Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

15. apríla 2011

Prvou prekážkou medzi Lakers a obhajobou New Orleans



Ako jeden šík dorazilo všetkých 30 tímov do cieľa základnej časti 65. ročníka basketbalovej NBA. Po stredajších 15 zápasoch však dobrodružstvo tejto sezóny pokračuje už iba pre ...



Zdieľať
nba Foto: SITA, APNEW YORK 15. apríla (WEBNOVINY) - Ako jeden šík dorazilo všetkých 30 tímov do cieľa základnej časti 65. ročníka basketbalovej NBA. Po stredajších 15 zápasoch však dobrodružstvo tejto sezóny pokračuje už iba pre šestnásť z nich. O vyvolených bolo rozhodnuté už v piatok 9. apríla, v pondelok sa vytvorili dvojice 1. kola play-off Východnej konferencie, zatiaľ čo na západnom fronte sa o pozície bojovalo do poslednej minúty. Platí to najmä o obhajcoch titulu Los Angeles Lakers. Tí v Sacramente v štvrtej štvrtine stredajšieho zápasu prešustrovali 20-bodový náskok a prehrávali 96:99, ale kto iný ako Kobe Bryant trojkou poslal duel do predĺženia, v ktorom si už favorit nenechal ujsť víťazstvo. Takto namáhavo Lakers obhájili druhé miesto v konferencii pred Dallasom a Oklahomou a teraz ich čaká séria s New Orleans. Aj tŕnistá cesta 16-násobných šampiónov do vyraďovacej fázy dokumentuje, že favoriti to v základnej časti nemali ľahké.


Invázia z Juhozápadnej divízie

Tímu okolo Kobeho Bryanta ako hlavnému ašpirantovi na titul sa síce tentoraz vyhýbali zranenia kľúčových hráčov, ale to isté sa nedá povedať o výkyvoch formy. Preto sa Lakers väčšinu základnej časti iba z úctivej diaľky pozerali na pevný marš ďalšieho skúseného mužstva zo San Antonia. Gregg Popovich odviedol kus práce. Jeho Spurs z čela Západnej konferencie až do zranenia Tima Duncana udávali tempo celej NBA a len prehrou v poslednom zápase vo Phoenixe sa pripravili o celkové prvenstvo a prípadnú výhodu v rozhodujúcom zápase finálovej série s Chicagom. Oproti vlaňajšej zostave Západu sa do play-off nedostal práve Phoenix a po odchode "erbového" trénera Jerryho Sloana a výmene rozohrávača Derona Williamsa došiel dych aj Utahu. Nahradia ich New Orleans a Memphis, čím sa počet zástupcov Juhozápadnej divízie vyšplhal na štyroch (ešte San Antonio a Dallas). A to sa ešte do play-off tlačil Houston, ktorý mal aj bez Jao Minga ako jediný nepostupujúci pozitívnu bilanciu výhier a prehier (52,4). Naopak, najmenej kvality ponúkla Pacifická divízia, všetko však vynahrádza jej líder a jediný reprezentant - Los Angeles Lakers.

Cleveland z vrcholu na dno

Na Východe nastalo oveľa väčšie preskupenie síl. Rozhodnutie LeBrona Jamesa dať svojmu majstrovstvu novú perspektívu v spojení s Dwyanom Wadom a Chrisom Boshom odsúdilo Cleveland na strmý pád zo špičky celej súťaže až na jej úplné dno. Vykúpenie prišlo až v samotnom závere, keď sa na chvost dostala po zranení Kevina Loveho ešte horšie hrajúca Minnesota. Iba o jednu priečku vyššie ako Cavaliers skončilo v tabuľke konferencie "Boshovo" Toronto. Frontálny ústup Clevelandu z pozícií však nevyužil ani supertím Miami, ani dlho vedúci a skúsenosťami oplývajúci Boston, ani ambiciózne Orlando. Na čelo konferencie a napokon aj celej NBA sa skvelým finišom predralo Chicago, ktoré si vlani zabezpečilo účasť v play-off až ako posledný tím. Bulls pod vedením nováčika medzi trénermi Toma Thibodeaua od februárového Zápasu hviezd prehrali iba štyri z 28 zápasov a postarali sa o najlepšiu sezónu v podaní klubu od prachom zapadajúcich čias Michaela Jordana. "Som šťastný, naozaj šťastný. Ale teraz niet dôvodu na oslavy, pretože môžeme v play-off kedykoľvek vypadnúť," uvedomil si po poslednom stretnutí základnej časti pre mnohých najväčší ašpirant na trofej pre najužitočnejšieho hráča sezóny - rozohrávač Chicaga Derrick Rose. Okrem Clevelandu sa z elitnej osmičky vytratili aj Milwaukee a Charlotte, miesta v play-off zaujali Philadelphia, Indiana a po siedmich rokoch aj New York. Pacers sú jediným postupujúcim klubom, ktorý počas sezóny vymenil trénera (Frank Vogel nahradil Jima O´Briena).

