Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. januára 2016

Prokuratúra funguje od začiatku roka podľa zmenených pravidiel



Prokuratúra funguje od začiatku roka podľa zmenených pravidiel. Priniesla ich veľká novela statusového zákona, na ktorej príprave sa podieľala samotná Generálna ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR
Bratislava 2. januára (TASR) – Prokuratúra funguje od začiatku roka podľa zmenených pravidiel. Priniesla ich veľká novela statusového zákona, na ktorej príprave sa podieľala samotná Generálna prokuratúra.


Reforma prináša okrem iného silnejšie právomoci pre jej šéfa. Po skončení sedemročného funkčného obdobia generálneho prokurátora jeho úrad doteraz viedol prvý námestník. Po novom generálny prokurátor zostane vo funkcii až do zloženia sľubu jeho nástupcom. Podľa prokuratúry sa takto odstránia pochybnosti o legitimite úkonov dočasného šéfa prokuratúry.

Právomoci generálneho prokurátora novela posilnila aj tým, že môže preložiť prokurátorov na prokuratúru nižšieho stupňa bez toho, aby o tom rozhodla disciplinárna komisia. K preloženiu môže dôjsť pri nedostatočnom plnení služobných povinností a pred preložením musí byť prokurátor na to najmenej dvakrát písomne upozornený. Možné bude len so súhlasom Rady prokurátorov. Preložený prokurátor sa bude môcť v prípade nespokojnosti obrátiť so žalobou na súd.

O súhlas na zadržanie poslanca NR SR alebo o súhlas na jeho vzatie do väzby bude odteraz parlament žiadať len generálny prokurátor. Doteraz to mohol urobiť ktorýkoľvek dozorujúci prokurátor.

Schválená novela tiež hovorí, že "generálny prokurátor oznamuje predsedovi NR SR a predsedovi mandátového a imunitného výboru, že poslanec NR SR bol pristihnutý a zadržaný pri trestnom čine a žiada o vydanie súhlasu na jeho zadržanie".

V ďalšom ustanovení sa píše, že "generálny prokurátor žiada NR SR o vydanie súhlasu na vzatie poslanca do väzby; podanie žiadosti o vydanie súhlasu na vzatie poslanca do väzby oznámi predsedovi NR SR".

Zmeny sa dotkli aj výberového konania na funkciu prokurátora. Konkurzy budú verejné, s výnimkou hlasovania výberovej komisie. Zároveň bude možné nahrávať ich ústnu časť. Zápisnica o výberovom konaní bude zverejňovaná na webe Generálnej prokuratúry. Zmení sa aj spôsob kreovania výberovej komisie.

Novela sprísnila disciplinárnu zodpovednosť prokurátorov a prikazuje prokurátorom priznávať v majetkových priznaniach záväzky presahujúce hodnotu 6600 eur. Prináša aj rámcovú úpravu pravidiel prokurátorskej etiky a etického kódexu prokurátora.

Novinkou je tiež, že správu o činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry bude samostatne podávať Národnej rade SR špeciálny prokurátor. Doteraz to robil vo svojej správe generálny prokurátor.

Právna norma ďalej zakazuje vyhotovovanie obrazových, zvukových alebo obrazovo-zvukových záznamov o úkonoch prokurátora v priestoroch prokuratúry. Upravuje aj vybavovanie podnetov na prokuratúre.

Novelu v parlamente kritizovala opozícia. Daniel Lipšic (OĽaNO-NOVA) sa cez pozmeňujúci návrh neúspešne snažil zachovať súčasný stav, aby po uplynutí funkčného obdobia generálneho prokurátora prevzal jeho kompetencie prvý námestník, ak ešte nie je zvolený nový šéf prokuratúry.

Exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) cez pozmeňujúce návrhy presadzovala zverejňovanie hodnotení sudcov a stransparentnenie výberových konaní na prokurátorov. Napríklad chcela, aby uchádzači o post prokurátora museli povinne predkladať aj motivačné listy a generálny prokurátor mal tieto motivačné listy aj ich životopisy povinne zverejňovať. Dožadovala sa tiež zvukového záznamu z výberového konania.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vystavovanie faktúry bez DPH pomôže živnostníkom a malým podnikom
<< predchádzajúci článok
V Madride sa zrútilo do ulice priečelie budovy, 5 ľudia sú zranení