24hod.sk    Šport    MS v hokeji 2009

07. mája 2009

Prvé americké víťazstvo nad Fínskom od ZOH 2002

Hokejisti USA zlomili až na štvrtý pokus fínske štvrťfinálové prekliatie a po výhre 3:2 sú v semifinále majstrovstiev sveta, kde vyzvú obhajcu titulu - Rusko. Američania vo štvrťfinále MS s Fínmi ...

BERN 7. mája (WEBNOVINY) - Hokejisti USA zlomili až na štvrtý pokus fínske štvrťfinálové prekliatie a po výhre 3:2 sú v semifinále majstrovstiev sveta, kde vyzvú obhajcu titulu - Rusko. Američania vo štvrťfinále MS s Fínmi neuspeli postupne v rokoch 2002, 2007 i 2008, v posledných dvoch prípadoch to bolo po samostatných nájazdoch, resp. predĺžení. Američania budú hrať o svoju prvú medailu od roku 2004, keď získali v Prahe bronz. Celkovo v doterajšej histórii šampionátov vybojovali 16 cenných kovov (2- 9 - 5).

Hráči USA zdolali na veľkom medzinárodnom podujatí Fínsko prvýkrát od zimných olympijských hier 2002 v Salt Lake City, v ďalších 8 zápasoch si pripísali 7 víťazstiev a 1 remízu. "Boli sme presvedčení, že môžeme zápas vyhrať. Fínsko má na každom turnaji skvelý tím. Myslím si, že to bol jeden z našich najlepších zápasov," povedal podľa internetovej stránky šampionátu americký gólman Robert Esche, ktorý čelil 49 strelám súpera. Američania boli v zápase rýchlejšie pri puku, šance využívali efektívnejšie a boli v zakončení pokojnejší. "Nemyslím si, že sme hrali našu hru. Boli sme nervózni, súper nám dal v druhej tretine rýchle góly a my sme nevedeli nájsť správnu odpoveď," tvrdil útočník severanov Jarkko Ruutu.

Američanov teraz v semifinále čaká favorizované Rusko. Zborná sa prezentovala zatiaľ veľmi dobrými výkonmi, vo Švajčiarsku obhajca titulu ešte neprehral. "Bude to vzrušujúce hrať proti Rusku. Majú neskutočne dobrý tím," dodal Esche.