Lakers prvý raz v play-off proti Hornets

V úvodnom kole play-off Západnej konferencie sa predstavia štyri kluby, ktoré ešte nikdy nezískali titul, tri z nich nikdy neboli vo finále. Štvornásobný šampión zo San Antonia získal prvým miestom výsadu zmerať si sily s absolútnym "benjamínkom" NBA. Memphis Grizzlies sa od svojej nováčikovskej sezóny 1995/96 (ako Vancouver Grizzlies) iba štvrtý raz predstavia vo vyraďovacej časti, ešte v nej nevyhrali ani jeden zápas. V roku 2004 s nimi v premiére spravili krátky proces (4:0) práve Spurs. V základnej časti však Grizzlies dokázali s favoritom držať krok (2:2 na zápasy). Lakers sa s New Orleans ešte nikdy v play-off nestretli. Hornets najmä v úvode sezóny znechucovali súperov výbornou obranou. Prvú prehru utrpeli až v deviatom zápase ako vôbec posledný tím súťaže, ale potom prišla kríza a boj o prvú osmičku. Vo všetkých štyroch súbojoch s obhajcom titulu ťahali za kratší koniec a Lakers by mali sériu zvládnuť aj bez dotlčeného Andrewa Bynuma, hoci jeho koleno zrejme bude v poriadku. Dramatickejšie súboje sľubuje dvojica Dallas - Portland. Ďalší pokus Dirka Nowitzkého spraviť dieru do sveta môže skomplikovať nezlomný tím s patentom na zvládanie problémov so zranenými oporami. Trail Blazers a Mavericks na seba narazili v play-off trikrát, vždy v 1. kole, naposledy v roku 2003. Vtedy išli ďalej Texasania, predtým sa dva razy radovali v Oregone. Nie len zámorskí analytici si v celom 1. kole najviac sľubujú od série Oklahomy s Denverom. Perspektívny tím Thunder s najlepším strelcom základnej časti Kevinom Durantom sa postaví proti "zázraku" trénera Georgea Karla. Ten po výmene Carmela Anthonyho do New Yorku dokázal expresne rýchlo z priemerného mužstva okolo nadpriemerného lídra spraviť stroj poháňaný kolektívnou mechanikou. "Dva týždne strachovania, kto bude naším súperom, sa skončili. Teraz sa môžeme začať pripravovať," vyhlásil Karl. Jeho náprotivok Scott Brooks poslal takúto pozvánku: "Dostali sme sa medzi 16 tímov, ktoré môžu získať titul. Basketbal sa hrá pre takéto príležitosti." V základnej časti Nuggets zdolali Thunder iba raz zo štyroch pokusov, ale v play-off môže byť všetko inak. V to dúfa aj krídelník Denveru Kenyon Martin: "Začíname od nuly, základná časť sa nepočíta. Bude to dobrá, fyzicky náročná séria."

