Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

05. februára 2009

Projekt Signal Dentibus odhalil, že na jedno dieťa pripadajú takmer 4 zubné kazy



12. ročník Dentibusu je za nami a výsledky preventívnych prehliadok pojazdnej zubnej ambulancie sú znepokojujúce. . Na 1 dieťa vo veku 6-7 rokov v priemere pripadajú až 4 zubné kazy.



Zdieľať
Napriek tomu, že osveta orálnej hygieny neustále narastá, rodičia jej u svojich ratolestí nevenujú dostatočnú pozornosť. U detí v tomto veku by pritom mala byť kontrola čistenia zubov, dočisťovanie zubov a pravidelná návšteva zubára 2x ročne samozrejmosťou. Len 46 % rodičov malých školákov dohliada na ich dentálnu hygienu.
 
Zistené údaje dokazujú, že starostlivosť a kontrola rodičov nie je dostatočná. Len 39 % detí absolvuje preventívnu zubnú prehliadku 2x ročne, pritom strach z návštevy deti nemajú, obavu vyjadrilo len 23 %. Z  dotazníkov, ktoré  tohto roku pre značku Signal analyzovali odborníci z Výskumného ústavu stomatologického (VÚS) vyplynulo, že rodičia pomáhajú čistiť zuby len 17 % detí v mladšom školskom veku. Dočisťovať detské zuby sa pritom odporúča do 8 roku dieťaťa. Vyčistené zuby deťom vôbec nekontroluje takmer tretina rodičov. 90 % detí uviedlo správny dôvod, prečo je potrebné sa o zuby starať a 77 % z nich uviedlo, že si zuby čistí minimálne 2 x denne. Školáci vedia, že ak sa budú o svoje zúbky dobre starať, vyhnú sa zubnému kazu a bolestivému ošetreniu v ordinácii zubného lekára.
 
Z prieskumu značky Signal, ktorý sa uskutočnil v rámci projektu Signal Dentibus Tour vyplýva, že na celkový počet 844 detí  pripadá 3 306 zubných kazov, čo sú v priemere  4 kazy na dieťa. Toto zistenie je veľmi nepriaznivé a poukazuje na nedostatočnú orálnu hygienu u detí v mladšom školskom veku. Výsledky medzi jednotlivými lokalitami  sa významne nelíšili. Taktiež neboli zaznamenané zásadné rozdiely v počte kazov u chlapcov a dievčat. Prof. MUDr. Zdeněk Broukal z VÚS k výskumu dodáva: „Tohtoročné výsledky opäť ukázali, že starostlivosť rodičov má na zdravé zuby detí rozhodujúci vplyv. Rodičia by mali mať na pamäti, že do zubnej ambulancie by svoje deti nemali prvý krát priviesť až vtedy, keď ich niečo bolí. Rozhodne by som odporúčal aj väčšie zapojenie škôl, napr. formou spolupráce s dentálnymi hygienikmi, ktorí by pomohli deťom zvládnuť správnu techniku čistenia“. K nemu sa pridáva aj MUDr. Sabolová: „Chcem  apelovať na rodičov, aby nezanedbávali starostlivosť o chrup svojich detí. V  tomto veku ešte možno zabrániť vzniku rozsiahleho poškodenia chrupu a správne návyky, ktoré si deti v ranom veku osvoja, si prenášajú aj do dospelosti a dostávajú tak šancu zachovať si zdravé zuby po celý život“. 
 
Signal Dentibus tohto roku navštívil základné školy v 9 mestách vo všetkých regiónoch Slovenska.
Cieľom projektu Signal Dentibus je šíriť osvetu v oblasti dentálnej hygieny medzi deťmi a ich rodičmi. Dentibus pomáha deťom odbúrať obavy zo zubárskeho kresla, apeluje na rodičov, aby venovali zubom svojich detí dostatočnú pozornosť a odporúča im pravidelné preventívne stomatologické prehliadky. Za celú dobu existencie projektu bolo vyšetrených viac ako 10 000 detí. Dentibus navštevoval detské domovy, základné, materské školy aj zoologické záhrady. Súčasťou zastávky nie je len preventívna prehliadka, ale aj hodina dentálnej hygieny, ktorej cieľom je naučiť deti správnu techniku čistenia zubov.
 

Odporučenia pre rodičov
 
·          Začnite s čistením už pri prerezávaní prvého zuba, detské zúbky by mali čistiť rodičia, s predškolákmi je zúbky nutné dočisťovať (do 8 roku života), starších školákov je potrebné kontrolovať
·          Dbajte na to, aby si deti čistili zuby pravidelne 2x denne
·          Zakúpte deťom detskú zubnú kefku s mäkkými štetinkami a malou hlavičkou
·          Zakúpte deťom vlastnú detskú zubnú pastu s fluoridom (napr. Signal Kids)
·          Zubné kefky meňte pravidelne, ideálne je meniť ju 4x ročne
·          Navštevujte s deťmi zubného lekára aspoň 2x ročne
·          Po večernom čistení dbajte na to, aby deti pili už len čistú vodu, alebo nesladený čaj, pretože počas noci sa znižuje produkcia slín a cukry na chrup pôsobia intenzívnejšie ako počas dňa.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Policajná naháňačka s podozrivým BMW
<< predchádzajúci článok
V Nemecku vypočuli amerického dezertéra žiadajúceho o azyl