Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. mája 2007

Prvé rokovania medzi USA a Iránom po 27 rokoch



Washington v pondelok po prvý raz od prepadu amerického veľvyslanectva v Teheráne pred 27 rokmi uskutočnil priame a oficiálne rozhovory s Iránom. Za americkú stranu sa na pondelňajšom stretnutí v ...



Zdieľať

BRATISLAVA 28. mája (WEBNOVINY) - Washington v pondelok po prvý raz od prepadu amerického veľvyslanectva v Teheráne pred 27 rokmi uskutočnil priame a oficiálne rozhovory s Iránom. Za americkú stranu sa na pondelňajšom stretnutí v Bagdade zúčastnil veľvyslanec v Iraku Ryan Crooker (na sníme), Irán zastupoval veľvyslanec Hassan Kázimí Kumí. Rokovania trvali štyri hodiny a týkali sa situácie v Iraku a ekonomických otázok, nie iránskeho jadrového programu či nepriateľstvu k Izraelu, čo sú témy, ktoré obe krajiny najviac rozdeľujú. Iránsky veľvyslanec informoval, že obe strany sa opäť stretnú za menej než mesiac.

Teherán tesne pred rokovaniami ohlásil, že na svojom území odhalil západnú špionážnu sieť. Americká vláda prezidenta Georgea Busha obviňuje Irán z toho, že v Iraku podporuje šiitských militantov a požaduje pozastavenie tejto podpory. Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád zas vyzýva na odchod amerických vojakov z Iraku.

Vzťahy medzi Washingtonom a Teheránom sa zhoršili v uplynulých rokoch predovšetkým pre iránsky jadrový spor a situáciu v Iraku. USA podozrievajú Irán, že tajne vyvíja jadrové zbrane. Spojené štáty prerušili diplomatické vzťahy s Iránom po tom, čo radikálni študenti v roku 1980 vtrhli na americké veľvyslanectvo v Teheráne a držali tam 444 dní v zajatí 63 jeho zamestnancov.

Spojené štáty od Iránu požadujú, aby šiitským milíciám prestal dodávať zbrane a finančne ich podporovať. Irán podľa Washingtonu povstalcom dodáva najmä bomby. Teherán popiera, že by násilie v Iraku podnecoval a požaduje stiahnutie amerických vojakov z krajiny. Expert pre Blízky východ z Washingtonského centra pre strategické a medzinárodné štúdie Anthony Cordesman pre americkú televíznu stanicu CNN povedal, že USA nemajú Iránu veľmi čo ponúknuť. Aj americký veľvyslanec Crocker pred stretnutím varoval, že neočakáva prielom vo vzťahoch medzi oboma krajinami. Irak, ktorý je už dlhý čas predmetom sporu medzi oboma krajinami, stretnutie privítal.

Tesne pred stretnutím Irán oznámil, že odhalil viaceré západné špionážne skupiny pôsobiace v Iráne. Riadia ich mocnosti, ktoré obsadili Irak, vyhlásila v nedeľu iránska tajná služba. Agenti údajne pôsobia na západe, juhozápade a v strednej časti Iránu. Ďalšie podrobnosti má Irán zverejniť v nasledujúcich dňoch. Teherán zatiaľ žiadne konkrétne západné krajiny nemenoval.

Iránsky minister zahraničia v pondelok krátko pred historickým rokovaním vyhlásil, že rozhovory môžu byť úspešné, iba ak Washington zmení svoje "neúspešné" stratégie. Manúčehr Mottakí taktiež ponechal otvorenú možnosť budúcich stretnutí s predstaviteľmi Spojených štátov, ale iba v prípade, ak Washington uzná, že Američanmi vedená vojna v Iraku a ďalšie ich snahy v regióne neboli úspešné. "Veríme, že realistický prístup Washingtonu k súčasným problémom Iraku a uznanie neúspešnosti jeho politiky v Iraku a v regióne, ako aj preukázanie snahy o zmenu politiky zabezpečí úspech rozhovorov a tiež možnosť ďalších rokovaní," povedal Mottakí v Teheráne počas konferencie o bezpečnosti v Perzskom zálive a o medzinárodnom práve.

SITA, AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Štrajk SAS pokračuje, zrušené boli skoro všetky lety
<< predchádzajúci článok
Návrhy ministerstva chránia zločincov, myslí si Lipšic

Prvé rokovania medzi USA a Iránom po 27 rokoch - diskusné fórum čitateľov

Bushova administrativa a jí nakloněná média absolutně zbožňují Ahmadínežáda29.5. 7:52:03