Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. decembra 2010

Prokurátor napadol povinné služby na pohotovosti



Povinnosť všeobecných lekárov, pediatrov a zubárov slúžiť na pohotovosti podľa rozpisu určeného samosprávnym krajom napadol na Ústavnom súde SR (ÚS) generálny ...



Zdieľať
pohotovost Foto: SITA/Nina BednárikováKOŠICE 2. decembra (WEBNOVINY) - Povinnosť všeobecných lekárov, pediatrov a zubárov slúžiť na pohotovosti podľa rozpisu určeného samosprávnym krajom napadol na Ústavnom súde SR (ÚS) generálny prokurátor. Žiada ÚS, aby vydal rozhodnutie, že táto povinnosť uložená lekárom zákonom je v rozpore s Ústavou SR a ďalšími medzinárodnými dohovormi. "Je zrejmé, že súkromní lekári sú nielen povinní, ale aj nútení pod hrozbou sankcie v nie zanedbateľnej výške vykonávať lekársku službu prvej pomoci na účet iného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti aj proti svojej vôli a že vynucovanie takejto práce je nespravodlivé," uvádza prokurátor v podaní.


Povinnosť lekárom ukladá zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Príslušné ustanovenie hovorí, že poskytovateľ, ktorý je držiteľom povolenia alebo licencie na výkon samostatnej zdravotníckej praxe, je povinný vykonávať lekársku službu prvej pomoci podľa rozpisu určeného samosprávnym krajom a za jej nedodržanie mu hrozí finančná sankcia.

Podľa návrhu prokurátora je toto ustanovenie v rozpore s ústavou, pretože porušuje zákaz nútenej či povinnej práce, umožňuje ukladanie povinnej a nútenej práce v prospech súkromných subjektov, porušuje princíp rovnosti v právach a v dôstojnosti, neprimerane zvýhodňuje prevádzkovateľov ambulancií lekárskej služby prvej pomoci, diskriminuje a výrazne poškodzuje súkromných lekárov v oblasti pracovných podmienok.
Súkromní lekári stále nie sú spokojní s fungovaním lekárskej služby prvej pomoci na Slovensku. Prezident Asociácie súkromných lekárov SR Ladislav Pásztor sa v tejto súvislosti rozhodol obrátiť na Ústavný súd SR so sťažnosťou na porušovanie jeho ústavných práv. Problémom má byť, že je ako lekár nútený pracovať na pohotovostiach a ich poskytovateľom vytvárať zisk. Všeobecní lekári sú totiž na základe zákona povinní slúžiť na lekárskej službe prvej pomoci, v prípade, že do nej nenastúpia, hrozí im pokuta 3 319 eur. Ministerstvo zdravotníctva SR na návrhy lekárov reagovalo slovami, že minister Ivan Uhliarik o problémoch súvisiacich s poskytovaním pohotovostí vie a do konca tohto roka chce predstaviť komplexné riešenie akútneho manažmentu pacienta.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Železnice nakúpia koks a uhlie na dva roky za 4 mil. eur
<< predchádzajúci článok
Maďarská centrálna banka pripúšťa zvýšenie sadzieb