Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

26. marca 2018

Protimonopolný úrad ukončil prešetrovanie Hornonitrianskych baní



Podnet dostal od Kúpeľov Bojnice, tie podozrievali bane z účtovania neprimeranej vysokej ceny za hnedé uhlie, ktoré od nich nakupujú Slovenské elektrárne na účely výroby elektriny.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: FOTO TASR - Radovan Stoklasa
 
Bratislava/Prievidza 26. marca (TASR)- Protimonopolný úrad (PMÚ) zastavil prešetrovanie údajného zneužívania dominantného postavenia na trhu Hornonitrianskymi baňami Prievidza (HBP). Podnet dostal od Kúpeľov Bojnice, tie podozrievali bane z účtovania neprimeranej vysokej ceny za hnedé uhlie, ktoré od nich nakupujú Slovenské elektrárne na účely výroby elektriny. PMÚ okrem iného v pondelok v tlačovej správe uviedol, že vysoká cena uhlia je dôsledkom rozhodnutia vlády SR.


PMÚ začal prešetrovanie podľa zákona o ochrane hospodárskej súťaže, ktorého cieľom bolo zistiť, či namietané konanie by mohlo predstavovať porušenie zákona, a teda, či existuje dôvod na začatie správneho konania. "Analyzované boli skutočnosti uvedené v podnete, odpovede oslovených subjektov a verejne dostupné informácie. Hnedé uhlie sa v SR ťaží hlbinným spôsobom. Úrad počas prešetrovania zistil, že hlbinné dobývanie uhlia je v porovnaní s povrchovou ťažbou niekoľkonásobne nákladnejšie, čoho výsledkom je vyššia cena takto ťaženého uhlia," uviedla hovorkyňa PMÚ Adriana Oľšavská.

Napriek tomu vláda SR svojím uznesením zo 4. mája 2005 podľa nej rozhodla o výrobe elektriny z domáceho uhlia vo všeobecnom hospodárskom záujme (VHZ). "Cena elektriny vyrobenej z domáceho uhlia je teda za posledné roky viac ako dvojnásobná voči trhovej cene elektriny, ktorá je určená ako ročný priemer spotovej ceny elektriny na trhu a bez podpory, respektíve dotačných mechanizmov by na trhu bola nepredajná," skonštatovala.

Na doplatenie rozdielu medzi výnosmi, nákladmi a primeraným ziskom pre výrobcu elektriny z domáceho uhlia preto Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) vo svojich vyhláškach stanovuje spôsob výpočtu tzv. doplatku. ÚRSO podľa vyhlášky každoročne, na základe vopred stanoveného vzorca, vypočítava presnú výšku doplatku. Na tento účel ÚRSO kontroluje a schvaľuje jednotlivé faktory relevantné pre tento výpočet, okrem iného aj ekonomicky oprávnené variabilné náklady na výrobu elektriny z uhlia. "Počas prešetrovania úrad zistil, že cena za nákup hnedého uhlia je dohodnutá až potom, ako prebehne schvaľovací proces pred ÚRSO, a teda vychádza až z predpokladu oprávnenosti nákladov, ktoré ÚRSO v rámci doplatku schválil," ozrejmila ďalej hovorkyňa PMÚ.

Zároveň pripomenula, že posudzovanie výroby elektriny z domácich zdrojov uhlia na Slovensku prebieha v súčasnosti aj zo strany príslušných útvarov Európskej komisie, a to z hľadiska zlučiteľnosti príslušného opatrenia pomoci s vnútorným trhom podľa príslušného článku. "Podľa neho, ak nie je zmluvami ustanovené inak, pomoc poskytovaná členským štátom alebo akoukoľvek formou zo štátnych prostriedkov, ktorá narúša hospodársku súťaž alebo hrozí narušením hospodárskej súťaže tým, že zvýhodňuje určitých podnikateľov alebo výrobu určitých druhov tovaru, je nezlučiteľná s vnútorným trhom, ak ovplyvňuje obchod medzi členskými štátmi. Vzhľadom na postup Európskej komisie a na kompetencie ÚRSO je otázne, či je úrad oprávnený posudzovať tento prípad podľa zákona o ochrane hospodárskej súťaže," vysvetlila.

Napriek tomu však úrad podľa Oľšavskej pristúpil aj k vyhodnoteniu skutočností zistených v prešetrovaní a zároveň skutočností uvedených v podnete týkajúcich sa namietaných vysokých cien. Podrobnejšie vyhodnotenie predmetných skutočností zaslal dotknutým stranám a dospel k záveru, že nie je dostatok dôvodov na to, aby ďalej pokračoval v prešetrovaní, a preto ho zastavil. "Vysoká cena hnedého uhlia ťaženého v SR hlbinným spôsobom v porovnaní s cenami hnedého uhlia v iných krajinách, ťaženého povrchovým spôsobom, je dôsledkom rozhodnutia vlády SR, ktorá prostredníctvom VHZ sleduje určité spoločenské ciele, ako napríklad udržanie zamestnanosti a podobne. Úrad nebude hodnotiť opodstatnenosť existencie hlbinnej ťažby hnedého uhlia v SR vzhľadom na to, že toto rozhodnutie je plne v kompetencii vlády SR," uzavrela.

Možným zneužívaním dominantného postavenia na trhu HBP sa PMÚ zaoberal na základe podnetu Kúpeľov Bojnice z júla minulého roka. V ňom kúpele tvrdili, že HBP zneužívajú svoju pozíciu na trhu a "málo výhrevné uhlie predávajú za premrštené ceny", pričom elektrinu z tohto uhlia preplácajú všetci slovenskí občania. HBP sa voči tvrdeniam bojnických kúpeľov vtedy ohradili a označili ich za nepravdivé s tým, že účelovo manipulujú verejnú mienku a poškodzujú obchodné meno spoločnosti.
 

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Prioritou rezortu diplomacie je proeurópska a proatlantická orientácia
<< predchádzajúci článok
Berlusconi čelí ďalšiemu procesu pre podplácanie svedkov