Chicago si dá repete z poslednej majstrovskej sezóny

Z ľava Paul Pierce, Rajon Rondo a Ray AllenFoto: SITA, APAj úvod play-off Východnej konferencie má svoj šláger, nepochybne je ním súboj Bostonu s New Yorkom. Zo všetkých ôsmich dvojíc je táto v histórii vyraďovacích bojov NBA najväčšou klasikou. Celtics a Knicks sa o postup pobijú štrnásty raz, naposledy v roku 1990 práve v prvom kole uspeli Knicks a znížili nepriaznivý stav na 6:7. Prebudeniu starej rivality dodáva náboj konfrontácia bostonskej veľkej trojky Ray Allen, Paul Pierce, Kevin Garnett doplnenej Rajonom Rondom s novou údernou silou Newyorčanov, ktorú predstavujú Amaré Stoudemire, Carmelo Anthony a Chauncey Billups. V základnej časti Knicks vrátane stredajšej generálky ani raz nenašli na Celtics recept (0:4), v play-off by sa im to malo podariť. Ostatné série majú pomerne jednoznačných favoritov. Orlando má síce s Atlantou negatívnu tohtosezónnu bilanciu 1:3, ale vzhľadom na súčasnú formu Hawks by sa pokojne mohol zopakovať výsledok z vlaňajšieho súboja v semifinále konferencie. Magic vtedy vyradili súpera v najkratšom možnom čase. Dvojica Miami - Philadelphia má v play-off svoju premiéru. Výsledky zo základnej časti hovoria jasne v prospech Heat (3:0), ale 76-ers by mohli favorita spoliehajúceho sa na súhvezdie James, Wade, Bosh potrápiť. "Preverí nás dobre koučovaný a zohraný tím. Každým mesiacom sa zlepšujú najmä v obrane. V tomto smere patria k tomu lepšiemu v NBA,“ zhodnotil súpera tréner Heat Erik Spoelstra. Keď sa Chicago a Indiana jediný raz a naposledy stretli v play-off, bolo to vo finále konferencie. Bulls v roku 1998 po víťazstve 4:3 napokon získali svoj zatiaľ posledný šiesty titul, ktorým sa zároveň skočila slávna éra Michaela Jordana. Pacers sa ako finalisti z roku 2000 do boja o trofej vracajú po piatich rokoch, ale keby 12. raz nevypadli v prvom kole, postarali by sa o veľké prekvapenie.

V štyroch sériách začnú padať prvé koše v sobotu 16. apríla, druhá polovica tímov sa pridá o deň neskôr. Povedané slovami Dwighta Howarda: "Sme pripravení. Je tu čas play-off. Pravá sezóna."

Dvojice a program 1. kola play-off

V stredu v noci sa v zámorskej basketbalovej NBA skončila základná časť a definitívne sa rozhodlo o dvojiciach pre úvodné kolo play-off. Vyraďovacie boje, do ktorých postúpilo po osem najlepších tímov zo Západnej a Východnej konferencie, sa začnú v sobotu 16. apríla. Vo štvrťfinále oboch konferencií sa vo vzájomných súbojoch stretnú tímy umiestnené na prvom a ôsmom mieste, druhej a siedmej priečke, tretej a šiestej pozícii a nakoniec štvrtý a piaty tím z každej konferencie. Ani jedna zo sérií nebude reprízou vlaňajšieho prvého kola play-off, Orlando sa minulý rok s Atlantou stretlo v 2. kole, Magic vyhrali hladko 4:0.

Dvojice a program 1. kola (štvrťfinále) play-off Východnej konferencie (hrá sa na štyri víťazné stretnutia):

Chicago Bulls (1. miesto po základnej časti) - Indiana Pacers (8.)
1. zápas 16. 4. (13.00 h východoamerického času, 19.00 h SELČ) v Chicagu
2. zápas 18. 4. (už 19. 4. o 3.30 h SELČ) v Chicagu
3. zápas 21. 4. (už 22. 4. o 1.00 h SELČ) v Indiane
4. zápas 23. 4. (20.30 h SELČ) v Indiane
*5. zápas 26. 4. (čas ešte nie je známy) v Chicagu
*6. zápas 28. 4. (čas ešte nie je známy) v Indiane
*7. zápas 30. 4. (čas ešte nie je známy) v Chicagu

Miami Heat (2.) - Philadelphia 76ers (7.)
1. zápas 16. 4. (21.30 h SELČ) v Miami
2. zápas 18. 4. (už 19. 4. o 1.00 h SELČ) v Miami
3. zápas 21. 4. (už 22. 4. o 2.00 h SELČ) vo Philadelphii
4. zápas 24. 4. (19.00 h SELČ) vo Philadelphii
*5. zápas 27. 4. (čas ešte nie je známy) v Miami
*6. zápas 29. 4. (čas ešte nie je známy) vo Philadelphii
*7. zápas 1. 5. (čas ešte nie je známy) v Miami

