Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

10. apríla 2019

Prvá snímka čiernej diery je na svete, pripomína Sauronovo oko z Pána prsteňovMedzinárodný tím astronómov v stredu zverejnil vôbec prvú snímku čiernej diery. Ide o supermasívnu čiernu dieru v galaxii M87, ktorá je od nás vzdialená 53 miliónov svetelných ...Zdieľať
 Unikátna snímka čiernej diery.

WASHINGTON 10. apríla - Medzinárodný tím astronómov v stredu zverejnil vôbec prvú snímku čiernej diery. Ide o supermasívnu čiernu dieru v galaxii M87, ktorá je od nás vzdialená 53 miliónov svetelných rokov.

Samotná čierna diera má hmotnosť 6 miliárd našich Sĺnk. Na snímke vidno žeravo oranžový, žltý a čierny kruh, ktorý znázorňuje plyn s teplotou niekoľkých miliónov stupňov Celzia.

 

 

Ohnivé oko Saurona


To, že sa dá vôbec pozorovať, znamená, že je od čiernej diery v dostatočnej vzdialenosti na to, aby ho navždy nepohltila. Pre túto vzdialenosť sa v astronómii vžilo pomenovanie horizont udalostí.

"Videli sme to, o čom sme si mysleli, že sa nedá vidieť. Videli sme a zaznamenali sme snímku čiernej diery. Nech sa páči, tu je," komentoval zverejnenie objavu Sheperd Doeleman z Harvard University, ktorý sa na tomto výskume podieľal.

Ďalšia členka tímu, Jessica Dempsey z havajského East Asian Observatory, sa zverila s tým, že jej snímka pripomína ohnivé Sauronove oko z filmovej trilógie Pán prsteňov.
 

Snímku upravovali


Nejde pritom o fotografiu v pravom slova zmysle. Čierna diera bola štyri dni za sebou pozorovaná ôsmimi rádioteleskopmi po celom svete vo vlnových dĺžkach, ktoré sú pre ľudské oko neviditeľné.

Následne vedci snímku "zafarbili", pričom podľa Dempsey sa rozhodli pre "žeravo zlatú a oranžovú farbu, pretože ide o nesmierne horúce svetlo".

Na rozdiel od malých čiernych dier, ktoré vznikajú pri kolapsoch hviezd, pôvod supermasívnych čiernych dier zatiaľ nie je známy. Nachádzajú sa v centrách väčšiny galaxií vrátanej tej našej.
 

Najprv pozorovali dva objekty


Vedci pôvodne so zámerom vytvoriť snímku čiernej diery pozorovali dva objekty - okrem čiernej diery v galaxii M87, ktorej snímku nakoniec zverejnili, sledovali aj supermasívnu čiernu dieru v našej galaxii, Mliečnej ceste.

Tá je k nám, logicky, oveľa bližšie, no keďže je zároveň oveľa menšia, obe čierne diery "vidíme" na oblohe ako zhruba rovnako veľké.

Pozorovania vzdialenejšej čiernej diery bolo nakoniec jednoduchšie transformovať do snímky preto, lebo oproti tej, ktorá sa nachádza v centre našej galaxie, oveľa pomalšie rotuje.


Zdroj: Webnoviny.sk - Prvá snímka čiernej diery je na svete, pripomína Sauronovo oko z Pána prsteňov © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
VIDEO: Galéria rómskych osobností prezentuje 25 výnimočných ľudí
<< predchádzajúci článok
Milovníci Divokého západu a rodea sa stretnú v júli na Muráni

Prvá snímka čiernej diery je na svete, pripomína Sauronovo oko z Pána prsteňov - diskusné fórum čitateľov