Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

10. októbra 2008

PROFIL: Ticho, maestro spieva - Luciano Pavarotti



V nedeľu uplynie 73 rokov od narodenia Luciana Pavarottiho



Zdieľať
Luciano Pavarotti sa narodil 12. októbra 1935 v meste Modena na severe Talianska ako prvé z troch detí. Otec Fernando bol pekárom a amatérskym spevákom, ktorý viedol malého Luciana k láske k hudbe. Matka Adele pracovala v továrni na tabak. Rodina žila v chudobných podmienkach v dvojizbovom byte, no podľa Pavarottiho si biedu nahrádzala šťastím. "Naša rodina mala len veľmi málo, ale neviem si predstaviť, že má niekto viac," povedal o svojom detstve operný maestro. Luciano študoval učiteľstvo, no viac ako štúdium ho zaujímal futbal a počúvanie operných platní jeho otca. Spoznal tak tenoristov ako Beniamino Gigli, Tito Schipa, Jussi Bjoerling a Giuseppe Di Stefano. Medzi jeho kamarátky z detstva patrila Mirella Freni, ktorá sa tiež stala sopranistkou a opernou velikánkou.

Ako tínedžer nasledoval Pavarotti príklad svojho otca a začal spievať v kostolnom a miestnom opernom zbore. Vplyv na jeho mladícky život mal okrem otca aj americký herec a spevák Mario Lanza. "Ako mladý som zvykol chodiť do kina na filmy Maria Lanzu, prišiel som domov a imitoval ho pred zrkadlom," priznal sa Pavarotti. Najväčší podiel na Pavarottiho kariére má rešpektovaný učiteľ a profesionálny tenorista Arrigo Pola. Ponúkol mu hodiny spevu a Pavarotti ich od roku 1954 navštevoval. Neskôr sa učil aj u známeho Ettoreho Campogallianiho. Päťdesiate roky znamenali pre Pavarottiho nielen spev, ale aj lásku, keď stretol svoju budúcu manželku Aduu Veroni. Pár sa zosobášil v roku 1961. Tento rok bol pre Pavarottiho jedným z prelomových. Zbor sa zúčastnil na medzinárodnej hudobnej súťaži vo Walese, kde Modena vyhrala prvé miesto. Pavarotti vyhral aj miestnu súťaž s postavou Rodolfa z Pucciniho opery La Boheme. Úspech viedol k vystúpeniam v Taliansku i po celom svete. V začiatkoch hudobnej kariéry navštívil Amsterdam, Viedeň, Zürich aj Londýn. Po tom, ako očaril dirigenta Richarda Bonyngea, získal rolu v opere Lucia z Lammermooru, kde stvárnil manžela opernej divy Joane Sutherland. Začala sa tak aj jeho kariéra v Spojených štátoch amerických. Po úspechoch v Európe a Amerike sa vydal na 14-týždňové turné po Austrálii. Medzi Pavarottiho úspechy patrili aj predstavenia v milánskej La Scale v roku 1965, v San Franciscu v roku 1967 a v newyorskej Metropolitnej opere v roku 1968. Predstavil sa aj divákom vo Viedni, v Paríži a Chicagu.

Počas svojej kariéry Pavarotti, známy aj ako Kráľ vysokého C, neustále bojoval s nadváhou. Jeho láska k jedlu z neho spravila muža, ktorý v roku 1978 vážil až 180 kilogramov.

V 70. rokoch sa stal Pavarotti skutočnou mediálnou hviezdou. Objavoval sa v televízii, na veľkých lukratívnych koncertoch a štadiónoch celého sveta. Čoskoro pripravoval koncerty aj s popovými hviezdami. Album Volare získal v roku 1988 platinovú platňu. V roku 1990 spieval s Plácidom Domingom a Josém Carrerasom v Ríme na záverečnom podujatí Majstrovstiev sveta vo futbale v Ríme. Koncert mal veľký úspech a nahrávka troch tenorov s príznačným názvom Three Tenors získala dve nominácie na Grammy. Pavarotti vystupoval nielen s opernými spevákmi a speváčkami, ale aj s popovými hviezdami ako Ricky Martin, James Brown alebo Spice Girls. Za spojenie s popovou kultúrou si okrem obdivu vyslúžil aj záplavu kritiky. Počas bosnianskej vojny v rokoch 1992 až 1995 zbieral humanitárnu pomoc spolu so spevákom skupiny U2 Bonom a po vojne zriadil Pavarottiho hudobné centrum na juhu Bosny, ktoré malo pomáhať začínajúcim umelcom rozvíjať talent. Vystupoval aj na benefičných koncertoch na podporu obetí zemetrasenia v decembri 1988, ktoré v severnom Arménsku zabilo 25-tisíc ľudí.

Pavarotti sa v roku 2006 pripravoval na turné, keď mu lekári v New Yorku diagnostikovali rakovinu pankreasu. Podstúpil operáciu a zrušil všetky koncerty, ktoré mal v tom roku odohrať. Rakovina pankreasu je jednou z najnebezpečnejších foriem tejto choroby, napriek tomu podľa lekárov operácia zvýšila šancu na prežitie. Fanúšikovia a fanúšičky stále čakali, kedy maestro vystúpi na verejnosti. V lete 2007 Pavarotti vyučoval skupinku vybraných študentov a pracoval aj na nahrávaní skladieb s duchovnou tematikou.

Tenorista si zahral aj vo filme Yes, Giorgo (1982) a objavil sa v snímke Rigoletto (1982). Napísal autobiografiu I, Luciano Pavarotti a pripravil viac ako 90 nahrávok.

Luciano Pavarotti zomrel v skorých ranných hodinách 6. septembra 2007 v rodnom meste Modena. Pár mesiacov pred smrťou uviedla jeho druhá manželka Nicolett Mantovani, že jej manžel s chorobou bojuje ako lev. Dvojica sa zosobášila v roku 2003 po dlhoročnom vzťahu, keď ich dcérka Alice mala jeden rok. Z predchádzajúceho manželstva mal Pavarotti tri dcéry - Lorenzu, Cristinu a Giulianu.

Spracované podľa: www.sonyclassical.com, en.wikipedia.org, AP.

(SITA)


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Rok po Pavarottiho smrti na neho svet spomína (6. 9. 2008)
 Pavarottiho vdova prehovorila pre médiá (29. 10. 2007)
 Pavarotti odkázal svoj majetok manželke Nicolett Mantovani (18. 9. 2007)
 Pavarottiho dcéry obviňujú médiá (12. 9. 2007)
 Modena sa pripravuje na pohreb Pavarottiho (8. 9. 2007)
 Tisíce smútiacich na pohrebe Luciana Pavarottiho (8. 9. 2007)
 Maestrovo telo vystavili v katedrále v Modene (7. 9. 2007)
 Maestro Pavarotti podľahol rakovine (6. 9. 2007)



nasledujúci článok >>
Vodiči sa už zahraničným pokutám nevyhnú, najskôr však až o 2 roky
<< predchádzajúci článok
Nový album skupiny Franz Ferdinand sa bude volať Tonight