Boston Celtics (3.) - New York Knicks (6.)
1. zápas 17. 4. (už 18. 4. o 1.00 h SELČ) v Bostone
2. zápas 19. 4. (už 20. 4. o 1.00 h SELČ) v Bostone
3. zápas 22. 4. (už 23. 4. o 1.00 h SELČ) v New Yorku
4. zápas 24. 4. (21.30 h SELČ) v New Yorku
*5. zápas 26. 4. (čas ešte nie je známy) v Bostone
*6. zápas 29. 4. (čas ešte nie je známy) v New Yorku
*7. zápas 1. 5. (čas ešte nie je známy) v Bostone

Orlando Magic (4.) - Atlanta Hawks (5.)
1. zápas 16. 4. (už 17. 4. o 1.00 h SELČ) v Orlande
2. zápas 19. 4. (už 20. 4. o 1.30 h SELČ) v Orlande
3. zápas 22. 4. (už 23. 4. o 2.00 h SELČ) v Atlante
4. zápas 24. 4. (už 25. 4. o 1.00 h SELČ) v Atlante
*5. zápas 26. 4. (čas ešte nie je známy) v Orlande
*6. zápas 28. 4. (čas ešte nie je známy) v Atlante
*7. zápas 30. 4.( čas ešte nie je známy) v Orlande

Dvojice a program 1. kola (štvrťfinále) play-off Západnej konferencie (hrá sa na štyri víťazné stretnutia):

San Antonio Spurs (1.) - Memphis Grizzlies (8.)
1. zápas 17. 4. (19.00 h SELČ) v San Antoniu
2. zápas 20. 4. (už 21. 4. o 2.30 h SELČ) v San Antoniu
3. zápas 23. 4. (už 24. 4. o 1.30 h SELČ) v Memphise
4. zápas 25. 4. (čas ešte nie je známy) v Memphise
*5. zápas 27.4. (čas ešte nie je známy) v San Antoniu
*6. zápas 29. 4. (čas ešte nie je známy) v Memphise
*7. zápas 1. 5. (čas ešte nie je známy) v San Antoniu

Los Angeles Lakers (2.) - New Orleans Hornets (7)
1. zápas 17. 4. (21.30 h SELČ) v Los Angeles
2. zápas 20. 4. (už 21. 4. o 4.30 h SELČ) v Los Angeles
3. zápas 22. 4. (už 23. 4. o 3.30 h SELČ) v New Orleans
4. zápas 24. 4. (už 25. 4. o 3.30 h SELČ) v New Orleans
*5. zápas 26. 4. (čas ešte nie je známy) v Los Angeles
*6. zápas 28. 4. (čas ešte nie je známy) v New Orleans
*7. zápas 30. 4. (čas ešte nie je známy) v Los Angeles

Dallas Mavericks (3.) - Portland Trail Blazers (6.)
1. zápas 16. 4. (už 17. 4. o 3.30 h SELČ) v Dallase
2. zápas 19. 4. (už 20. 4. o 3.30 h SELČ) v Dallase
3. zápas 21. 4. (už 22. 4. o 4.30 h SELČ) v Portlande
4. zápas 23. 4. (23.00 h SELČ) v Portlande
*5. zápas 25. 4. (čas ešte nie je známy) v Dallase
*6. zápas 28. 4. (čas ešte nie je známy) v Portlande
*7. zápas 30. 4. (čas ešte nie je známy) v Dallase

Oklahoma City Thunder (4.) - Denver Nuggets (5.)
1. zápas 17. 4. (už 18. 4. o 3.30 h SELČ) v Oklahoma City
2. zápas 20. 4. (už 21. 4. o 2.00 h SELČ) v Oklahoma City
3. zápas 23. 4. (už 24. 4. o 4.00 h SELČ) v Denveri
4. zápas 25. 4. (už 26. 4. o 4.30 h SELČ) v Denveri
*5. zápas 27. 4. (čas ešte nie je známy) v Oklahoma City
*6. zápas 29. 4. (čas ešte nie je známy) v Denveri
*7. zápas 1. 5. (čas ešte nie je známy) v Oklahoma City

* - hrá sa, len ak ešte nebude rozhodnuté

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Favoritkami semifinále Pohára federácie Rusky a Češky
<< predchádzajúci článok
Vettel najrýchlejší v prvom tréningu na VC Číny