Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

06. mája 2015

Protischránková novela neodhalí podľa L. Žitňanskej vlastníkov firiem



Na archívnej snímke Béla Bugár (vľavo) a Lucia Žitňanská.



Zdieľať
Na archívnej snímke Béla Bugár (vľavo) a Lucia Žitňanská. Foto: TASR - Pavel Neubauer
Bratislava 6. mája (TASR) - Novela zákona o verejnom obstarávaní vytvárajúca verejný register konečných užívateľov výhod z firiem, ktoré získavajú zákazky štátu poslancov v Národnej rady SR, neodhalí skutočných vlastníkov firiem. Odkryje len formálnych vlastníkov. Myslí si to exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd).


"Most-Híd nepodporí zákon, ktorý neodhalí skutočne toho, kto profituje z firmy, ale len formálneho vlastníka, a ktorý neochráni verejné zdroje," avizovala Žitňanská v závere druhého rokovacieho dňa 51. schôdze NR SR.

Poslankyňa kritizovala aj to, že novela, ktorú pripravil Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) a schválila vláda, sa nevzťahuje na všetky oblasti nakladania s verejnými zdrojmi. Týka sa len firiem vo verejných obstarávaniach. Ak takýto zákon prejde, podľa Žitňanskej ešte stále zostane veľký priestor na rozkrádanie verejných zdrojov schránkovými firmami s neznámymi vlastníkmi. To považuje za nesprávne.

Register, ktorý má vzniknúť, má obsahovať údaje fyzických osôb, ktoré sú skutočnými, nielen formálnymi vlastníkmi subjektov participujúcich na verejnom obstarávaní. Pôjde o podmienku, aby takýto podnikateľ mohol dostať zákazku od štátu. Verejný obstarávateľ by tak mal mať v budúcnosti zakázané uzavrieť zmluvu s uchádzačmi, ktorí nebudú mať v novom registri zapísaných konečných užívateľov výhod. Táto podmienka sa má týkať aj subdodávateľov a osôb, ktoré zabezpečujú ekonomickú či odbornú spôsobilosť účastníka vo verejnej súťaži.

"Dôvodom predloženia návrhu zákona je snaha zabezpečiť, aby zmluvy vo verejnom obstarávaní uzatvárali iba subjekty so známou vlastníckou štruktúrou až po úroveň fyzických osôb. Identifikácia konečných užívateľov výhod má nesporný význam na zvýšenie transparentnosti, zabránenie konfliktu záujmov a boj proti korupcii vo verejnom obstarávaní," tvrdí predkladateľ.

Podkladom pre zápis konečných užívateľov výhod do registra má byť okrem samotnej žiadosti aj doklad o oprávnení dodávať tovar alebo službu, čestné vyhlásenie, že konečný užívateľ výhod spĺňa vybrané podmienky týkajúce sa jeho bezúhonnosti, ako aj čestné vyhlásenie o pravdivosti a úplnosti údajov. Podnikateľ bude musieť pri zápise konečných užívateľov výhod informovať aj o tom, či títo sú, alebo nie sú verejnými funkcionármi.

ÚVO má v súvislosti s overovaním pravdivosti údajov v registri získať výnimku z daňového a bankového tajomstva. Novela má tiež zaviesť povinnosť spolupracovať s úradom napríklad pre finančnú spravodajskú jednotku.

K novele vystúpilo v pléne len pár poslancov. Počúvala ich takmer prázdna sála. V laviciach sedelo na konci dňa asi 20 zo 150 zákonodarcov. Poslanci sa pritom zhodujú, že problém s neznámymi skutočnými vlastníkmi firiem je vážny a treba ho riešiť.

Zákonodarcovia sa do lavíc vrátia vo štvrtok 7. mája. Okrem návrhov zákonov ich čaká pravidelná Hodina otázok. Práve ňou ukončia rokovanie a odídu na predĺžený víkend. Nebudú teda rokovať do 19.00 h, ale len do 15.00 h.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rakúska letecká doprava vytvorila 72.000 pracovných miest
<< predchádzajúci článok
USA poskytnú Jemenu humanitárnu pomoc za 68 miliónov dolárov