v Jakubiskovej Tisícročnej včele (1983) a šesťdielnom televíznom filme na motívy historického románu Hany Zelinovej Alžbetin dvor (1986). Ostatných desať rokov 20. storočia účinkoval napríklad vo filmoch Corpus delicti (1991) či Domovníkov syn (1993). V roku 1997 dostal úlohu v úspešnom českom komediálnom seriáli Četnické humoresky a o rok neskôr aj v slovenskom seriáli Horská služba. V roku 2002 účinkoval v ďalšom českom filme Perníková věž. V poslednom období ho mohli diváci v činohre SND vidieť v Goldoniho Čerticiach, Feydeauvom Chrobákovi v hlave a Shakespearovom Hamletovi.

V roku 1982 dostal titul zaslúžilý umelec. V roku 2007 ho na návrh Vlády Slovenskej republiky prezident Ivan Gašparovič ocenil Radom Ľudovíta Štúra I. triedy - za mimoriadne zásluhy v oblasti politiky, rozvoja Slovenska a za mimoriadne významné šírenie dobrého mena v zahraničí. V tom istom roku získal cenu Literárneho fondu za celoživotnú tvorbu.

Spracované podľa: www.csfd.cz, www.osobnosti.sk

(SITA)


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Fotogaléria: Známy herec Michal dočolomanský nás opustil (27. 8. 2008)
 Michal Dočolomanský dnes podľahol rakovine (26. 8. 2008)
 Na pamiatku Dočolomanského odvysiela dnes STV Na skle maľované (26. 8. 2008)



nasledujúci článok >>
Slovensko chce mať bezpečné digitálne prostredie
<< predchádzajúci článok
Predskokanom Jamesa Blunta bude spevák Teddy Thompson