Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. októbra 2010

Prokuratúra sa pokúsi vypočuť Roháča

Zdieľať
dobroslav trnka Kandidát na generálneho prokurátora SR Dobroslav Trnka počas zasadnutia Ústavnoprávneho výboru NR SR, ktorého programom boli aj návrhy na voľbu kandidáta na vymenovanie za generálneho prokurátora SR. Bratislava, 27. október 2010.

Foto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 27. októbra (WEBNOVINY) - Generálny prokurátor Dobroslav Trnka pripustil, že prokuratúra sa pokúsi vypočuť Jozefa Roháča, ktorého v utorok oslobodil prvostupňový súd v Budapešti spod obžaloby za plánovaný pokus vraždy, ale odsúdili ho za zneužitie výbušnín na dva roky väzenia, ktoré si už vo väzbe odsedel, takže rozhodli aj o jeho prepustení. Roháča zároveň na tri roky z Maďarska vyhostili.

Trnka najprv na otázku, či sa pokúsia dostať Roháča pred slovenské orgány, povedal: "To by som nechal na špeciálneho prokurátora alebo na pána Šufliarskeho, ktorí sa zaoberajú kauzami, v ktorých nám figuruje osoba Roháč“. Podľa Trnku nemohli Roháča vypočuť v roku 2008 po jeho zadržaní v Českej republike, lebo nebol na území Slovenskej republiky. Generálny prokurátor však pripúšťa, že sa o výsluch pokúsia teraz. "Pokúsime,“ povedal Trnka, ale nekonkretizoval, v akom prípade. „Stačilo, dobre? Ďakujem," dodal, keď odchádzal z ústavnoprávneho výboru parlamentu.

Budapeštiansky súd riešil prípad obžaloby, ktorú tamojšia prokuratúra podala pred 13 rokmi na Roháča za údajný pokus zavraždiť kontroverzného podnikateľa Zoltána Seresa v spolupáchateľstve a za zneužitie výbušnín. Podľa obžaloby sa 3. júna 1997 Roháč a jeho neznámi komplici snažili podnikateľa zabiť bombou na diaľkové ovládanie, vyrobenou z 3 320 g Semtexu.

Na Slovensku bol v minulosti Roháč obvinený spolu s Imrichom Oláhom, ktorý už nežije, z vraždy Róberta Remiáša. Tomu v roku 1996 vybuchlo auto v bratislavskej Karlovej Vsi. Remiáš bol údajne spojkou bývalého príslušníka SIS Oskara Fegyveresa, ktorý v minulosti uviedol, že za únosom syna exprezidenta Michala Kováča do Rakúska stála tajná služba. Bratislavská krajská prokurátorka na návrh vyšetrovateľa trestné stíhanie v kauze Remiášovej vraždy voči obvinenej dvojici v roku 2006 zastavila. Vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák konštatoval, že "podozriví sa trestného činu dopustiť nemohli z objektívnych príčin, nakoľko v tom čase sa už nemohli dopustiť ničoho".

Roháča zatkli pražskí policajti v októbri 2008, pretože pri náhodnej cestnej kontrole sa preukázal falošnými dokladmi, neskôr sa ukázalo, o koho vlastne ide. Česká strana ho na základe zatykača potom vydala do Maďarska.


Ústavnoprávny výbor si vypočul kandidátov
Prokurátor špeciálnej prokuratúry Ján Hrivnák, prokurátorka generálnej prokuratúry Eva Mišíková i súčasný generálny prokurátor Dobroslav Trnka sa zhodli na zachovaní prokuratúry v jej terajšom postavení, ani jeden z nich nepodporuje zmenu systému k štátnym zastupiteľstvám. Všetci traja podporujú aj zlepšenie spolupráce medzi políciou, prokuratúrou a súdmi.

Hrivnák a Mišíková po zrušení vojenských súdov navrhujú aj zrušenie vojenskej prokuratúry s tým, aby sa začlenila so fungujúceho systému. Ak by sa neobnovila činnosť vojenských súdov, pripúšťa „likvidáciu“ vojenskej prokuratúry aj Trnka. Jediným kandidátom, ktorému by neprekážalo zlúčenie rozpočtovej kapitoly Generálnej prokuratúry s ministerstvom spravodlivosti je Hrivnák, za podmienky, že peniaze na činnosť prokuratúry by boli dostatočné. Trnka i Mišíková takýto model odmietajú, podľa nich ide proti samostatnosti prokuratúry.

Prokurátor špeciálnej prokuratúry Ján Hrivnák, prokurátorka generálnej prokuratúry Eva Mišíková i súčasný generálny prokurátor Dobroslav Trnka sa zhodli na zachovaní prokuratúry v jej terajšom postavení, ani jeden z nich nepodporuje zmenu systému k štátnym zastupiteľstvám. Všetci traja podporujú aj zlepšenie spolupráce medzi políciou, prokuratúrou a súdmi. Hrivnák a Mišíková po zrušení vojenských súdov navrhujú aj zrušenie vojenskej prokuratúry s tým, aby sa začlenila so fungujúceho systému. Ak by sa neobnovila činnosť vojenských súdov, pripúšťa „likvidáciu“ vojenskej prokuratúry aj Trnka.

Jediným kandidátom, ktorému by neprekážalo zlúčenie rozpočtovej kapitoly Generálnej prokuratúry s ministerstvom spravodlivosti je Hrivnák, za podmienky, že peniaze na činnosť prokuratúry by boli dostatočné. Trnka i Mišíková takýto model odmietajú, podľa nich ide proti samostatnosti prokuratúry.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Manažment povodí za miliardu € zaplatia občania
<< predchádzajúci článok
JURZYCA: S učebnicami to vyzerá zle