Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. októbra 2009

Protiraketový štít odvráti aj nukleárny útok



Nový americký projekt protiraketovej obrany je založený na významnom technologickom pokroku a vznikol po tom, ako USA prehodnotili hrozbu zo strany Iránu. Vo štvrtok to na bratislavskej konferencii Nové ...



Zdieľať
BRATISLAVA 22. októbra (WEBNOVINY) - Nový americký projekt protiraketovej obrany je založený na významnom technologickom pokroku a vznikol po tom, ako USA prehodnotili hrozbu zo strany Iránu. Vo štvrtok to na bratislavskej konferencii Nové výzvy - lepšie spôsobilosti vyhlásil námestník amerického ministra obrany Alexander Vershbow.


"V priebehu desiatich rokov bude tento systém schopný ochrániť územie celej aliancie," uviedol druhý muž amerického rezortu obrany, ktorému v administratíve prezidenta Baracka Obamu šéfuje už druhé funkčné obdobie za sebou Robert Gates. "Potrebujeme silný protiraketový projekt, ktorý by odvrátil pokiaľ možno čo najširšiu možnú hrozbu," dodal. Protiraketový dáždnik by mal byť podľa Vershbowa schopný zabrániť útoku prostredníctvom konvenčných zbraní a v najhoršom prípade dokonca aj jadrových zbraní alebo zbraní hromadného ničenia. "Chceme, aby to bol čo najširší projekt a sme pripravení diskutovať o ňom aj s našimi partnermi mimo aliancie vrátane Ruska," dodal námestník Roberta Gatesa.

Alexander Vershbow v Bratislave hovoril aj o spolupráci medzi NATO a Európskou úniou: "Myšlienka, že NATO a EÚ si konkurujú, už nie je aktuálna," vyhlásil. Pokiaľ ide o rozširovanie aliancie o nové krajiny, Spojené štáty nechávajú dvere do NATO otvorené aj pre Ukrajinu a Gruzínsko, ktoré na summite v Bukurešti nedostali pozvánku do obranného spolku. "Rovnako ako nechávame dvere do aliancie otvorené pre Gruzínsko a Ukrajinu, sme pripravení spolupracovať aj s Ruskom," povedal námestník. "Ruskí lídri musia akceptovať, že rozširovanie NATO nie je hrozbou," uzavrel Vershbow.

Prezident Barack Obama nedávno oznámil, že USA upúšťajú od pôvodného plánu rozmiestniť v strednej Európe časti svojho protiraketového štítu. Namiesto toho chcú vybudovať iný systém, ktorý by mal byť lacnejší, rýchlejší a efektívnejší ako ten, ktorý v roku 2007 navrhla administratíva Georgea W. Busha. Pôvodný štít mal byť zameraný najmä proti iránskym raketám dlhého doletu. Obamova vláda tento plán na základe nových informácií prehodnotila a obranný systém chce zamerať proti raketám stredného a krátkeho doletu, na vývoj ktorých sa momentálne Irán zameriava.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Počet ľudí v hmotnej núdzi stále narastá
<< predchádzajúci článok
Podľa Kaliňáka zbraňová amnestia dala zelenú vyššej bezpečnosti