Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. septembra 2007

Proti zrušeniu úradu v Štúrove, ako to navrhuje SNSStrana maďarskej koalície (SMK) je proti zrušeniu obvodného úradu v Štúrove. Navrhuje to v novele zákona o krajských a obvodných úradoch skupina poslancov za Slovenskú národnú stranu (SNS) s ...Zdieľať

BRATISLAVA 11. septembra (WEBNOVINY) - Strana maďarskej koalície (SMK) je proti zrušeniu obvodného úradu v Štúrove. Navrhuje to v novele zákona o krajských a obvodných úradoch skupina poslancov za Slovenskú národnú stranu (SNS) s tým, že namiesto zrušeného úradu v Štúrove by sa zriadil nový v Zlatých Moravciach. "Považujeme to za provokáciu zo strany SNS voči občanom, obyvateľom štúrovského regiónu," povedal dnes na tlačovej besede podpredseda SMK Iván Farkas. SMK navrhne na úvod schôdze Národnej rady (NR) SR, ktorá sa začína dnes popoludní, stiahnuť tento bod z jej programu.

Farkas označil za hlavný problém zrušenia obvodného úradu v Štúrove výrazné zníženie dostupnosti štátnej správy pre občanov tohto regiónu. "Vzdialenosť okresného mesta Nové Zámky od Štúrova je 50 kilometrov a najvzdialenejšia obec v štúrovskom regióne - Malé Kosihy je 78 kilometrov od okresného mesta," zdôraznil. Na druhej strane Zlaté Moravce sú od Nitry vzdialené 27 kilometrov a najvzdialenejšia obec okresu Zlaté Moravce od Nitry, kde momentálne obvodný úrad funguje, je vzdialená 36 kilometrov. "Tieto vzdialenosti sú tým pádom polovičné," povedal Farkas. Podpredseda SMK László Szigeti považuje tento krok za veľmi nebezpečný precedens, pretože sa na úkor zvýhodnenia jednej skupiny občanov znevýhodňuje druhá skupina obyvateľov na juhu Slovenska. Je to podľa neho aj v rozpore s vládnym programom, kde sa kabinet zaviazal vyrovnávať regionálne rozdiely na Slovensku. Okres Nové Zámky patrí čo do rozlohy i počtu obyvateľov medzi tri najväčšie okresy na Slovensku a nachádza sa tu veľmi veľa malých obcí, povedal Szigeti. Podľa neho bolo preto opodstatnené zriadenie obvodného úradu v Štúrove. Zároveň dodal, že SMK nie je proti zriadeniu obvodného úradu v Zlatých Moravciach, nie však na úkor zániku obvodného úradu v Štúrove.

Farkas tiež poukázal na to, že pod návrh sa okrem predsedu SNS Jána Slotu a šéfa poslaneckého klubu Rafaela Rafaja podpísala aj poslankyňa Marta Damborská, ktorá je zo Zlatých Moraviec. "Cítime tam istý osobný záujem," zdôraznil.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zatkli najhľadanejšieho drogového dílera Ameriky
<< predchádzajúci článok
Premiér pred voľbami neodstúpi, uškodilo by to jeho strane

Proti zrušeniu úradu v Štúrove, ako to navrhuje SNS - diskusné fórum čitateľov