Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

07. decembra 2008

PROFIL: Pavol Hammel oslávi v nedeľu šesťdesiatku



Slovenský hudobník, spevák a producent Pavol Hammel oslávi v nedeľu 7. decembra 60. narodeniny. Zároveň tento rok uplynie 40 rokov od vzniku legendárneho albumu Zvoňte zvonky.



Zdieľať
Pavol Hammel sa narodil 7. decembra 1948 v Bratislave. K hudbe ho priviedol otec, ktorý bol huslistom v Slovenskom národnom divadle. Pôvodne hral na husle aj Pavol Hammel. Spolu s Petrom Sallerom, Vladimírom Kaššayom a Františkom Machatsom hral v orchestri Železničiarskeho umeleckého súboru. K rock´n´rollu sa dostal v roku 1960 vďaka svojmu staršiemu bratovi Jurajovi. V trinástich rokoch navštívil prvý rock´n´rollový koncert, na ktorom ho uchvátilo vystúpenie Vaska Velčického a skupiny Tiene. Na začiatku 60. rokov vymenil husle za gitaru a spolu so Sallerom, Kaššayom a Machatsom založil kapelu The Jets, ktorú onedlho premenovali na Prúdy. Keďže Hammel v tom čase ešte nespieval, za mikrofón sa postavil Boris Puškár. Prvý koncert odohrali v jednom z bratislavských kultúrnych domov. Ich repertoár tvorili skladby od Shadows, Ventures a Sputniks, neskôr pesničky kapiel Beatles a Who. V roku 1964 sa už prezentovali vlastnou tvorbou a na celoslovenskej prehliadke beatových skupín sa umiestnili na prvom mieste. O rok neskôr zložil Pavol Hammel svoju prvú skladbu Spievam si pieseň, ktorú otextoval Rudolf Skukálek. Čoraz častejšie začal Hammel siahať i po básňach Jána Masaryka, syna spisovateľky Márie Ďuríčkovej. S blížiacimi sa 70. rokmi začali Prúdy spolupracovať s Borisom Filanom a Kamilom Peterajom a kapela zaznamenala početné personálne zmeny. V roku 1967 získali Prúdy na 1. československom beatovom festivale v pražskej Lucerne cenu za najlepšie texty k vlastným pesničkám.

Pavol Hammel, Fedor Frešo a Vlado Mallý nahrali v roku 1969 v štúdiu Československého rozhlasu v Bratislave album Pokoj vám. Marián Varga sa v tom čase venoval najmä skupine, z ktorej vzniklo legendárne Collegium musicum. Nezabúdali však ani na Hammela. V zložení Hammel, Varga, Saller a Hájek vystupovali s koncertným programom Pokoj našim dušiam, ktorý čiastočne pozostával z repertoáru z albumu Pokoj vám.

V roku 1970 prišli do Prúdov noví hudobníci, a to František Griglák, Peter Barica a Milan Čačaný. Posledných dvoch onedlho vystriedali Alexander Filo a Anton Kuruc. V rovnakom roku bol Hammel spolu s Marcelou Laiferovou na hudobnej súťaži v Riu de Janeiru, ktorej predsedom bol Paul Simon. "Mňa si tam nikto veľmi nevšímal, vyzeral som ako domorodec. Dokonca na mňa stále hovorili po portugalsky. Ani som si tam nič nemohol začať s dievčatami. Leteli len na cudzincov," spomína Hammel. Na 2. country a western festivale v Prahe mu udelili cenu za sólový výkon v pesničke Akýsi cudzinec. V roku 1971 vystupoval Hammel a Prúdy v čílskom meste Viňa del Mar s pesničkou Lúčny dom. Hammel sa následne predstavil na festivale v Mexiku, kde sa pieseň Kráľ slnečných hodín umiestnila na 6. mieste. Rovnako dopadol i Lúčny dom v Čile. Prúdy v Mexiku nahrali EP s anglickými verziami pesničiek Mama, Kráľ slnečných hodín, Medový máj a Šesť starcov. Po vzniku vydavateľstva Opus Prúdy vydali SP s legendárnou Medulienkou. V roku 1972 sa Hammel vrátil do Ria de Janeira s pesničkou Som šťastný, keď ste šťastní. V spolupráci s Mariánom Vargom, členmi Collegia musica a českým gitarovým mágom Radimom Hladíkom nahral Pavol Hammel v tomto období prelomový album Zelená pošta. V roku 1973 sa stal Najlepšou platňou roka album Šľahačková princezná, ktorý niektorí kritici dodnes považujú za najlepší album Prúdov vôbec. O rok neskôr mal premiéru televízny film Oblaky-modriny v réžii Dušana Trančíka, v ktorom si Pavol Hammel zahral jednu z hlavných úloh. V lete rozpustil Prúdy a nastúpil na základnú vojenskú službu. Popri vojenských povinnostiach nahrával s kolektívom štúdiových muzikantov pre Opus album Hráč s hitmi ako Učiteľka tanca a Mladosť. V roku 1975 začal Hammel znova koncertovať. Na pódiách sa objavoval spolu s Jankom Lehotským a jeho kapelou Modus. S Vargom a Hladíkom nahral album Na II. programe sna, za ktorý mu udelil časopis Mladý svět cenu Biela vrana za hudobný počin roka. Pod značkou Prúdy vydal Hammel s Modusom tri SP.

