Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. decembra 2019

Putin a Zelenskij rokovali o zmluve o plyne, k dohode však nedošloFrancúzsky prezident Emmanuel Macron (uprostred), ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.Zdieľať
Francúzsky prezident Emmanuel Macron (uprostred), ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: FOTO TASR/AP
Moskva 10. decembra (TASR) - Prezidenti Ruska a Ukrajiny rokovali v pondelok (9. 12.) v Paríži v rámci summitu Normandskej štvorky aj o novej zmluve o dodávkach a tranzite plynu, k dohode však nedošlo. Informovala o tom v utorok agentúra AP, ktorá sa odvolala na informácie z ruskej strany.


Ako povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, "zatiaľ nemôžeme povedať, že by sa podarilo nájsť riešenie tohto problému". Zároveň však dodal, že obe strany sa dohodli na pokračovaní rokovaní.

Zmluva o dodávkach plynu na Ukrajinu a tranzite cez jej územie končí v závere tohto roka. Rozhovory o novej zmluve však brzdia spory za cenu a dlh. Moskva je nespokojná s tým, že ukrajinský Naftogaz, ako uviedla, "vláči ruský plynárenský koncern Gazprom po medzinárodných súdoch s miliardovými žalobami". Pokračujúci spor vyvoláva obavy z opätovného prerušenia dodávok plynu do Európy.

Ukrajinský premiér Oleksij Hončaruk uviedol, že Ukrajina je pripravená aj na prípadnú "plynovú vojnu" s cieľom dosiahnuť dohodu. Ako povedal, Ukrajina potrebuje dlhodobý kontrakt.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kostol svätého Jakuba v Levoči je po rokoch rekonštrukcie bez lešenia
<< predchádzajúci článok
Nemecko pracuje na systéme, ktorý má ochrániť letiská pred dronmi

Putin a Zelenskij rokovali o zmluve o plyne, k dohode však nedošlo - diskusné fórum čitateľov