Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. januára 2012

Prokuratúra zrušila trestné stíhanie pre zmluvu štátu a STVProkuratúra zrušila uznesenie o začatí trestného stíhania pre podozrenia s nakladaním s prostriedkami poskytnutými Slovenskej televízii (STV) v rámci zmluvy so štátom na rok 2010. ...Zdieľať
stv BRATISLAVA 16. januára (WEBNOVINY) - Prokuratúra zrušila uznesenie o začatí trestného stíhania pre podozrenia s nakladaním s prostriedkami poskytnutými Slovenskej televízii (STV) v rámci zmluvy so štátom na rok 2010.


Agentúre SITA to potvrdil námestník krajského prokurátora a hovorca krajskej prokuratúry v Bratislave René Vanek. Zároveň však upozornil, že trestné stíhanie nebolo zrušené, v takom prípade sa totiž konštatuje, že skutok nie je trestným činom alebo že sa skutok nestal. "Pri zrušení uznesenia o začatí trestného stíhania sa len konštatovalo, že bolo vydané predčasne a že treba ešte zadovážiť nejaké dôkazy a opätovne o trestnom oznámení rozhodnúť, hoci aj opätovným začatím trestného stíhania," vysvetlil Vanek.

Trestné stíhanie v tomto prípade sa začalo v septembri 2010, iniciovalo ho Ministerstvo kultúry SR trestným oznámením. Trestné stíhanie viedlo Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Bratislave IV pre prečin a pre zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku voči zodpovednej osobe.

Trestné oznámenie podalo ministerstvo kultúry v dôsledku kontroly, vykonanej odborom kontroly a inšpekcie MK SR, zameranej na dodržiavanie hospodárnosti, efektívnosti, účelnosti a účinnosti pri hospodárení s verejnými prostriedkami, poskytnutými na základe zmluvy Slovenskej televízie so štátom a jej dodatkov na rok 2010.

Stíhanie sa povodne podľa MK SR "začalo z dôvodu, že do vyúčtovania audiovizuálneho diela boli zahrnuté aj náklady, ktoré boli nad rámec oprávnenia čerpania verejných prostriedkov a zároveň aj náklady, ktoré neboli zmluvne dohodnuté a nesúviseli s výrobou audiovizuálneho diela. Do vyúčtovania boli zahrnuté náklady, ktoré neboli zmluvne dohodnuté pre rok 2010, čím došlo k porušeniu finančnej disciplíny. Trestne zodpovedná osoba tak spôsobila Slovenskej republike škodu veľkého rozsahu v presne nezistenej výške".


Podľa Krajcera boli výsledky kontroly škandalózne

O výsledkoch kontroly zmluvy so štátom informoval minister kultúry Daniel Krajcer vlani v júni. Ako vtedy uviedol, výsledky finančnej kontroly zmluvy STV so štátom za rok 2010 sú škandalózne. "Viac ako tri milióny osemsto tisíc eur (3 817 009,10 eura) použila Slovenská televízia v rozpore so zákonom o rozpočtových pravidlách," uviedol na tlačovej besede 21. júna 2011 minister kultúry Daniel Krajcer (SaS).

Preto "existuje reálne podozrenie zo spáchania niekoľkých trestných činov - konkrétne: subvenčný podvod, skresľovanie údajov hospodárskej a obchodnej evidencie, z podvodu a porušovania povinností pri správe cudzieho majetku". Ministerstvo kultúry SR pre tieto dôvody podalo trestné oznámenie. Vedenie Rozhlasu a televízie Slovenska reagovalo s tým, že robí všetko pre to, aby sa prezentované výsledky finančnej kontroly MK SR k zmluve STV so štátom za rok 2010 neopakovali. RTVS sa stotožnil "s názorom, že finančné prostriedky v koprodukčných vzťahoch musia byť riešené iným spôsobom ako v roku 2010 - ide o vyššiu ochranu koprodukčného vkladu", uviedlo spojené verejnoprávne médium v reakcii na vyjadrenia ministra ku kontrole v STV.

O aktuálnom vývoji nemá Ministerstvo kultúry SR oficiálne informácie a preto sa k nemu nebude vyjadrovať, pre agentúru SITA to povedala hovorkyňa MK SR Eva Chudinová.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nový senzor ochráni cukrovkárov pred rizikom hypoglykémie
<< predchádzajúci článok
Ľudia si môžu skontrolovať súdne rozhodnutia cez internet

Prokuratúra zrušila trestné stíhanie pre zmluvu štátu a STV - diskusné fórum čitateľov