Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. júna 2017

Prokurátori ÚŠP ukončili stíhanie 114 osôb za organizovaný zločin



Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) v minulom roku skončil trestné stíhanie 114 obvinených za trestné činy charakteru organizovaného zločinu. Uviedla pre TASR hovorkyňa ÚŠP ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR
Bratislava 4. júna (TASR) - Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) v minulom roku skončil trestné stíhanie 114 obvinených za trestné činy charakteru organizovaného zločinu. Uviedla pre TASR hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová. Podľa jej slov pre tieto trestné činy bola podaná obžaloba na 51 obvinených a s ôsmimi obvinenými bola uzavretá dohoda o vine a treste. V 18 prípadoch bolo trestné stíhanie skončené podmienečným zastavením trestného stíhania spolupracujúceho obvineného.


"Oproti predchádzajúcim rokom podstatne klesol počet obvinených, ktorí súhlasili s uzavretím dohody o vine a treste (v roku 2015 ich bolo 34), zatiaľ čo počet podmienečných zastavení trestného stíhania spolupracujúceho obvineného podľa paragrafu 218 Trestného poriadku ostal v podstate na rovnakej úrovni (v roku 2015 ich bolo 21). Takýto spôsob vybavenia veci je podmienený vôľou niektorých bývalých členov zločineckých skupín spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní pri odhaľovaní a objasňovaní trestnej činnosti páchanej týmito skupinami," objasnila ďalej hovorkyňa.

Ako ďalej dodala, operatívne poznatky polície opakovane potvrdzujú, že po rozložení tradičných zločineckých skupín pôsobiacich na území Slovenska, na ich miesto nastúpili a do zločineckého prostredia Slovenskej republiky sa pokúšajú infiltrovať zločinecké skupiny zložené z občanov iných štátov (Uzbekistan, Turecko, Albánsko).

"Ich existencia a spôsob činnosti sú založené na etnickom a rodovom základe, kde sa páchatelia nielen dobre poznajú, ale majú medzi sebou silné rodinné väzby. Za takýchto okolností je prakticky nemožné získať informácie a poznatky o ich zložení, organizačnej štruktúre a spôsoboch páchania trestnej činnosti. Pokiaľ sa v ojedinelom prípade stane, že niekto z takejto skupiny začne spolupracovať s políciou, vystavuje nebezpečenstvu ohrozenia života a zdravia nielen seba, ale aj svoju rodinu nachádzajúcu sa na území domovského štátu," povedala hovorkyňa.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pätica kandidátov chce posunúť RTVS, prvý raz diskutovali spoločne
<< predchádzajúci článok
V evanjelických kostoloch čítajú Pastiersky list Zboru biskupov ECAV