Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. novembra 2005

Protestujúci ľudia povedali nie neonacistom



Nie neonacistickému besneniu na Slovensku povedalo včera na Hodžovom námestí v Bratislave asi 3-tisíc ľudí.



Zdieľať
So sviečkami v rukách si zároveň pripomenuli násilnú smrť študenta Daniela Tupého, ktorého beštiálne zabila skupina neonacistov v piatok na dunajskom nábreží. Smrť mladého filozofa doslova prebudila a zmobilozovala všetkých slušných ľudí na Slovensku. Neonacisti zabili do minulého piatku sedem ľudí. „Niektorých pre farbu pleti, iných pre dĺžku vlasov alebo jednoducho preto, že mali práve chuť zabíjať. Desiatky Rómov a zahraničných študentov zmrzačili, pričom niektoré ich zločiny zostali doposiaľ nepotrestané. Kto ich konečne zastaví,“ pýtal sa zahraničný lekár, tiež ich nedávna obeť. Na proteste padali aj tvrdé slová o tichej policajnej podpore neonacistických zabijákov. Polícia sa proti tvrdému obvineniu ohradila.
Svojou účasťou na zhromaždení proti prejavom neonacizmu podporili protestujúcich aj politici, medzi nimi Pavol Hrušovaký, Béla Bugár, Robert Fico, Pál Csáky...  Mnohí z nich však až doposiaľ mlčali. Pochody sa uskutočnili tiež v Prešove a v Košiciach. Nad bezpečnosťou protestujúcich dohliadali desiatky policajtov. Vrahovia D. Tupého stále unikajú spravodlivosti.

Kto nájde vrahov, zbohatne!
Až 400 000 korún dostane ten, kto pomôže polícii nájsť vraha Daniela Tupého! K iniciatíve jeho rodičov, ktorí za informácie vedúce k usvedčeniu páchateľov ponúkli stotisíc korún sa totiž pridali viaceré médiá. Po stotisíc prihodili televízie Markíza a JOJ, ďalšiu pridal Nový Čas!  

Útoky skínov: Mohlo to byť ešte horšie?

Nechýbalo veľa a parlament mohol na jar legalizovať možnosť hanobiť rasu, presvedčenie, či klamať o Osvienčime! „Tieto trestné činy sú veľmi bežné na internetových stránkach,“ upozorňuje Jana Slaninová, právnička združenia Ľudia proti rasizmu. Hoci nie sú také viditeľné, ako nedávne útoky na uliciach, je podľa nej dôležité ich naďalej stíhať.
Za vypustenie takzvaných verbálnych trestných činov zo zákona pôvodne loboval minister spravodlivosti Daniel Lipšic. „Trestné stíhanie za hanobiaci prejav namierený voči akejkoľvek spoločenskej skupine, ktorý nepodnecuje k protizákonnému konaniu, je v rozpore s článkom
26 ústavy, ktorý garantuje slobodu prejavu,“ argumentoval. Ako však zdôrazňuje jeho hovorca Richard Fides, týkalo sa to len slovných trestných činov, ktoré nepodnecujú k násiliu. Napríklad, podpora a propagácia protidemokratických hnutí mala bez diskusie ostať trestnou.
„Nemyslím, že by sa to malo takto škatuľkovať,“ odpovedá Slaninová na otázku, či vie presne ohraničiť bezpečné a nebezpečné rasistické výroky. Podľa nej by vypustenie slovných trestných činov situáciu ešte zhoršilo, pretože by posmelilo extrémistické skupiny.
Nový trestný zákon bol napokon schválený bez toho, že by z neho vyhodili slovné trestné činy. Naviac, ako upozorňuje Fides, trestné sadzby u závažných zločinov sa výrazne sprísnili. „Naša úloha je legislatívna a my sme si ju splnili. Rezort spravodlivosti už nemá dosah na to, akým spôsobom vyšetrovateľ vec vyšetrí, akú obžalobu dá prokurátor...,“ dodáva.
Ako uviedla hovorkyňa policajného prezídia Marta Bujňáková, od začiatku roku zaregistrovali 49 rasovo motivovaných trestných činov
a 33 z nich objasnili. Nevedela však špecifikovať, koľko z nich nemalo priamo násilnú povahu. Jej kolegyňa z bratislavského kraja, Alena Toševová, má spočítané aj tieto trestné činy. „Bolo tu od začiatku roka deväť prípadov.“ Všetky však spadajú pod paragraf propagácie a podpory nedemokratických strán a hnutí, ktorý chcel v zákone ponechať aj Lipšic.

Aj Sama Tomečka sa dotkla Danielova smrť

„Je to naozaj hrozné, že skíni zas brutálne vyčíňali. A ešte keď som počul, prečo sa to stalo, že Daniel, študent zo Žiliny mal dlhé vlasy a bol hudobníkom, tak je to ozaj tragické,“ uviedol pre denník 24 hodín Samo Tomeček v súvislosti s brutálnou vraždou Žilinčana Daniela Tupého. Dlhovlasý hudobník Samuel Tomeček včera trávil deň v Žiline a pripojil sa k protestu v Medzinárodný deň boja proti nacizmu a antisemitizmu. „Najradšej by som bol, keby všetkých týchto ľudí chytili a zavreli. Je priam nepochopiteľné, že len tak, bez príčiny za nejaké dlhé vlasy Daniela dobodali a pritom asi ani nevedia, čo je to nacistická ideológia. Bol by som rád, keby sme mohli vystúpiť na pripravovanom spomienkovom koncerte na nábreží v Bratislave, ale sme sa tam, nanešťastie, nedostali. Minimálne si všetci z kapely na Daniela zaspomíname minútkou ticha a so súcitom si na neho spomenieme. Zrejme sa zapojíme aj do pochodu a prídeme na koncert aspoň ako diváci,“ dodal Samo Tomeček. 

(jsch)
Daniel Forgács


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Peňaženky sa nám napĺňajú
<< predchádzajúci článok
Poslankyňu usvedčil Rusko videonahrávkou