Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

06. septembra 2010

Projekt plynovodu Nabucco sa posunul o krok vpred



Medzinárodné finančné inštitúcie Európska banka pre obnovu a rozvoj, Európska investičná banka, Medzinárodná finančná korporácia, člen skupiny Svetovej banky a ...



Zdieľať
plynovod Ilustračné foto : SITA/AP BRATISLAVA 6. septembra (WEBNOVINY) - Medzinárodné finančné inštitúcie Európska banka pre obnovu a rozvoj, Európska investičná banka, Medzinárodná finančná korporácia, člen skupiny Svetovej banky a akcionári Nabucco a Nabucco Gas Pipeline International Gmbh podpísali mandátny list. "Začal sa tak hodnotiaci proces projektu Nabucco v súvislosti s celkovým potenciálom financovania až do výšky 4 mld. eur. Podpísanie mandátneho listu zároveň určilo podmienky, za ktorých tieto tri medzinárodné bankové inštitúcie hodnotenie projektu uskutočnia a poskytnú aj predbežný odhad jeho financovania z ich strany. Okrem toho boli zároveň stanovené aj kroky, ktoré je potrebné vykonať pre finálne rozhodnutie o financovaní projektu," informovala spoločnosť MOL, ktorá je súčasťou konzorcia na výstavbu plynovodu.


Podpísanie mandátneho listu je podľa viceprezident skupiny MOL pre obchod a zásobovanie Sándora Fasimona dôležitým krokom k realizácii tohto projektu. "Napriek tomu zostáva ešte veľa práce, ktorú treba vykonať. K dosiahnutiu finálneho rozhodnutia musíme harmonizovať projekt s dostupnosťou zdrojov plynu v Azerbajdžane a Iraku. Nesmieme zabudnúť, že tento projekt musí byť postavený na stabilných finančných základoch,“ poznamenal Fasimon.

Nabucco, ktorý by mal merať 3 300 kilometrov a uspokojovať 5 % európskych potrieb plynu, by mal ročne dopravovať 31 mld. kubických metrov kaspického alebo blízkovýchodného plynu z Turecka do Rakúska cez Bulharsko, Rumunsko a Maďarsko. Súčasťou konzorcia na výstavbu plynovodu sú rakúska firma OMV, maďarský MOL, rumunský Transgaz, bulharský Bulgargaz, turecký Botas a nemecká firma RWE.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Slováci v Afrike už majú svoje pasy, chcú domov
<< predchádzajúci článok
IATA: Dopyt po leteckej nákladnej doprave spomalí