Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

14. októbra 2013

Projekty z energetickej infraštruktúry môžu žiadať o podporu z EÚ



Európska komisia (EK) dnes prijala zoznam zhruba 250 kľúčových projektov v oblasti energetickej infraštruktúry, ktoré sa môžu uchádzať o podporu vo výške 5,85 miliardy eur. Eurokomisár pre energetiku ...



Zdieľať
Brusel 14. októbra (TASR) - Európska komisia (EK) dnes prijala zoznam zhruba 250 kľúčových projektov v oblasti energetickej infraštruktúry, ktoré sa môžu uchádzať o podporu vo výške 5,85 miliardy eur. Eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger sa netají zámerom prilákať do rezortu viac investorov.

Bez popisu Foto: TASR/AP

Ide o „projekty spoločného záujmu“ (PCI), ktoré budú profitovať zo zrýchlených postupov udeľovania licencií a zo zlepšených regulačných podmienok. Zároveň budú mať prístup k finančnej podpore z Nástroja na prepojenie Európy, v rámci ktorého je vyčlenená suma 5,85 miliardy eur na transeurópske energetické projekty v oblasti infraštruktúry na obdobie 2014 – 2020.

Zaradenie na tento zoznam umožní rýchlejšiu realizáciu projektov a zvýši ich atraktivitu v očiach investorov. Realizácia týchto projektov pomôže členským štátom pri integrácii ich trhov s energetikou, umožní im diverzifikovať energetické zdroje a pomôže ukončiť energetickú izoláciu niektorých členských štátov.

Zároveň to umožní energetickým sústavám prijímať väčšie množstvá obnoviteľných zdrojov, čím následne pomôže znižovať objem emisií CO2.

Musíme sa postarať o to, aby sa naše obmedzené prostriedky využívali rozumne a aby sa peniaze EÚ použili tam, kde budú najväčším prínosom pre európskych spotrebiteľov. S týmto zoznamom infraštruktúrnych projektov v oblasti energetiky a s prínosmi, ktoré z nich vyplývajú, by sme zároveň radi prilákali ďalších investorov,“ zdôraznil Oettinger.

Ním vypracovaný zoznam zahŕňa až 140 projektov z oblasti prenosu a skladovania elektrickej energie, asi 100 projektov z oblasti prepravy a skladovania plynu a skvapalneného zemného plynu a niekoľko ropovodov a projektov inteligentných sústav.

Slovensko umiestnilo na zoznam sedem projektov

Štyri sa týkajú energetických prepojení medzi maďarskými a slovenskými obcami, jeden poľsko-slovenského prepojenia, zaradený je tam aj projekt ropovodu medzi Schwechatom a Bratislavou, ako aj rekonštrukcia a nárast kapacity sústavy ropovodov Janaf-Adria spájajúcich Chorvátsko, Maďarsko a Slovensko.

Tieto projekty budú profitovať z množstva výhod, napríklad zo zrýchlených procedúr plánovania a udeľovania povolení, menšej byrokratickej záťaže, keď len jeden vnútroštátny orgán bude slúžiť ako miesto jednotného kontaktu pre postupy udeľovania povolení, nižších administratívnych nákladov pre navrhovateľov projektov, vyššej transparentnosti a tiež vyššej príťažlivosti pre investorov vďaka posilnenému regulačnému rámcu, kde budú náklady pridelené krajinám, ktoré budú mať najväčší prospech z realizácie projektu.

Projekty budú mať možnosť získať finančnú pomoc v rámci Nástroja na prepojenie Európy. To bude zohrávať kľúčovú úlohu pri zabezpečovaní potrebného súkromného a verejného financovania, pričom financovanie sa môže uskutočniť možno už v roku 2014.

Na to, aby mohol byť projekt zaradený do zoznamu, musel mať výrazný prínos minimálne pre dva členské štáty; musel prispieť k integrácii trhu a prehĺbeniu hospodárskej súťaže; musel posilniť bezpečnosť dodávok a znižovať emisie CO2.

Komisia bude pozorne monitorovať realizáciu opatrení na udeľovanie povolení a rovnako aj výstavbu týchto projektov. Zoznam projektov spoločného záujmu sa bude aktualizovať každé dva roky.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
New York Times: Britské veľvyslanectvo žiadalo Snowdenove dokumenty
<< predchádzajúci článok
Daň z príjmov zostane v rámci regiónu V4 naďalej najvyššia