Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

02. januára 2007

Púť hadždž a sviatok Íd al-Adha poznačila poprava Saddáma



Tisíce moslimov prúdili v utorok okolo posvätného kameňa Kaaba na záver púte hadždž do Mekky, svätého miesta moslimov. V rámci posledného rituálu výročnej púte desaťtisíce veriacich sedem ...



Zdieľať

BRATISLAVA 2. januára (WEBNOVINY) - Tisíce moslimov prúdili v utorok okolo posvätného kameňa Kaaba na záver púte hadždž do Mekky, svätého miesta moslimov. V rámci posledného rituálu výročnej púte desaťtisíce veriacich sedem ráz prešli okolo kameňa v komplexe hlavnej mešity v Mekke a potom si pokľakli k modlitbám. Niekoľko tisíc veriacich zostalo v Miná, asi päť kilometrov východne od Mekky, aby vo štvrtý, posledný deň púte kameňovali piliere predstavujúce satana. Takmer 2,4 milióna ľudí tento rok navštívilo sväté miesta v Saudskej Arábii, aby uskutočnilo hadždž, vrátane viac ako 1,6 milióna osôb spoza hraníc kráľovstva.

Mnohých pútnikov prekvapila v sobotu správa o poprave irackého diktátora Saddáma Husajna, aj keď moslimovia sú v postoji k jeho koncu rozdelení. "Bol to veľmi dobrý človek a všetci Pakistanci ho milujú," povedal 45-ročný Muhammad Nadím, ktorý sa zúčastnil na púti do Mekky. Práve sobota bola aj prvým dňom sviatku obetovania Íd al-Adhá a mnohí načasovanie popravy považujú za urážku cítenia moslimov. Poradca pre irackú národnú bezpečnosť Muvaffak al-Rubají to odmietol s tým, že "Íd sa začína na svitaní, my sme popravu načasovali ešte pred východom slnka."

Trúchliaci sunnitskí Arabi mierili v utorok do rodiska Saddáma, aby sa poklonili pamiatke bývalého diktátora tri dni po jeho poprave v Bagdade. Stovky ďalších sa zhromaždili v neďalekej dedine Audžá, kde Saddáma v nedeľu pochovali. Smútiaci prechádzali ulicami Tikrítu s transparentmi s portrétom diktátora a skandovali: "Hrdina a mučeník Saddám Husajn." V zástupe boli ozbrojení muži a ženy, ktorí sporadicky strieľali do vzduchu, a ľudia, ktorí volali po pomste za Saddámovu smrť.

Tikrít je zaplavený portrétmi a fotografiami Saddáma. V uliciach vyrástli stany, kde smútiaci čítajú verše z Koránu a dobrovoľníci ponúkajú čiernu kávu. Obesenie Saddáma vyvolalo ostré rozhorčenie v tradičnej Saddámovej základni a väčšina z tých, ktorí v utorok pricestovali do Tikrítu, pochádza z prevažne sunnitských provincií al-Anbár, Dijalá a Mósul. Združenie moslimských učencov, vplyvný sunnitský náboženský orgán, zorganizoval smútočnú slávnosť, ktorá tretí deň pokračuje v tikrítskej mešite. "Nemôžeme splatiť to, čo pre nás Saddám urobil, aj keby sme urobili všetko, čo je v našich silách," uviedol člen združenia Jahíja al-Ataví. V neďalekom meste Advar, kde Saddáma v roku 2003 zajali, miestni obyvatelia odhalili obrovský mramorový portrét popraveného diktátora.

Irak v utorok začal vyšetrovanie tajnej nahrávky z popravy Saddáma Husajna, ktorej zverejnenie na internete vyvolalo ostré protesty irackých sunnitov. Vo filme sa Saddámovi posmievajú šiitskí svedkovia, vrátane jedného, ktorý vykrikuje meno radikálneho šiitského duchovného Muktadu al-Sadra. Záznam je oveľa názornejší ako krátky záber z popravy, ktorý zverejnila štátna televízia. Zdroj blízky irackému premiérovi Núrímu al-Málikímu uviedol, že cieľom vyšetrovania je zistiť, kto tajne Saddámovu popravu nafilmoval, nahrávku distribuoval a kto počas popravy vykrikoval posmešky.

Viaceré arabské denníky záznam komentovali slovami, že išlo skôr o sektárske lynčovanie ako o akt zákona a kritizovali aj vykonanie popravy počas sviatku Íd al-Adhá. Spôsob popravy Saddáma Husajna kritizoval aj britský vicepremiér John Prescott, ktorý ho označil za "poľutovaniahodný" a natočenie popravy na mobilný telefón za "absolútne neprijateľné". Prescott povedal, že tí, ktorí sú zodpovední za zaznamenanie a zverejnenie okamihov smrti zosadeného irackého diktátora by mali byť odsúdení.

Za chybu označil popravu irackého diktátora Nicolas Sarkozy, francúzsky prezidentský kandidát gaullistickej pravice a minister vnútra. "Aj napriek tomu, že ide o jedného z najväčších zločincov histórie, si myslím, že Irak neposilnila poprava toho, kto krajine priviedol toľko utrpenia,“ povedal v utorok pre denník Le Monde šéf vládnej strany UMP (Únia za ľudové hnutie). Sarkozy zároveň vyjadril ľútosť na tým, že diktátor sa nemohol pred súdom zodpovedať zo svojich ďalších zločinov. "Poprava Saddáma Husajna bola chybou,“ zdôraznil.

SITA/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Saddámov obhajca žiada OSN o prešetrenie jeho popravy
<< predchádzajúci článok
Podľa ministra vnútra ETA definitívne ukončila mierový proces