12. mája 2007

Prvým finalistom Fínsko, Rusov zdolalo po predĺžení

Prvým finalistom 71. majstrovstiev sveta v hokeji v Moskve sa stali reprezentanti Fínska. Hráči Suomi zdolali v prvom sobotňajšom semifinále v aréne Chodynka domáce Rusko 2:1 po predĺžení a oplatili mu ...

MOSKVA 12. mája (WEBNOVINY) - Prvým finalistom 71. majstrovstiev sveta v hokeji v Moskve sa stali reprezentanti Fínska. Hráči Suomi zdolali v prvom sobotňajšom semifinále v aréne Chodynka domáce Rusko 2:1 po predĺžení a oplatili mu tak dve prehry po samostatných nájazdoch z vyraďovacích bojov MS v rokoch 2005 (štvrťfinále 3:4 po sn) a 2002 (semifinále 2:3 po sn).

Skóre otvoril v 9. min pri presilovej hre Jevgenij Malkin, o štyri minúty vyrovnával vo vlastnom oslabení Jukka Hentunen. V nadstavenej desaťminútovke rozhodol šťastným gólom zo 66. min Mikko Koivu, čím posunul Fínov do finále po prvý raz od roku 2001. Severania boli majstrami sveta zatiaľ iba v roku 1995. V nedeľňajšom finále sa o 20.15 h miestneho času (18.15 h SELČ) stretnú s lepším z dvojice Kanada - Švédsko. Tento súboj je na programe v sobotu od 17.15 h SELČ.
Najväčšiemu favoritovi na zisk titulu - Rusom - zostali iba oči pre plač. Zverenci trénera Viačeslava Bykova kráčali na domácom šampionáte od víťazstva k víťazstvu až ich napokon v semifinále zastavili Fíni. Rusi si tak minimálne o ďalší rok predĺžili čakanie na titul, ktorý naposledy získali v roku 1993.

Rusko - Fínsko 1:2 po predĺžení (1:1, 0:0, 0:0 - 0:1)
Góly: 9. Malkin (Frolov, Kovaľčuk) - 13. Hentunen (N. Kapanen, Laamanen), 66. M. Koivu (T. Ruutu)
Vylúčení 7:6 na 2 min, navyše: Bergenheim 5 min + DKZ za faul kolenom, M, Koivu (obaja Fínsko) 10 min za napadnutie zozadu, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Vinnerborg (Švéd.) - Gemeinhardt (Nem.), Mášik (SR), 12 000 divákov
Rusko: Jeremenko - Nikulin, Proškin, Gončar, A. Markov, Aťušov, Grebeškov, Jemelin, Kondratijev - Brylin, Zinovjev, Zaripov - Frolov, Malkin, Kovaľčuk - Radulov, Sčastlivyj, Charitonov - Kuľomin, Neprjajev, Ovečkin
Fínsko: Lehtonen - Kukkonen, Koistinen, Laamanen, Saravo, Söderholm, Aki-Petteri Berg - Lehtinen, Viuhkola, Peltonen - Kallio, M. Koivu, T. Ruutu - Hentunen, N. Kapanen, Miettinen - J. Ruutu, Pyörälä, Bergenheim - Pärssinen

