Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

23. januára 2014

Prostredie pre biznis sa zhoršilo, ale opatrenia vlády ho nevyháňajú



na tému základné makroekonomické proporcie vývoja ekonomiky Slovenska v roku 2014 z pohľadu podnikov v Bratislave 23. januára 2014. Na snímke predseda SOPK ...



Zdieľať
Zo 17. ročníka konferencie Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) - na tému základné makroekonomické proporcie vývoja ekonomiky Slovenska v roku 2014 z pohľadu podnikov v Bratislave 23. januára 2014. Na snímke predseda SOPK Peter Mihók. Foto: FOTO TASR/Michal Svítok
Bratislava 23. januára (TASR) – Podnikateľské prostredie na Slovensku sa opatreniami vlády sledujúcimi rozpočtovú disciplínu relatívne zhoršilo. Uviedol to dnes v rozhovore pre TASR na konferencii Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) jej predseda Peter Mihók.


"Vyjadrenia zahraničných investorov, ktorí sú na Slovensku, sú z hľadiska niektorých opatrení vlády negatívne. Nie sú to však opatrenia, ktoré by týchto podnikateľov vyháňali z tejto krajiny, či už domácich alebo zahraničných," spresnil.

"Sme za rozpočtovú disciplínu, ale za jej inú štruktúru. Myslíme si, že niektoré opatrenia vlády mohli byť formulované inak," priblížil šéf obchodnej a priemyselnej komory.

Základom všetkých politík je podľa Mihóka ekonomika. "Je potrebné vytvoriť také podmienky pre fungovanie ekonomiky, ktoré nám dokážu saturovať aj sociálne otázky, lebo len fungujúca ekonomika zamestnávajúca a vťahujúca ľudí do pracovného procesu rieši sociálne otázky. My ako keby sme však preskakovali cez výrobu, služby, obchod a išli riešiť otázky z rozpočtových prostriedkov. Sociálne otázky musíme riešiť cez systém vzdelávania, cez inovácie výroby a cez lepšiu pozíciu na zahraničných trhoch," myslí si predseda SOPK.

Sociálna sieť by podľa jeho slov mala zachraňovať najmä tých, ktorí sú v takom stave, že nemôžu pracovať. "V tejto oblasti by sme mali dávať dokonca oveľa viac, ako v súčasnosti dávame, pretože takíto ľudia môžu byť len v obmedzenej miere vtiahnutí do pracovného procesu," podotkol.

Podľa jeho slov by sa v sociálnej oblasti malo určite viac pozerať aj na situáciu v mnohých rodinách pri výchove detí, ako aj na situáciu tzv. starodôchodcov, ktorí žijú často v katastrofálnych finančných podmienkach. "Toto by mala riešiť sociálna sieť, ale nie riešiť mladých ľudí, ktorých školy vypustia a stávajú sa hneď nezamestnanými, najmä z dôvodu nevhodnej štruktúry školstva," dodal predseda SOPK.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Aj vlani boli najvyššie platy v Bratislavskom kraji
<< predchádzajúci článok
Muža, ktorý nútil Slovenku a Litovku k prostitúcii, dostal 6 rokov