Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

20. januára 2015

Prozaik a literárny vedec Stanislav Rakús jubiluje, dožíva sa 75 rokov



Prozaik a literárny vedec Stanislav Rakús sa v utorok 20. januára dožíva 75 rokov.



Zdieľať
Stanislav Rakús Foto: TASR - Martin Turanovič
Šúrovce/Bratislava 20. januára (TASR) – Prozaik a literárny vedec Stanislav Rakús sa v utorok 20. januára dožíva 75 rokov.


"Som človek roztržitý a dostávam sa do mnohých humoristických situácií, tak potom som si sám sebe objektom, ktorý keď spracujem, vyznie to humoristicky", priznal sa držiteľ viacerých prestížnych literárnych ocenení. Medzi jeho úspešné prozaické diela patria knihy Žobráci, Pieseň o studničnej vode, Temporálne poznámky, Nenapísaný román alebo Excentrická univerzita.

Stanislav Rakús sa narodil 20. januára 1940 v Šúrovciach. Vyštudoval Vysokú školu pedagogickú v Prešove. Po pôsobení na rôznych stredných školách pracoval v rokoch 1969-2010 na Katedre slovenského jazyka a literatúry Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity. V roku 1973 získal doktorát filozofie, v roku 1981 obhájil hodnosť kandidáta vied (CSc.) a v roku 1996 dosiahol vedeckú hodnosť doktora vied (DrSc.).

Ako jeden z mála slovenských literárnych tvorcov sa sústavne venuje umeleckej próze i literárnej vede. Do slovesného diania vstúpil v polovici 60. rokov 20. storočia publikovaním poviedok, recenzií a literárnovedných štúdií v rôznych literárnych a literárnovedných časopisoch.

Ako prozaik debutoval v roku 1976 novelou Žobráci, v ktorej sa napojil na tradíciu lyrizovanej prózy a naturizmu. Prostredníctvom dvoch protagonistov priblížil svet žobráctva, kde okrem dezilúzie a tragiky má svoje miesto i ľudská hrdosť. Minulosťou je nasiaknutá jeho ďalšia kniha – zbierka poviedok Pieseň o studničnej vode (1979), ktorej príbehy autor situoval do obdobia na rozhraní 19. a 20. storočia, pričom čerpal z mýtov a folklóru. Pre všetky prózy je charakteristické výrazné rozprávačstvo, ktoré Rakús majstrovsky ovláda. Námet zo súčasnosti čerpal až v novele Temporálne poznámky (1993), pričom pri písaní využil osobné učiteľské skúsenosti. Autor prostredníctvom hlavného protagonistu Dušana Sakmára, učiteľa na večernej škole pre pracujúcich, vykresľuje dobu, ktorá veľmi ovplyvnila nielen dejinný, kultúrny a politický vývoj nášho národa, ale hlboko zasiahla do životov, osudov a zmýšľania ľudí. Odhaľuje reálne pomery socialistického vzdelávacieho systému, vytvárajúceho simplicitné, všeobecne záväzné kultúrne schémy a vyžadoval si ich osvojenie. Na novelu Temporálne poznámky tematicky nadväzuje Nenapísaný román (2004) a Excentrická univerzita (2008). Rakús napísal aj knihu rozprávok pre deti Mačacia krajina (1986). V literárnovedných knižných publikáciách Próza a skutočnosť (1982), Epické postoje (1988), Medzi mnohoznačnosťou a presnosťou (1993), Poetika prozaického textu (1995) a Z rozprávaní a rozhovorov (2003) sústredil pozornosť najmä na problematiku modernej slovenskej prózy a jej najvýraznejších predstaviteľov, napríklad Martina Kukučína a Rudolfa Jašíka. Jeho zatiaľ posledným dielom je humoristicky ladený súbor próz Telegram (2009), ktorý je časovo orientovaný na druhú polovicu 20. storočia.

Úspešný prozaik je držiteľom Ceny Dominika Tatarku (2004), Ceny Asociácie organizácií spisovateľov Slovenska (2004), Slovenskej literárnej Ceny cien za rok 2008, Ceny Anasoft Litera 2010 a iných.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Mladý stopár zažil jazdu života, zviezol ho prezident
<< predchádzajúci článok
Legendárny režisér Viktor Kossakovsky mieri do Prahy