Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

25. februára 2011

Proti vláde demonštruje 8 arabských krajín



Viacero arabských krajín na severe Afriky a na Blízkom východe zažíva v piatok "Deň hnevu". Desaťtisíce opozičných aktivistov v nich demonštrujú proti ...



Zdieľať
protesty v maroku Ilustračné fotoFoto: SITA/APBRATISLAVA 25. februára (WEBNOVINY) - Viacero arabských krajín na severe Afriky a na Blízkom východe zažíva v piatok "Deň hnevu". Desaťtisíce opozičných aktivistov v nich demonštrujú proti miestnym vládam či kráľovským monarchiám. Agentúra AP priniesla prehľad vývoja aktuálnej situácie v ôsmich z nich.


LÍBYA
Bezpečnostné sily verné líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu aj v piatok pokračujú v streľbe do opozičných demonštrantov. Okrem toho sa objavili správy, že strieľajú aj náhodne do ľudí vychádzajúcich po piatkových bohoslužbách z mešít, ktorých duchovní inklinujú k opozícii. Potvrdili to pre zahraničné médiá viacerí ľudia, ktorí sa stali svedkami streľby.

Počas demonštrácií proti režimu Muammara Kaddáfího zomrelo od začiatku povstania 15. februára v Líbyi najmenej 1000 ľudí. Vyplýva to z neoficiálnych a nepotvrdených údajov od medzinárodných humanitárnych organizácií. Tripolis priznal v utorok smrť 300 ľudí vrátane 111 vojakov.

IRAK
Na potlačenie obrovskej demonštrácie použili v piatok iracké bezpečnostné zložky vodné delá a slzotvorný plyn. Pri násilných nepokojoch zameraných proti praktikám prevažne šiitskej vlády a po zásahu miestnej polície zomrelo zatiaľ 15 aktivistov. Len v Bagdade demonštrovalo okolo 5000 rozhnevaných ľudí. Demonštrantom sa podarilo prevrhnúť dve betónové zátarasy, ktoré ich oddeľovali od takzvanej Zelenej zóny, v ktorej sa nachádzajú okrem iného vládne budovy. V meste v rámci bezpečnostných opatrení celý deň nepremáva doprava.

Protestné akcie sa konali aj v 17 ďalších mestách po celej krajine. Úrady zatiaľ evidujú okolo 130 zranených.

JEMEN
Desaťtisíce protivládnych aktivistov pokračujú v demonštráciách proti tamojšiemu prezidentov. Hlavné námestie metropole Saná je dejiskom zatiaľ najväčšej protivládnej demonštrácie od vypuknutia nepokojov. Duchovní lídri vyzývajú občanov, aby pokračovali v protestoch až pokiaľ neodstúpi prezident Alí Abdalláh Sálih.

Egypt
Na Káhirskom hlavnom Námestí oslobodenia sa opäť zišli desaťtisíce ľudí. Demonštranti dúfajú, že sa im po páde autokratického vodcu Husního Mubaraka podarí udržať súčasnú úradujúcu armádu pod tlakom, aby zrealizovala potrebné demokratické reformy. Zdá sa im, že vojsko nekoná dostatočne rýchlo. V krajine stále ešte platí zákon o výnimočnom stave a politickí väzni ostávajú za mrežami.

Bahrajn
Perlové námestie v centre bahrajnskej metropoly Manáma zaplnili aj v piatok desaťtisíce podporovateľov šiitskej opozície. Ľudia protestujú proti miestnemu režimu už celé dva týždne. Protestné pochody sa v piatok zaobišli bez zásahov polície. Demonštrujú najmä šiitskí moslimovia, ktorí v krajine tvoria väčšinu, nemôžu však zastávať dôležité funkcie. V Bahrajne je totiž už vyše 200 rokov pri moci sunnitská kráľovská rodina.

Jordánsko
V hlavnom meste Ammán demonštrovalo v piatok asi 4000 aktivistov. Podľa lídra miestnej opozície už ľuďom dochádza trpezlivosť, pretože vedenie krajiny na ich požiadavky reaguje pomaly. Protestujúci Jordánčania požadovali zrušenie obmedzenia zhromažďovania a slobody slova. Jordánsky kráľ Abdalláh II., ktorý je na Blízkom východe kľúčovým spojencom Spojených štátov, sľúbil rozšírenie slobôd a zmenu príslušných zákonov.

Saudská Arábia
Približne 300 šiitov protestovalo na severe krajine proti sunnitskej vláde. Mierový pochod sa neskôr rozišiel. Na celú akciu dohliadali saudské bezpečnostné zložky. Kráľovstvo je zatiaľ pokojné, pričom vedenie prisľúbilo minulý týždeň zaviesť masívny balík ekonomickej pomoci.

Tunisko
Počas "Dňa hnevu" vošli opäť do ulíc aj desaťtisíce obyvateľov Tuniska, kde sa celá vlna ľudových povstaní začala. Nepokoje sa neskôr rozšírili po takmer celej severnej Afrike a na Blízky východ. Obyvatelia Tuniska žiadajú odstúpenie premiéra Muhammada al-Gannúšího, ktorý je blízkym spojencom odstúpeného dlhoročného prezidenta Zajna al-Ábidína bin Alího. Obrovské zhromaždenie pred ministerstvom vnútra sa polícia snažila rozohnať výstražnými výstrelmi.
SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
BR OSN pripravuje rezolúciu k situácii v Líbyi
<< predchádzajúci článok
Zhabali 13 ton mrazených králikov z Číny, bola v nich ortuť