Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. januára 2018

Putin sa bude snažiť vymeniť Krym za Donbas, tvrdí ukrajinský analytikNa snímke Vladimir Putin.Zdieľať
Na snímke Vladimir Putin. Foto: TASR/AP
Kyjev 17. januára (TASR) - Šéf Kremľa Vladimir Putin po znovuzvolení za prezidenta opäť spustí na maximum vyjednávací mechanizmus, aby vymenil anektovaný Krym za stiahnutie svojich jednotiek z Donbasu, alebo aby získal ďalšie ústupky, predpokladá ukrajinský politický analytik Taras Čornovil.


"Je tu však problém; maximálne ústupky deklarované dnes Putinom už nie sú pre nás prijateľné," konštatoval analytik v stredajšom rozhovore pre server Glavred.

Podľa jeho slov "je ťažké predpovedať kroky nepredvídateľného prezidenta nepredvídateľnej krajiny, ale musia prísť určité zmeny".

Putin podľa neho pred šiestimi mesiacmi súhlasil s väčšinou ustanovení plánu na vyslanie mierových jednotiek OSN do Donbasu, "dnes súhlasí len s troma z 29, čo je úplné pokrytectvo".

"Je jasné, že niektoré modely sa po (marcových prezidentských) voľbách zmenia, ale neviem si ani predstaviť, akým smerom by sa mohli uberať," uviedol Čornovil.

Krymská republika a Sevastopol prijali 11. marca 2014 vyhlásenie o nezávislosti od ústrednej vlády v Kyjeve. Krátko nato, 16. marca, sa uskutočnilo referendum, v ktorom sa za odtrhnutie od Ukrajiny a pripojenie k Rusku vyslovilo 96,7 percenta Krymčanov a 95,6 percenta Sevastopolčanov. Volebná účasť presiahla 83 percent.

Krymská republika a Sevastopol sa stali subjektmi Ruskej federácie 18. marca 2014, keď Putin a proruské vedenie polostrova podpísali v Kremli zmluvu o ich pripojení k Rusku. Ruský parlament tento akt odobril 21. marca.

Nová ukrajinská vláda i Západ referendum a jeho výsledky odmietli uznať.

Krymský polostrov sa stal súčasťou Ukrajiny v roku 1954 na základe rozhodnutia vtedajšieho sovietskeho vodcu Nikitu Chruščova.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Polícia zadržala v obci Jenkovce dvoch Turkov, boli vyhostení
<< predchádzajúci článok
Rumunský prezident Iohannis začal konzultácie s parlamentnými stranami

Putin sa bude snažiť vymeniť Krym za Donbas, tvrdí ukrajinský analytik - diskusné fórum čitateľov