Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

21. decembra 2005

Prostitúcia: prísnejší zákon alebo značka?



Spojených štátoch chcú politici tvrdšie bojovať proti prostitúcii. Zamerať sa podľa nich treba najmä na pasákov a mužov, ktorí služby „kňažiek lásky“ využívajú.



Zdieľať
VTakto vraj iba podporujú sexuálne otroctvo. Opačný prístup k prostitúcii volí Nemecko. V krajine by sa mali počas Majstrovstiev sveta vo futbale objaviť značky zakazujúce najstaršie remeslo na svete. Tam, kde sa objavia, nebude platený sex povolený. 

Hoci je prostitúcia v USA už dávno oficiálne zakázaná, všade prekvitá a s ňou aj negatívne sprievodné javy. Preto sa americkí zákonodarcovia rozhodli, že vyhlásia boj nie samotným kňažkám lásky, ale pasákom a ich zákazníkom. Pred niekoľkými dňami prijala Snemovňa reprezentantov návrh zákona označený HR 972, ktorý mal pôvodne iba lepšie ochraňovať obete obchodníkov s „bielym mäsom“. Avšak na návrh republikánskej poslankyne za štát Ohio Deborah Pryceovej sa návrh zákona rozšíril o ďalší významný aspekt: obchod so sexom sa má v budúcnosti v rámci USA trestať prísnejšie a je namierený najmä proti mužom.
V minulosti boli policajné akcie namierené predovšetkým proti prostitútkam. Teraz má polícia výraznejšie postihovať zákazníkov a pasákov. „Zákazníci využívajú a zneužívajú mladé ženy,“ povedala Pryceová denníku Washington Post, „a pasákov môžeme považovať za otrokárov.“ Podľa odhadov vlády USA ročne ilegálne zavlečú do krajiny 18- až 20-tisíc ľudí, medzi nimi mnoho tínedžeriek, ktoré sa stávajú zajatkyňami obchodu so sexom, uvádza Pryceová na svojej webovej stránke.
Republikánska poslankyňa získala pri svojej kampani aj podporu politických protivníkov z tábora demokratov.  „Týmto spôsobom boja proti obchodovaniu so sexom sa tvrdo postihnú tí, ktorí udržiavajú dopyt po sexuálnom otroctve,“ vyhlásila Carolyn Maloneyová z Demokratickej strany. Teraz sa očakáva, že by návrh zákona mal schváliť aj Senát. Pryceovú už v boji za morálnejšiu Ameriku podporuje široká koalícia evanjelických, feministických a liberálnych aktivis-tov spolu s konzervatívnymi bojovníkmi za ľudské práva. Kritizujú najmä tolerovanie bordelov, ktoré sa maskujú ako „masážne salóny“.
Boj proti „horizontálnej živnosti“ už v posledných troch rokoch vyhlásilo dvanásť amerických štátov, ktoré prijali zákony proti obchodovaniu so sexom.  V nich sa označujú ženy prinútené na prostitúciu a maloleté za obete. V ďalších 15 štátoch sa medzitým prijali podobné zákony.
„Chceme prebodnúť srdce týchto kriminálnikov,“ cituje Washington Post iniciátora koalície a vedca Hudsonovho inštitútu Michaela J. Horowitza, „ide tu o zlo v jeho kryštalickej podobe.“ S tým však celkom nesúhlasia niektorí pracovníci ministerstva spravodlivosti, najmä s označním „obete“ pre ženy, ktoré vykonávajú ilegálne prostitúciu. Aj iné neštátne organizácie bojujúce za práva prostitútok vyjadrujú pochybnosti o efektívnosti tohto zákona. „Zameriava sa viac na trestanie ako na prevenciu,“ tvrdí Ann D. Jordanová z istej humanitárnej organizácie. Zákon podľa nej neodstraňuje príčiny prostitúcie, akými je napríklad chudoba. Verejné financie by bolo treba investovať radšej do projektov prípravy na povolanie pre prostitútky, myslia si aktivisti.   (apl, WP, Spiegel)

MS: sex zakážu značky

Nemecké mestá v obave, že počas budúcoročných Majstrovstiev sveta vo futbale Nemecko zaplaví armáda prostitútok, prichystali značky zakazujúce prostitúciu. Tá je v Nemecku legálna, no iba vo vyhradených oblastiach. Mimo nich bude aj počas šampionátu prísny zákaz najstaršieho remesla.  Nápad na tieto „dopravné“ značky je zaujímavou dohrou prípadu Michaela G., ktorého zatkla polícia za sex s prostitútkou mimo povolenú oblasť v Düsseldorfe. Na súde tvrdil, že netušil nič o zakázaných zónach. Sudca Dirk Kruse mu dal za pravdu, pretože bez označenia sa nedá určiť, kde je platený sex povolený a kde nie.
(SITA, foto Express)


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Po požiari sa Poľana potopila
<< predchádzajúci článok
Rasistické výtržnosti na plážach v Sydney