V roku 1978 mal na Novej scéne premiéru muzikál Cyrano z predmestia, na ktorom sa podieľal Pavol Hammel s Mariánom Vargom ako skladateľ. Na začiatku 80. rokov vydal albumy Faust a margaréty (1980), Čas malín (1981) a Dnes už viem (1983). Nasledovali nahrávky Čierna ovca, biela vrana (1985) a Verejná lyrika (1987).

V prelomovom roku 1989 vydali Hammel a Varga, v spolupráci s Kamilom Peterajom album Všetko je inak. Deväťdesiate roky odštartoval úspešnými koncertmi comebackových sérií. V roku 1992 vyšlo Hammelovi prvé CD - výberový album Spievam si pieseň. O tri roky neskôr nahral s Prúdmi koncertný Unplugged. V päťdesiatke absolvoval turné s obnovenými Prúdmi v zložení Pavol Hammel (spev, gitara), Marián Varga (klávesové nástroje), František Griglák (gitary), Fedor Frešo (basová gitara), Cyril Zeleňák (bicie nástroje) a Peter Preložník (klávesové nástroje). V roku 1999 si po dlhom čase zahral sériu koncertov i v Českej republike, po ktorých nahral nový album Prúdy 1999. V rovnakom roku mala premiéru i nová verzia muzikálu Cyrano z predmestia.

Po roku 2000 sa Hammel prezentoval ako koncertný promotér, sám alebo s Prúdmi vystupoval len sporadicky. Na konci leta 2001 vyšlo štvorzväzkové súborné notové vydanie Hammelových pesničiek s názvom Piesne. Na jeho krste odohral Hammel akustický koncert s Jurajom Burianom. Album Starí kamoši, ktorý vyšiel
v roku 2002, nahrával s hudobníkmi ako Juraj Kupec, Juraj Tatár, Martin Gašpar, Igor Skovay, s dirigentom Antonom Popovičom a Bratislavským komorným orchestrom, ako aj s Romanom Feriancom. V júni 2006 nakrúcal DVD počas koncertu v Divadle Aréna. Pri príležitosti okrúhlych 60. narodenín prichystal pre svojich fanúšikov špeciálny koncert, ktorý sa uskutoční 8. decembra v bratislavskom PKO.

(SITA)


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 PROFIL: Optimista, ktorý sa nevzdáva - Stano Dančiak (25. 10. 2008)
 PROFIL: Skvelý vo filme aj na divadelných doskách - Marián Labuda (21. 10. 2008)
 PROFIL: Z nemoderného chalana legenda populárnej hudby - Miro Žbirka (21. 10. 2008)
 PROFIL: Herec, ktorý má talent v génoch - Rudolf Hrušínský (4. 10. 2008)
 Slovák alebo Maďar? Dobrý človek - Csongor Kassai (23. 8. 2008)
 Slovenský džezmen Peter Lipa dnes oslavuje 65. narodeniny (30. 5. 2008)



nasledujúci článok >>
Speváčka Christina Aguilera chce ďalšie dieťa
<< predchádzajúci článok
Ine Kafe pre veľký záujem vystúpi vo väčšej pražskej hale