Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

13. októbra 2006

Program Slovenskej národnej galérie na november 2006



SNG Bratislava Vodné kasárne: Rázusovo nábrežie 2; Esterházyho palác: Nám. Ľ. Štúra 4, 815 13 Bratislava Tel: (2) 54 43 20 81-82, e-mail: info@sng.sk, web: ...



Zdieľať

BRATISLAVA 13. októbra (WN/PR) -

SNG Bratislava

Vodné kasárne: Rázusovo nábrežie 2; Esterházyho palác: Nám. Ľ. Štúra 4, 815 13 Bratislava

Tel: (2) 54 43 20 81-82, e-mail: info@sng.sk, web: www.sng.sk

Otvorené denne okrem pondelka od 10.00 do 17.30 hod.

Vstupné: dospelí – 80 Sk; študenti, dôchodcovia, zdravotne postihnutí a vojaci základnej služby – 40 Sk; deti do 15 rokov – 20 Sk; rodinná vstupenka – 140 Sk; deti do 6 rokov, študenti SŠ+VŠ umeleckých škôl, študenti odborov dejiny umenia, estetika, kulturológia, výtvarná výchova; preukaz ICOM, AICA – zdarma

AKTUÁLNE VÝSTAVY

Niečo sa stalo – Aspekty „nových rozprávaní“

SNG, Esterházyho palác, 1. poschodie, Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava

Trvanie výstavy: 5. október 2006 - 26. november 2006

Kurátor: Lóránd Hegyi

Spolupráca za SNG: Beata Jablonská

Sandro Chia, Robert Barni, Mimmo Paladino, Gianni Dessi, Giuseppe Gallo, Pizzicanella, Felice Levini, Marisa Albanese, Francesco Sena, Marina Paris, Massimo Barzagli, Paolo Grassino

„Nové rozprávanie“ ako téma súčasných dejín umenia už niekoľko rokov ovplyvňuje výtvarné stratégie mnohých umelcov. Maďarský kunsthistorik Lóránd Hegyi (t.č. riaditeľ Galérie moderného umenia v St. Etienne) zvolil túto tému ako hlavnú ideu koncepcie výstavy talianskeho súčasného umenia. „Nové rozprávanie“ v podaní kurátora a dvanástich umelcov tu vystupuje ako hľadanie a objavovanie rozličných mini- a mikropríbehov, ktoré by mali byť náhradou za veľké rozprávanie predchádzajúcich dejín umenia. Výstava začína maľbami rodených „rozprávačov“ talianskej transavantgardy Sandra Chiu a Mimma Paladina a končí dielami najmladších autorov, ktorí sú schopní ironicky a provokujúco odhaliť komunikačné šumy či vizuálne „chyby“ našej každodennej reality.

Jindřich Štreit. Fotografie 1965–2005.

Kalendáře pro Jindru Štreita

SNG, Esterházyho palác, 2. poschodie, Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava

Trvanie výstavy: 20. september 2006 - 12. november 2006

Kurátor výstavy: Tomáš Pospěch

Kurátor výstavy: Aurel Hrabušický

Spolupráca: České centrum, Nadácia FOTOFO

Osobnosť Jindřicha Štreita svojím významom už dávno presiahla rámec českej fotografie. Jeho diela nájdeme vo viacerých najvýznamnejších fotografických zbierkach napr. Museum of Modern Art, New York, Art Institute of Chicago, Bibliotheque Nationale, Paríž). Osobitne jeho súbor fotografií zo severnej Moravy sa považuje za „najpodrobnejšiu obrazovú štúdiu o vidieku v čase reálneho socializmu“ (Tomáš Pospěch).

Dvojvýstava prináša prierez Štreitovým životným dielom a paralelne výtvarné interpretácie jeho fotografií z nástenných kalendárov, pochádzajúce od popredných českých a slovenských výtvarníkov.

Ukiyo-e

Japonské farebné drevorezy

SNG, Bratislava, Námestie Ľ. Štúra 4, Esterházyho palác, 3. poschodie

Trvanie výstavy: 8. september 2006 - 5. november 2006

Kurátor výstavy: Martin Šugár

Verejnosti bude po prvýkrát predstavená kolekcia 18 japonských farebných drevorezov, ktoré SNG darovala v roku 1992 americká výtvarníčka Sandria Hu. Pojem ukiyoe neoznačuje techniku, ale námet vystavených diel. Pôvodne znamenal pominuteľný svet, neskôr sa však jeho význam posunul pre označenie sveta zmyslových radostí. Grafické listy sú dielom siedmich autorov z konca obdobia Edo (1603–1868) až začiatku obdobia Meidži (1868–1912), teda z fázy najväčšieho rozmachu a postupného ústupu do úzadia tejto špecifickej výtvarnej techniky, ktorá ovplyvnila európsku výtvarnú kultúru 19. a nastupujúceho 20. storočia.