Už po 18 sekundách dostali Fíni po faule Zinovjeva výhodu presilovej hry, no otvoriť skóre sa im nepodarilo. Skoré vylúčenie v úvode trochu rozhodilo oba tímy a len postupne sa dostali do zápasu. V 6. min trafil Bergenheim kolenom Markova, dostal trest na 5 min plus DKZ a obrancovi Ruska museli pomôcť priamo do šatne. Dvojminútový pobyt na trestnej lavici si vyslúžil za oplácanie aj Kovaľčuk a domáci tak hrali v početnej výhode po hre štyroch proti štyrom len tri minúty. Dokázali ju však využiť v 9. min keď si od mantinelu ku kruhu nakorčuľoval s pukom Malkin a trafil presne - 1:0. Fíni hrali tvrdo, miestami až za úrovňou pravidiel, v 12. min inkasoval ďalší vyšší trest Koivu za napadnutie zozadu. Po 32 sekundách ale v oslabení nezachytil po strele Kovaľčuke na modrej čiare puk Ovečkin a Hentunen zakončil svoj nájazd presne do ľavého horného rohu Jeremenkovej bránky - 1:1. V 15. min mohol misky váh na stranu Ruska nakloniť po peknej akcii Malkina Charitonov, ale stav sa nemenil.
V 23. min vyskúšal postreh Lehtonena Kovaľčuk, ale lapačka fínskeho gólmana bola rýchla. Druhý útok Ruska bol nebezpečný pri každom svojom striedaní, v presilovke v 30. min najprv šikovne tečoval strelu navrátivšieho Markova Kovaľčuk a následne nebezpečne strieľal Malkin, stav sa ale nemenil. Oba celky až nečakane veľa faulovali a málokedy boli naraz Rusi i Fíni v plnej sile. V poslednej minúte druhej dvadsaťminútovky mal v presilovej hre príležitosť Frolov, no podobne ako v prípade Zinovjeva v 43. min, úspešný nebol. O tri minúty dostal dobrú prihrávku medzi kruhy Kovaľčuk, ale jeho pokus tečoval Tuomo Ruutu. V 47. min boli Fíni už po druhý raz v stretnutí na ľade šiesti, domáci roztočili v početnej výhode kolotoč, no opäť si neporadili s Lehtonenom. Veľký závar sa pre fínskym brankárom zrodil aj v 55. min, ale ani faulovaný Frolov nedokázal usmerniť puk do siete. Zverenci trénera Viačeslava Bykova boli počas tretej tretiny lepším mužstvom, ale keďže vytúžený gól nedali, prišlo na rad predĺženie. V ňom mali najväčšiu príležitosť v 66. min Rusi, no po vhadzovaní dostali z protiútoku šťastný gól od Koiva a ich nádej na zlato sa rozplynula.

Hlasy:

Viačeslav Bykov (tréner Ruska): "Do zápasu sme dali všetko. Chceli sme potešiť fanúšikov, ktorí nám verili. Naša hra bola dobrá, myslím si, že sme boli bližšie k víťazstvu. Mali sme aj šance, ale nedali sme góly. Potrebujeme sa teraz pripraviť na ďalší zápas a skúsime získať aspoň bronz. Bohužiaľ, pre zranenie nám bude chýbať Andrej Markov."

Erkka Westerlund (tréner Fínska): "Rusko má silný tím, vždy sa snaží ísť za víťazstvom. Naša obrana na čele s brankárom Lehtonenom však zahrala skvele. Vedeli sme, že ak budeme disciplinovaní, nenecháme sa zbytočne vylučovať, môžeme uspieť. Moji hráči už toho odohrali dosť. Na finále však budú pripravení po mentálnej aj fyzickej stránke aj napriek tomu, že sme hrali teraz dvakrát po sebe predĺženie."

Tomi Kallio (útočník Fínska): "Je to úžasné byť v zápase outsiderom a nakoniec ho vyhrať. Hrali sme to, čo sme si povedali. Nedávali sme Rusom veľa priestoru a bránili im kombinovať a vytvárať si šance. Počuli sme veľakrát, že Rusi neberú nič iné ako zlato. Teraz o to zlato budeme bojovať my."

Sergej Brylin (útočník Ruska): "Naše sklamanie je veľké. Mali sme šance v tretej tretine aj v predĺžení. Potom príšlo jedno zaváhanie a puk bol v našej sieti. To je ale hokej. S tým nič nenarobme. Hrali defenzívny hokej. Výborne nás pokrývali a spoliehali sa na naše straty puku a protiútoky."SITA,AP