Cecco del Caravaggio: Nesenie kríža

v rámci cyklu Reštaurované dielo zo zbierok SNG

Vodné kasárne, rizalit, I. poschodie

Trvanie výstavy: marec – november 2006

Kurátori výstavy: Nora Hebertová, Ivan Rusina

Ku kľúčovým postavám európskeho maliarstva 17. storočia patrí tvorca barokového realizmu, taliansky maliar Michelangelo Merisi zv. Caravaggio (1573–1610). Hoci nezaložil vlastnú školu, mnohí mladí maliari, ktorí prišli do Ríma po roku 1600, nasledovali jeho príklad a čerpali zo základných princípov jeho tvorby (realizmus, reflektorové nasvietenie výjavu). Do tejto skupiny tvorcov patrí aj maliar bratislavského obrazu Nesenia kríža Francesco Boneri, tiež Buoneri (* okolo 1590, činný v Ríme 1600–1620) zv. Cecco del Caravaggio.

Obraz Nesenie kríža reštaurovala roku 2005 Nora Hebertová v Reštaurátorských ateliéroch SNG. V tom istom roku bol obraz zapožičaný na veľkú medzinárodnú výstavu v Miláne s názvom Caravaggio a Európa (Miláno, Palazzo Reale; október 2005–február 2006), ktorá prezentovala nielen tvorbu samého Michelangela Merisi zv. Caravaggio, ale aj jeho nasledovníkov. Po „návrate“ z Milána dielo predstavujeme aj slovenskému divákovi, a to v rizalite Vodných kasární, v rámci dlhodobého cyklu Reštaurované dielo zo zbierok SNG.

Stále expozície

Staré európske umenie 16. – 18. storočia

Vodné kasárne, 1. poschodie

Koncepcia expozície Ivan Rusina

Expozícia predstavuje v reprezentačnom výbere významné diela starého európskeho umenia renesancie, manierizmu a baroka zo zbierok SNG. Je rozčlenená podľa slohov i jednotlivých európskych škôl: po manierizme (H. van Aachen, D. Beccafumi, J. Brueghel) nasleduje holandská a

flámska maľba 17. storočia (J. van Goyen, F. Francken, H. ten Oever) a talianske umenie 16. – 18. storočia (D. Fetti, A. Carraci, P. Batoni). Expozícia pokračuje menšími kolekciami anglického, nemeckého a španielskeho umenia, ktoré spolu podávajú relatívne ucelený pohľad premien umenia medzi rokmi 1500–1800.

Gotické umenie Slovenska

Vodné kasárne, 2. poschodie

Koncepcia expozície Dušan Buran

Expozícia gotického umenia predstavuje okrem známych skulptúr, tabuľových obrazov a rekonštruovaných oltárov od konca 13. až po začiatok 16. storočia v nových kontextoch aj akvizície zbierky gotického umenia posledných desiatich rokov.

Okrem divácky pôsobivej inštalácie kurátor sleduje dva základné ciele: v prvom rade sprostredkovať stredoveký artefakt nielen ako estetický objekt, ale aj ako predmet určitej historickej situácie. Návštevníkom ponúka v rámci nového informačného systému podrobnejšie komentáre k vybratým pamiatkam, kombináciou diel naznačuje geografické súvislosti a v textoch nezabúda ani na ich obsah, štýl, liturgické prostredie či problematiku reštaurovania.

Barokové umenie na Slovensku

Vodné kasárne, 2. poschodie, sála

Koncepcia expozície Katarína Chmelinová

Expozícia barokového umenia predstavuje výberovú kolekciu umeleckých diel zo zbierok SNG, ktorá sleduje vývoj výtvarného prejavu v 17. a 18. storočí na našom území. Zaznamenáva premeny baroka od jeho raných podôb, cez vrcholnú až po neskorú fázu v klasicizujúcich i rokokových polohách. Medzi vystavenými obrazmi sú diela J. Kupeckého, J. Bogdana, ako aj práce nasledovateľov P. Trogera J. L. Krakera a J. I. Mildorfera. Domácu tvorbu zastupujú maliari J. G. Kramer, Š. M. Izbighy, A. F. Oeser a E. Schrott. Sochárska produkcia v dreve, kameni i kove je reprezentovaná prácami V. Stadlera, dielne J. R. Donnera, plastikami D. I. Stanettiho či F. X. Seegena. Celú kolekciu uzatvárajú ukážky odliatkov charakterových hláv od F. X. Messerschmidta.

Umenie 19. storočia na Slovensku

Vodné kasárne, 1. poschodie, chodba

Koncepcia expozície Katarína Beňová

Maliarske a sochárske diela slovenských a so Slovenskom spätých autorov podávajú obraz o umení 19. storočia, ktoré vo vývoji sledovalo stredoeurópsky výtvarný prejav. Prešlo dobovými štýlovými premenami, počínajúc klasicizmom cez biedermeier a romantizmus až k realizmu a plenérizmu, čo dokumentuje tvorba J. Czauczika, K. Marka, J. B. Klemensa, P. M. Bohúňa, L. Mednyánszkeho, D. Skuteckého, J. Hanulu a ďalších. Z výtvarných druhov prevládol u nás najmä portrét, ale záujem sa obracal aj ku krajine, zátišiu a koncom storočia i k žánrovým motívom.

Informácie a rezervácie:

PhDr. Podušel Ľubomír CSc.

Tel.: 02/ 54 43 45 87, 54 43 20 81 – 2, kl. 270

Fax: 02/ 54 43 39 71

e – mail: ovv@sng.sk

SNG


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Počet zákazníkov broadbandu stúpol v OECD o 33 %
<< predchádzajúci článok
Britské centrum otvorili v košickej ŠVK